Президент Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи арафасида (23−25 январь) «Жэньминь жибао» газетасида Ўзбекистон ва ХХР муносабатларининг истиқболларига бағишланган фикр-мулоҳазалари эълон қилинди.
«Ўзбекистон Хитойнинг муваффақиятларидан чин дилдан мамнун»
«Янги йилнинг биринчи ойи ҳар доим энг яқин дўстлар билан учрашиш, янги умидлар ва марралар вақтидир. Хитой халқ Республикасининг муҳтарам президенти Си Цзиньпиннинг таклифига биноан бу йил биринчи ташрифимни Хитойга амалга оширишим чуқур рамзий маънога эга», — дейилади мақолада.
Шавкат Мирзиёев Хитойга ҳар сафар ташриф буюрганида «бу ерда амалга оширилаётган ислоҳотлар кўлами ва муваффақиятлар, бунёдкорлик кучи, меҳнатсеварлиги ва кўп асрлик орзусини рўёбга чиқариш учун модернизация йўлидан дадил бораётган Хитой халқининг истеъдодига чин дилдан қойил қолишини» таъкидлади.
«Ўтган ўн йил ичида Хитой Халқ Республикаси жаҳоннинг қудратли давлатига айланди, улкан илмий-техникавий ва инновацион тараққиётга эришди, иқтисодиёт ва бизнесни ривожлантириш учун ноёб экотизим яратди. Мамлакат бутунлай янги қиёфа касб этди, халқ фаровонлиги муттасил юксалмоқда, ХХРни янада ривожлантириш учун мустаҳкам интеллектуал пойдевор шакллантирилмоқда», — дейилади мақолада.
«Бугун Хитой муҳим халқаро жараёнларнинг масъулиятли иштирокчиси сифатида жаҳон сиёсати ва бошқарувида етакчи ўринни эгаллаб турибди. Президент Си Цзиньпиннинг тараққиёт, хавфсизлик ва цивилизациялараро мулоқот соҳаларидаги глобал ташаббуслари глобал муаммоларни ҳал этишга, янада барқарор ва инклюзив келажакка ўтишни жадаллаштиришга салмоқли ҳисса қўшмоқда. ХХР савдо ва сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш ва инфратузилмани бирлаштириш лойиҳаларини амалга ошириш орқали ривожланаётган мамлакатларнинг иқтисодий ўсишини қўллаб-қувватлашда катта иштирок этмоқда», — дейилади хабарда.
«Ўзбекистон Хитойнинг дўстона қўшниси ва ҳар томонлама стратегик ҳамкори сифатида бу муваффақиятлардан чин дилдан мамнун. Хитой билан кўп қиррали муносабатларни ривожлантириш Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналишларидан бири бўлиб келган ва шундай бўлиб қолади», — дея қайд этган Шавкат Мирзиёев.
Ўзаро муносабатлардаги энг яхши давр
Ҳозирда икки давлат ўртасидаги муносабатлар «ўз тарихидаги энг яхши даврни бошдан кечирмоқда, изчил юқори динамикани намойиш этмоқда», дея қўшимча қилди у.
Ўзбекистон ва Хитой «минтақавий ва халқаро хавфсизликни таъминлаш, Бирлашган Миллатлар ташкилотининг Марказий ролига содиқлик ва глобал муаммоларни бартараф этиш ва барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда кўп томонлама ҳамкорлик қилиш истагини» қўллаб-қувватламоқда.
«Биз мамлакатларимизнинг асосий манфаатларига дахлдор бўлган давлат суверенитети, ҳудудий яхлитлиги, яхши қўшничилик тамойилларига содиқлик, ўз тараққиёт йўлимиз ва маданий-цивилизациявий ўзига хосликни ҳурмат қилиш каби масалаларда бир-биримизни қатъий қўллаб-қувватлаймиз», — деди президент.
«Мамлакатларимизнинг кўп қиррали ҳамкорлиги халқаро майдондаги дўстлик ва ўзаро ёрдамнинг ёрқин намунасидир. Ўзбекистон Хитойнинг глобал бирлаштирувчи кучга айланган „Бир макон, бир йўл“ ташаббусини амалга ошириш доирасида турли дастурларда фаол иштирок этмоқда», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
«10 йил ичида Буюк Ипак йўлини қайта тиклаш бўйича ушбу улуғвор ғоя сайёрамизнинг барча бурчакларида ўз тарафдорларини тўплади ва дунё давлатларининг учдан икки қисмини бирлаштирди. Бугунги кунда у жозибали концепциядан амалий ҳақиқатга айланмоқда. У цивилизациявий, иқтисодий ва маданий тафовутлар асосидаги ажратувчи чегаралардан воз кечиб, давлатлараро мулоқот ва ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг мутлақо янги формуласини кашф этди, бу умумий фаровонлик йўлида инсоният саъй-ҳаракатларини максимал даражада бирлаштириш имконини беради», — деб ёзган давлат раҳбари.
