Олий Мажлис Қонунчилик палатаси 17 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистонда, жумладан, Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавоси ифлосланишининг олдини олиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида ахборот олиш учун экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимовни парламентга таклиф этиш тўғрисида қарор қабул қилди, деб ёзмоқда «Газета.uz» мухбири.
Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси, Экология партияси фракцияси раҳбари Хайрулло Ғаффоров сўнгги пайтларда пойтахтдаги ҳавонинг ифлосланиши муҳокамалар мавзусига айланиб қолганини таъкидлади.
У Ўзгидромет маълумотларига таяниб, Тошкент шаҳрида январь ойида ҳаводаги майда PM2,5 заррачаларининг миқдори ўртача 45 мкг/м3 ни ташкил этгани, бу Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларидан (5 мкг/м3) бир неча баравар юқори эканини айтди. Шунингдек, у IQAir халқаро хизмати рейтингида Тошкент дунёда ҳаво ифлосланиши бўйича юқори ўринни эгаллаб турганини таъкидлади.
Депутат яқинда Экология вазирлиги томонидан атмосфера ҳавосини ифлослантирувчи манбалар ва муаммони ҳал қилиш юзасидан таклифлар ҳақида маълумот берилганини билдирди.
Унинг сўзларига кўра, 2019 йилда «Атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш тўғрисида»ги қонунга киритилган ўзгартиришлар билан масъул давлат органларининг ваколат ва функциялари, фуқароларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, атмосфера ҳавосига салбий таъсир кўрсатувчи корхона ва ташкилотларнинг мажбуриятлари белгиланган.
Шунга қарамай, вазият оғирлашмоқда, шу боис ахборотини тинглаш учун экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимовни чақиришга қарор қилинди.
Депутат Илҳом Абдуллаевнинг айтишича, ҳукумат аъзоларининг ахборотини эшитиш парламент назорати ва демократиянинг муҳим элементларидан бири, шунинг учун «бундай воқеаларга тўлиқ масъулият билан ёндашиш керак».
«Бундан ташқари, ушбу сўровнинг асосини ташкил этган мавзу экология масаласидан ижтимоий аҳамиятга эга бўлган, бутун халқнинг хавфсизлиги, ҳаёти ва саломатлиги билан бевосита боғлиқ бўлган даражага кўтарилди», — деди у.
Унга кўра, Қонунчилик палатаси ахборотни тинглашдан ташқари, президентга ҳукумат аъзоларини истеъфога чиқариш мақсадга мувофиқлиги тўғрисидаги масалани кўриб чиқиш учун киритиш, ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар киритиш, шахсларни жавобгарликка тортиш бўйича таклифлар юбориш, шунингдек, ҳукумат аъзоларини истеъфога чиқариш, янги қонунлар қабул қилиш ва материалларни нашр этиш ташаббуси билан чиқиш имкониятига эга эканини таъкидлади.
«Парламент назорати доираси жуда кенг. Бу эса бундай сўровлар ташаббускорларига катта масъулият юклайди. Агар бирор фракция ташаббус билан чиқса ва Қонунчилик палатасидан бу сўровни қўллаб-қувватлашни сўраса, биз бу сўровни шунчаки мода мавзуси бўлгани учунгина ўтказа олмаймиз, биз парламент бу масалани ҳал қилишда қандай фойда келтириши мумкинлигини аниқ тушуниб олишимиз керак» — деди у.
Илҳом Абдуллаев бу борада ҳокимликлар, Экология вазирлиги томонидан кенг ҳамжли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
«Экология вазирини чақирганимизда, бу масала бўйича аниқ парламент позициясига эга бўлишимиз керак. Шу боис ушбу қарорни қўллаб-қувватлашда фракция материални тўлиқ ўрганишини ва қароримиз лойиҳасининг самарали эканини ҳисобга олишингизни сўрайман. Унда ростмана таклифлар бўлиши керак, шунчаки тингловни эшитиб, охирида: „Ҳа, шундай экан“ демаслигимиз керак. Биз аллақачон нималар бўлаётганини жуда яхши биламиз», — деди у.
Хайрулло Ғаффоров бунга жавобан фракция тингловни «кўргазма учун» ўтказишни режалаштирмаётганини айтди.
Унга кўра, фракциянинг кенгайтирилган йиғилишида олимларнинг фикр-мулоҳазалари тингланиб, бир вақтнинг ўзида муаммони жойида ўрганадиган ишчи гуруҳ тузилган.
