Шавкат Мирзиёев 24 январь куни Хитойга давлат ташрифининг ишбилармонлик тадбирлари доирасида Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки (ОИИБ) бош қароргоҳида банк президенти Цзинь Лицюнь билан музокара ўтказди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Мазкур халқаро молия институти билан стратегик шерикликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Сўнгги йилларда қўшма лойиҳалар портфели 3 миллиард доллардан ошди, биргина 2023 йилда жалб қилинган инвестициялар ҳажми 1 миллиард долларга етди.
ОИИБ иштирокида Ўзбекистонда энергетика, сув таъминоти, автомобиль ва темирйўлларни реконструкция қилиш ҳамда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Шавкат Мирзиёев стратегик хомашёни чуқур қайта ишлаш лойиҳаларини молиялаштиришни кенгайтириш ҳамда давлат-хусусий шериклик асосида ижтимоий аҳамиятга эга дастурларни амалга ошириш муҳимлигини қайд этди.
Учрашувда устувор йўналишлардаги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича 2026 йилгача мўлжалланган қўшма ҳамкорлик дастури қабул қилинди.
Марказий Осиё минтақасидаги стратегик муҳим инфратузилма лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Банк бошқарувчилари кенгашининг жорий йил сентябрь ойида Самарқанд шаҳрида бўлажак йиллик йиғилишига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишнинг амалий жиҳатлари ҳам муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 января провёл переговоры с президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) Цзинь Лицюнем в рамках деловой программы государственного визита в КНР, сообщила пресс-служба главы государства.
Были рассмотрены вопросы расширения стратегического партнёрства с этим международным финансовым институтом.
В последние годы портфель совместных проектов превысил 3 млрд долларов, только в 2023 году объём привлечённых инвестиций достиг 1 млрд долларов.
При участии АБИИ в Узбекистане реализуются проекты в области энергетики, водоснабжения, реконструкции автомобильных и железных дорог, а также развития предпринимательства.
Шавкат Мирзиёев выступил за наращивание объёмов финансирования проектов по глубокой переработке стратегического сырья и реализацию социально важных программ на принципах государственно-частного партнёрства.
Особое внимание было уделено вопросам поддержки стратегически важных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.
Обсуждена подготовка и проведение ежегодного заседания совета управляющих банка в сентябре этого года в Самарканде.