Ўзбекистон учун «Бир макон, бир йўл» фақатгина инфратузилма лойиҳаси эмас. Ташаббусни биргаликда амалга ошириш туфайли минтақа узоқ масофаларини енгиб ўтиб, глобал ўзаро боғлиқликнинг муҳим бўғинига айланади", — деди у.
«Жаҳон сиёсатидаги беқарорлик ва нотинчликка қарамай, биз келажакка дадил назар ташлаб, биргаликда ижодий режалар тузамиз. Хитой Халқ Республикасининг ҳурматли раиси Си Цзиньпин билан бўлажак учрашувда айнан шу ҳақда гаплашамиз», — деди президент.
«Узоқ муддатли янги режалар»
Шавкат Мирзиёев «Келгуси ўн йилликларга мўлжалланган кўп қиррали ҳамкорликнинг асосий вазифаларини амалга ошириш бўйича янги узоқ муддатли кун тартиби ва дастурларни ишлаб чиқиш» муҳимлигини таъкидлади ва вазифаларни санаб ўтди.
1. Глобал цивилизациялараро мулоқотни мустаҳкамлаш. Тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш учун зарур шарт-шароитларни яратишга, энг долзарб масалалар бўйича ўзаро мақбул муросаларни излашга ҳеч нарса тўсқинлик қилмаслиги керак.
2. Муносабатларни «сифат жиҳатдан янги ва юқори даражага» олиб чиқиш. Бугун дунёда кечаётган жараёнларнинг мураккаблиги ва динамикаси Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг бутун спектри бўйича мунтазам фикр алмашиш ва яқин ҳамкорликни тақозо этмоқда. Мамлакатларимизни Марказий Осиё минтақасида ва бутун ШҲТ маконида барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш, жумладан, Афғонистондаги мавжуд вазиятнинг салбий оқибатларини бартараф этиш истаги бирлаштиради".
3. Энергетика, озиқ-овқат ва экологик инқирозларнинг кучайиши билан боғлиқ барқарор ривожланишнинг янги муаммолари шароитида кенг қамровли савдо-иқтисодий ҳамкорлик суръатларини сақлаб қолиш ва ошириш. Яқин келажакда Ўзбекистонда хитойлик ҳамкорлар иштирокида сув, электр энергетика, автомобиль ва темир йўл соҳаларида йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш бўйича узоқ муддатли дастурни тасдиқлаш режалаштирилган.
4. Хитойнинг «Бир макон, бир йўл» ташаббуси доирасида икки давлат ташқи иқтисодий фаолияти учун транспорт-логистика инфратузилмасини ривожлантириш.
«Хитой ва Марказий Осиё ўртасида жаҳон бозорига чиқиш имкониятига эга бўлган юк ва йўловчиларни ташиш учун кўп вариантли мултимодал йўналишлар тизимини ривожлантириш, янги терминаллар яратиш, юқори технологияли ишлаб чиқариш ва омборхоналар қуриш ва йўл бўйидаги хизматлар учун интеграциялашган инфратузилма, логистикани рақамлаштириш тарихий Буюк Ипак йўли бўйлаб қитъа ичидаги алоқаларни ривожлантиришда муҳим ҳисса бўлади»
5. Ўзбекистон-Хитой дўстлигини мустаҳкамлашда халқ дипломатиясининг аҳамияти катта. «Биз маданий-гуманитар алмашинувни, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, туризм ва археология соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам институционал асосларни яратдик. Бу умумий бойлик, халқларимиз ўртасидаги ўзаро англашувнинг бузилмас пойдеворига айланди».
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил сентябрь ойида «Газета.uz» Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи арафасида билдирган фикр-мулоҳазаларини эълон қилганди.

Президент Шавкат Мирзиёев в преддверии государственного визита в Китай (23−25 января) опубликовал в газете «Жэньминь жибао» авторскую статью, посвящённую перспективам отношений Узбекистана и КНР.
«Узбекистан искренне рад успехам Китая»
«Первый месяц нового года — это всегда время встреч самых близких друзей, пора новых надежд и начинаний. Глубоко символично, что свой первый визит в наступившем году я совершу в Поднебесную по приглашению уважаемого Председателя Китайской Народной Республики господина Си Цзиньпина», — отмечается в статье.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что каждый раз, посещая Китай, «искренне восхищается масштабами происходящих здесь реформ и достигнутых успехов, созидательной силой, трудолюбием и талантом китайского народа, который уверенно идёт по пути модернизации к воплощению своей многовековой мечты».
«За последнее десятилетие Китайская Народная Республика превратилась в мощную мировую державу, добилась грандиозного научно-технологического и инновационного прогресса, создала уникальную экосистему развития экономики и бизнеса. Страна обрела совершенно новый облик, неуклонно растёт благосостояние народа, формируется прочная интеллектуальная основа для дальнейшего развития КНР», — говорится в материале.
