Президент 22 январь куни Самарқанд шаҳрида жамоат транспорти учун электробуслар харид қилиш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжатда 2023 йил май ойида Ўзбекистон ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки ўртасида Самарқанд шаҳри жамоат транспорти учун электробуслар харид қилиш бўйича кредит шартномаси имзолангани қайд этилган. Кредит ҳажми 49 миллион долларни ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, «Газета.uz» ўтган йилнинг апрель ойида автобуслар Хитойнинг Yutong компанияси томонидан етказиб берилиши ҳақида ёзганди. Дастлабки 100 та электробусдан 6 таси 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида, қолган 94 таси эса учинчи чорак якунигача етказиб берилиши маълум қилинганди. ЕТТБ Самарқанд шаҳри учун электробуслар партияси, улар учун қувватлаш шохобчалари ва бошқа инфратузилма объектларини сотиб олишга 95 млн еврогача маблағ ажратиши мумкинлиги хабар қилинганди.
Янги қарорда лойиҳа қиймати 61,99 млн долларга баҳоланган, шундан ЕТТБ қарз маблағлари юқорида айтиб ўтилганидек 49 млн долларга тенг, Ўзбекистон улуши эса 12,99 млн долларни ташкил этади (жумладан, ҚҚСни қоплаш, божхона имтиёзлари ва бошқалар).
Ҳужжатда Yutong компанияси халқаро тендер ғолиби деб топилгани ва у билан 100 та электробус ва 50 та қувватлаш қурилмасини сотиб олиш бўйича 29,7 млн долларлик шартнома имзолангани айтилади.
Шартномага мувофиқ, 6 та электробус ва 3 та қувватлаш қурилмаси 2023 йилнинг май ойида етказиб берилган. Янги жадвалга кўра (4-илова) яна 30 та электробус ва 15 та қувватлаш қурилмаси 2024 йилнинг биринчи чорагида, қолган 64 та электробус ва 32 та қувватлаш қурилмаси эса 2024 йилнинг иккинчи чорагида келтирилади.
Қолган 32,29 млн долларга Самарқанд шаҳрида ҳайдовчиларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ўқув марказини ўз ичига олган, ҳаракат таркибини сақлаш, техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш учун мўлжалланган автобус саройини реконструкция қилиш ва ташқи электр таъминоти объектларини қуриш назарда тутилган.
Электроавтобуслар лойиҳа доирасида танлаб олинган мунтазам йўналишларга брутто-шартнома асосида, истисно тариқасида, тўғридан-тўғри 7 йил муддатга бириктирилади. Бунда йўналишлар нархи белгиланган тартибда шакллантирилади.
Ҳужжатда икки ой муддатда Нукус шаҳри ва вилоят марказларида жамоат транспорти учун электробуслар харид қилиш лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича ҳам кўрсатмалар берилган.

Президент Узбекистана 22 января подписал постановление о закупке электробусов для общественного транспорта Самарканда.
В документе отмечено, что в мае 2023 года Узбекистан и Европейский банк реконструкции и развития подписали заёмное соглашение о закупке электробусов для общественного транспорта Самарканда. Размер займа составляет 49 млн долларов.
Напомним, «Газета.uz» писала в апреле прошлого года, что автобусы поставит китайская компания Yutong. Поставка первых 100 машин ожидались до конца 2023 года, в том числе 6 — в первой половине года и 94 — до конца третьего квартала. Всего же, как тогда сообщалось, планировалось закупить 350 электробусов, а также построить депо для электробусов. Сумма проекта оценивалась в 95 млн долларов.
В новом постановлении стоимость проекта оценивается в 61,99 млн долларов, из которых заёмные средства ЕБРР, как уже говорилось, равны 49 млн, а вклад Узбекистана — 12,99 млн долларов, в том числе в виде покрытия НДС, таможенных льгот и так далее.
В документе говорится, что Yutong была признана победителем международного тендера, с ней подписан договор на сумму 29,7 млн долларов на приобретение 100 электробусов и 50 зарядных станций.
Первая поставка из 6 машин и 3 зарядных станций, как и было запланировано, прошла в мае 2023 года. Согласно новому графику (приложение 4), ещё 30 электробусов и 15 зарядных станций будут поставлены в I квартале, а остальные 64 электробуса и 32 зарядные станции — во II квартале 2024 года.
Остальные 32,29 млн долларов будут потрачены на реконструкцию автобусного парка Самарканда, предназначенного для хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава, создание учебного центра по подготовке и повышению квалификации водителей, а также строительство объектов внешнего электроснабжения.
Электробусы передадут в финансовую аренду частному сектору (перевозчикам) путём отбора наилучших предложений. Эти машины будут закреплены за регулярными городскими автобусными маршрутами на основе брутто-контактов на 7 лет.
В документе также содержится поручение в двухмесячный срок разработать проекты по закупке электробусов для общественного транспорта Нукуса и областных центров.