Экология вазирлиги аввалроқ ҳаво сифати муаммоси борлигини тан олиб, вазиятни яхшилаш бўйича бир қатор чора-тадбирларни санаб ўтганди.
Яқинда Тошкент шаҳри марказида фаоллар, блогерлар ва санъат вакиллари аҳоли ва ҳукумат эътиборини экологик муаммоларга қаратиш мақсадида #TozaHavoKerak флешмобини ўтказганди. Улар расмийлардан бир марталик чоралар эмас, балки узоқ муддатли ва кенг қамровли ечим кутаётганини билдирган.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 17 января приняла решение пригласить министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова, чтобы он рассказал о работе по предотвращению загрязнения воздуха в Узбекистане, в том числе в Ташкенте, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Заместитель спикера Законодательной палаты, глава Комитета по вопросам экологии и охраны окружающей среды, руководитель фракции Экологической партии Хайрулло Гаффоров отметил, что загрязнение воздуха в столице стало объектом обсуждений в последнее время.
Со ссылкой на данные Узгидромета он сообщил, что в Ташкенте содержание мелкодисперсных частиц РМ2,5 в воздухе за январь в среднем составило 45 мкг/м3, что в разы превышает рекомендации Всемирной организации здравоохранения (5 мкг/м3). Он также отметил, что в рейтинге международного сервиса IQAir Ташкент занимает высокие позиции по загрязнению воздуха в мире.
Депутат отметил, что Министерство экологии на днях представило информацию об источниках загрязнения воздуха и предложения по решению проблемы.
По его словам, в 2019 году были внесены поправки в закон «Об охране атмосферного воздуха», определены полномочия и функции ответственных государственных органов, права и обязанности граждан, обязательства предприятий и организаций, оказывающих негативное влияние на качество воздуха.
Несмотря на это, ситуация ухудшается, из-за чего решено вызвать министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова для заслушивания отчёта.
Депутат Ильхом Абдуллаев заявил, что заслушивание информации членов правительства является одним из важных элементов парламентского контроля и демократии, поэтому «к таким мероприятиям нужно относиться со всей ответственностью».
«Тем более, тема, которая легла в основу этого запроса, из экологической перешла на уровень общественно важной, связанной непосредственно с безопасностью, жизнедеятельностью и здоровьем всей нации», — заявил он.
По его словам, помимо заслушивания отчёта, Законодательная палата имеет возможности для внесения на рассмотрение президента вопроса о целесообразности отставки членов правительства, внесение предложений, направленных на повышение правоприменительной деятельности, направление предложений о привлечении лиц к ответственности, инициирование принятия новых законов и опубликование материалов.
«Спектр по парламентскому контролю очень большой. Это накладывает на инициаторов таких запросов очень большую ответственность. Я бы хотел, чтобы, если фракция вышла с инициативой и просит Законодательную палату поддержать направление такого запроса, мы же хотим провести это слушание не ради того, что это просто модная тема, мы должны чётко понимать — какую пользу сможет нести парламент для решения этого вопроса», — заявил он.
Ильхом Абдуллаев отметил, что хокимияты и Министерство экологии проделывают большую работу в этом направлении.
«Когда мы будем вызывать министра [экологии], у нас должна быть чёткая парламентская позиция по этому вопросу. Поэтому я прошу при поддержке этого решения учесть, чтобы фракция озадачилась полным изучением материала и чтобы проект нашего решения был действенным. В нём должны звучать реальные предложения, а не просто для того, чтобы закончили слушание и в конце просто сказали: „Да, оказывается, это имеет место“. То, что это имеет место, мы и так прекрасно знаем», — заявил он.
Хайрулло Гаффоров в ответ заявил, что фракция не планирует проводить слушание «для показухи».
По его словам, на расширенном заседании фракции были выслушаны мнения учёных, а также создана рабочая группа, которая параллельно изучает проблему на местах.
Министерство экологии ранее признало наличие проблемы с качеством воздуха и перечислило ряд мер по улучшению ситуации.
На днях активисты, блогеры и исполнители провели в центре Ташкента флешмоб #TozaHavoKerak с целью привлечь внимание жителей и правительства к экологическим проблемам. Они заявили, что ждут от властей не разовых мер, а долгосрочного и комплексного решения.