Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилоятида фуқароларни АҚШ, Франция ва Канадага жўнатишни ваъда қилган шахсларни қўлга олди. Бу ҳақда департамент матбуот хизмати хабар берди.
Чилонзор туманида К.С., М.О. ва O.З. исмли шахслар Ш. Ш.нинг ишончига кириб, унга виза ҳужжатларини расмийлаштириш ва Европа давлатлари орқали АҚШга боришда ёрдам беришни ваъда қилган. Улар хизматлари учун 32 минг доллар талаб қилиб, пулларни олган вақтида қўлга олинган.
Шунингдек, терговга қадар текширув давомида О.З фуқаро Ш. Ф. ва унинг оила аъзоларига Франция давлатига бориш учун виза ҳужжатларини олиб беришни ваъда қилгани маълум бўлди. Хизмати учун у 3900 доллар талаб қилган ва пулни картасига ўтказиб олган.
Самарқанд вилоятининг Оқдарё туманида Ҳ.А., Г. М. ва Ж.A.лар фуқаро Р.M.нинг ишончига кириб, уни танишлари ёрдамида 7000 доллар эвазига Канадага жўнатишни ваъда қилади. Улар олдиндан 1500 доллар ва 600 минг сўмни олаётган вақтида қўлга олинди.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) ва 28-моддани қўллаган ҳолда 211-моддаси (Пора беришда иштирок этиш) билан жиноят ишлари қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступления при Генеральной прокуратуре и СГБ задержали граждан, которые обещали отправить жителей Ташкента и Самаркандской области в США, Францию и Канаду. Об этом сообщила пресс-служба департамента.
В Чиланзарском районе К. С., М. О. и О. З., войдя в доверие к Ш. Ш., пообещали ему помочь с оформлением визовых документов и выездом в США через страны Европы. За свои услуги она потребовали 32 тысячи долларов, при получении которых были задержаны.
Кроме того, в ходе доследственной проверки выяснилось, что О. З. пообещал Ш. Ф. и членам его семьи также помочь оформить визовые документы и выехать во Францию. За свои услуги он потребовал 3900 долларов, которые были переведены на его карту.
В Акдарьинском районе Самаркандской области Х. А., Г. М. и Ж. А. вошли в доверие к Р. М. и пообещали с помощью знакомых отправить его в Канаду за 7000 долларов. При получении аванса в размере 1500 долларов и 600 тысяч сумов они были задержаны.
Возбуждены уголовные дела по статьям 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведётся следствие.