Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавосини тезда нормал ҳолатга келтириш чораларини таклиф қилди.
Аввалроқ ёзганимиздек, Экология вазирлигининг ўзи ҳам ҳавони муҳофаза қилиш бўйича бир қатор ишларни режалаштирган. Жумладан, атроф-муҳитга таъсири 1 ва 2 тоифали саноат корхоналарида чанг ва газ тозалаш ускуналари ўрнатилади, мавжудлари реконструкция қилинади ва модернизация қилинади.
Бу ҳудудларда ҳавони ифлослантирувчи манбаларни назорат қилувчи постлар жорий этилади, атроф-муҳитни назорат қилувчи станциялар ўрнатилади.
Бундан ташқари вазирлик қуйидагиларни таклиф қилди:
- «Евро-4» стандартидан паст экологик тоифадаги мотор ёқилғидан (Аи-80 русумли бензин) фойдаланишни тақиқлаш;
- 2010 йилгача ишлаб чиқарилган барча тоифадаги автотранспорт воситалари ҳаракатланишини тақиқлаш, автотранспорт воситалари эгаларига замонавий автотранспорт воситаларига ўтиш учун (электромобиль) имтиёзлар, преференциялар ва субсидиялар беришни йўлга қўйиш;
- сўнгги йилларда автомобиль йўлларида юзага келаётган тирбандликларни камайтириш мақсадида тажриба тариқасида автомобиллар ҳаракатини мақбуллаштириш учун автомобилларни «тоқ ва жуфт» кунларда бошқариш қоидасини жорий этиш;
- шаҳарнинг диққатга сазовор марказий кўчаларида автотранспорт воситаларидан холи ҳудудларни ташкил қилиш;
- жамоат транспортини тўлиқ электр, газ-баллон ёқилғиси ва бошқа муқобил ёқилғи турларига ўтказиш, шунингдек, йўл инфратузилмасини ташкил этиш;
- барча турдаги қурилиш объектларини (ижтимоий ва давлат аҳамиятига оид объектлар бундан мустасно) қуришга мораторий эълон қилиш;
- Тошкент вилоятининг Тошкент шаҳрига туташ туманларида саноат мақсадларида кўмир ёқилғисидан фойдаланишни тақиқлаш;
- микроиқлим мўътадиллигини таъминлаш, атмосфера ҳавоси сифатига ижобий таъсир этиш мақсадида сунъий сув ҳавзаларини барпо этиш;
- Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатаётган Иссиқлик марказларида захира ёқилғиси сифатида мазутдан фойдаланишни кескин тақиқлаш;
- илмий ва пухта ишланган хулосалар асосида шамол тезлигини пасайтириш, тупроқ зарралари кўчишининг олдини олиш мақсадида Тошкент шаҳри атрофида «яшил белбоғ»лар барпо этиш;
- атмосфера ҳавосининг сифат кўрсаткичини доимий эълон қилиб борадиган табло ва мониторлар ўрнатиш.
Экология вазирлиги Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавосини ифлослантирувчи асосий омилларни ҳам айтиб ўтди: сифатсиз ёқилғида юрадиган автотранспорт воситаларидан чиқаётган чиқиндилар, иссиқлик ва электр станцияларида кўмир ва мазутдан фойдаланиш, бош режасиз қурилиш ишлари ва дарахтларни кесиш шулар жумласидан.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана предложило меры по скорейшему приведению атмосферного воздуха в Ташкенте к норме.
Как мы уже писали, само Минэкологии запланировано ряд работ по охране воздуха. На промышленных предприятиях 1 и 2 категорий воздействия на окружающую среду будут установлены пылегазоочистные оборудования, проведена реконструкция и модернизация существующих.
На этих территориях будут введены посты наблюдения за источниками загрязнения атмосферного воздуха, а для мониторинга окружающей среды будут установлены автоматические станции.
Кроме того, Минэкологии предлагает:
• запрет на использование топлива, в частности, бензина марки Аи-80, экологической категории ниже стандарта «Евро-4»;
• запрет на движение всех видов автотранспортных средств, выпущенных до 2010 года, предоставление льгот, преференций и субсидий владельцам автотранспортных средств при переходе на электромобили;
• введение в качестве эксперимента правила вождения автомобилей в «нечётные и чётные» дни для оптимизации автомобильного движения с целью уменьшения пробок на автомагистралях;
• организация зон, свободных от автотранспорта, на центральных улицах города;
• перевод общественного транспорта на использование электрическим, газобаллонным топливом и другими альтернативными видами топлива, а также организация дорожной инфраструктуры;
• объявление и соблюдение моратория на строительство всех видов объектов (кроме объектов социального и государственного значения);
• запрет на использование угля в промышленных целях в районах Ташкентской области, прилегающих к Ташкенту;
• создание искусственных водоёмов с целью обеспечения устойчивости микроклимата, положительно влияющего на качество атмосферного воздуха;
• запрет на использование мазута в качестве резервного топлива на действующих в Ташкенте теплоцентралях;
• создание «зелёного пояса» вокруг Ташкента с целью снижения скорости ветра, предотвращения миграции частиц почвы на основе научных и тщательно проработанных методов;
• установка табло и мониторов, постоянно публикующих показатели качества атмосферного воздуха.
Минэкологии также назвало главные факторы загрязнения воздуха в Ташкенте: выбросы автотранспорта, работающего на низкокачественном топливе, использование угля и мазута на тепло- и электростанциях, строительные работы без генпланов и вырубка деревьев.