«Сегодня Китай занимает ведущие позиции в мировой политике и управлении как ответственный участник ключевых международных процессов. Глобальные инициативы Председателя Си Цзиньпина в области развития, безопасности и межцивилизационного диалога вносят значительный вклад в решение общемировых проблем и ускорение перехода к более устойчивому и инклюзивному будущему. КНР принимает большое участие в поддержке экономического роста развивающихся стран путём расширения торгового и инвестиционного сотрудничества, реализации проектов инфраструктурной взаимосвязанности», — отмечается в статье.
«Узбекистан как дружественный сосед и всесторонний стратегический партнёр Китая искренне рад этим успехам. Развитие многоплановых отношений с Китаем было и остаётся одним из главных приоритетов внешней политики Узбекистана», — написал Шавкат Мирзиёев.
Лучший период в отношениях
Сейчас отношения двух стран «переживают лучший период в своей истории, демонстрируя устойчиво высокую динамику», — добавил он.
Узбекистан и Китай объединяют «общее стремление к обеспечению региональной и международной безопасности, приверженность центральной роли ООН и многостороннему сотрудничеству в преодолении глобальных вызовов, достижению Целей устойчивого развития», продолжил президент.
«Мы твёрдо поддерживаем друг друга в вопросах, затрагивающих коренные интересы наших стран, такие как государственный суверенитет, территориальная целостность, соблюдение принципов добрососедства, уважение выбора собственного пути развития и культурно-цивилизационной идентичности», — подчеркнул он.
«Многогранное сотрудничество наших стран — яркий пример дружбы и взаимной поддержки на международной арене. Узбекистан активно участвует в разных программах в рамках реализации инициативы Китая „Один пояс, один путь“, ставшей глобальной консолидирующей силой», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«За 10 лет эта грандиозная идея возрождения Великого шёлкового пути обрела сторонников во всех уголках планеты, объединив две трети стран мира. Сегодня из притягательной концепции она превращается в практическую реальность. Отказавшись от разделительных линий на основе цивилизационных, экономических и культурных различий, она открыла совершенно новую формулу укрепления межгосударственного диалога и сотрудничества, позволяющую максимально сплотить усилия человечества ради всеобщего процветания», — написал глава государства.
Для Узбекистана «Пояс и путь» — «это не просто инфраструктурный проект. Благодаря совместной реализации инициативы регион становится важным звеном глобальной взаимосвязанности, преодолевая транспортную удалённость», — отметил он.
«Несмотря на нестабильность и турбулентность в мировой политике, мы смело смотрим в будущее и строим совместные созидательные планы. Именно об этом мы будем говорить на предстоящей встрече с уважаемым Председателем КНР Си Цзиньпином», — сообщил президент.
«Новая долгосрочная повестка»
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность «разработки новой долгосрочной повестки и перспективных программ реализации ключевых задач многопланового сотрудничества на десятилетия вперёд». Он перечислил эти задачи.
1. Укрепление глобального межцивилизационного диалога. «Ничто не должно помешать его развитию, созданию необходимых условий для укрепления мира и стабильности, поиску взаимоприемлемых компромиссов по самым острым вопросам».
2. Вывод отношений «на качественно новый и более высокий уровень». «Сложность и динамика происходящих сегодня в мире процессов требуют регулярного обмена мнениями и тесного взаимодействия по всему спектру узбекско-китайского сотрудничества. Наши страны объединяет стремление к обеспечению стабильности и безопасности в регионе Центральной Азии и в целом на пространстве ШОС, в том числе к устранению негативных последствий сложившейся обстановки в Афганистане».
3. Сохранение и наращивание темпов всестороннего торгово-экономического взаимодействия в условиях усиления новых вызовов устойчивому развитию, связанных с обострением энергетического, продовольственного и экологического кризисов.
«В ближайшее время планируется утвердить долгосрочную Программу по реализации крупных инфраструктурных проектов с участием китайских партнёров в отраслях водного, электроэнергетического, автодорожного и железнодорожного хозяйства в Узбекистане».
4. Развитие транспортно-логистической инфраструктуры внешнеэкономической деятельности двух стран в рамках инициативы Китая «Один пояс, один путь».
«Развитие системы многовариантных мультимодальных маршрутов транспортировки грузов и пассажиров между Китаем и Центральной Азией с выходом на мировой рынок, создание новых терминалов, строительство высокотехнологичных производственно-складских объектов и комплексной инфраструктуры придорожного сервиса, цифровизация логистики станут важным вкладом в развитие внутриконтинентальных связей по историческому Великому шёлковому пути».
5. Огромное значение в укреплении узбекско-китайской дружбы имеет народная дипломатия. «Нами сформированы прочные институциональные основы развития культурно-гуманитарного обмена, сотрудничества в области образования, здравоохранения, спорта, туризма и археологии. Это стало общим богатством, нерушимым фундаментом взаимопонимания наших народов».
Напомним, в сентябре 2022 года «Газета.uz» публиковала авторскую статью председателя КНР Си Цзиньпина в преддверии его государственного визита в Узбекистан.