Ўзбекистон Марказий банки бошқарувининг 25 январдаги йиғилишида асосий ставка йиллик 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдирилди, деб хабар қилди регулятор матбуот хизмати.
«Иқтисодиётдаги юқори талаб динамикаси таъсирида шаклланаётган кутиламаларни инобатга олиб асосий ставка даражаси ўзгаришсиз қолдирилди. Прогнозларга кўра, инфляция йил якунида 8−9 фоизни ташкил этиши кутилмоқда», — дейилади ҳисоботда.
Шакллантирилаётган пул-кредит шароитлари инфляцияни 5 фоизлик таргет даражасигача барқарор пасайиш траекториясини таъминлашга қаратилган.
«Умумий инфляция сўнгги ойларда 8,8 фоиз даражасида сақланиб қолди. Истеъмол саватидаги товарлар гуруҳида инфляциянинг пасайишига қарамасдан, хизматлар инфляцияси охирги чоракда бироз тезлашди. Бу эса келгусида талаб томонидан умумий инфляцияга оширувчи босимларнинг кучайиш эҳтимоли мавжудлигини кўрсатади», — дейди таҳлилчилар.
Иқтисодиётда инфляцион жараёнларнинг юзага келиши ва сақланиб қолаётгани, юқори талаб шароитларига айрим таклиф компонентларининг тўлиқ мослаша олмаётгани билан изоҳланади, дея изоҳ берди Марказий банк.
Бундан ташқари, сўнгги сўровлар натижаларига кўра, сезилган инфляция ва инфляцион кутилмалар юқори даражаларда сақланиб қолмоқда.
2023 йилда иқтисодий ўсишнинг 6 фоизгача тезлашишига, асосий капиталга инвестициялар ҳажмининг юқори суръатда ўсиши муҳим аҳамият касб этди. Иқтисодиётга ажратилган кредитларнинг ижобий динамикаси, фискал рағбатлантиришларнинг юқори бўлганлиги ва пул ўтказмалари иқтисодий ўсиш суръатларини қўллаб-қувватловчи омиллардан бўлди, дея таъкидлади Марказий банк.
Регулятор жаҳон иқтисодиётдаги қатъий молиявий шароитлар, меҳнат бозорларининг мувозанатлашиши ва хомашё товарлари нархларининг пасаювчи динамикаси таъсирида глобал инфляциянинг жорий йилда ҳам секишлашишда давом этишини кутмоқда.
«Савдо ҳамкорлардаги жорий иқтисодий тенденциялар ва кутилмаларни инобатга олиб, келгуси ойларда сўмнинг реал алмашув курсига нисбатан юқори босимлар кузатилмаслиги тахмин қилинмоқда», — дейди Марказий банк таҳлилчилари.
Банк тизимида ликвидликдаги таркибий профицитнинг қисқариб бориши билан бир қаторда пул бозорида операцияларнинг фаоллашуви кузатилмоқда. Пул бозоридаги қисқа муддатли фоиз ставкаларининг 2024 йил давомида ҳам монетар операцияларни фаол қўллаган ҳолда фоиз коридори доирасида шаклланиши учун шароит яратиб борилади, дейилади хабарда.
Миллий валютадаги депозитлар бўйича юқори ижобий реал фоиз ставкалари шароитида банк депозитлари ҳажмининг ўсувчи динамикаси сақланиб қолиши кутилмоқда.
Янгиланган прогнозларга кўра, асосий сценарий бўйича 2024 йилда умумий инфляция 8−9 фоиз, базавий инфляция даражаси эса 7−8 фоиз атрофида шаклланиши кутилмоқда.
Жорий йилда макроиқтисодий ривожланишнинг қайси сценарий шартлари асосида кечиши ташқи иқтисодий омиллар билан бирга мақроиқтисодий барқарорликни таъминлашнинг ички омиллари, яъни таркибий ислоҳотлар суръатлари, фискал интизом ва пул-кредит сиёсати таъсирчанлигига боғлиқ бўлади.
Шу билан бирга, айрим тартибга солинадиган нархларда кутилаётган ўзгаришлар, акциз ва қўшилган қиймат солиғи бўйича киритилган сўнгги ўзгартиришлар ҳисобига кейинги ойларда ички нархларга бир марталик таъсир эҳтимолларини пасайтириш чоралари кўрилмоқда.
Марказий банк маълумотларига кўра, асосий ташқи хатарлар, глобал фрагментациянинг кучайиши ва юқори глобал инфляцион жараёнларнинг узоқроқ муддат сақланиб қолиши билан боғлиқ бўлади.
2024 йилда ялпи ички маҳсулотнинг реал ўсиши 5,5−6 фоиз атрофида бўлиши прогноз қилинмоқда. Иқтисодий ўсишнинг асосий омиллари бир томондан, истеъмол талаби бўлса, иккинчи томондан, таркибий ислоҳотлар таъсирида тўғридан-тўғри хорижий ва маҳаллий инвестициялар ҳажмининг ошиши бўлади, деб таъкидлади Марказий банк.
Марказий банк асосий ставка бўйича келгуси қарорларини умумий инфляциянинг янгиланган прогнозларидан келиб чиқиб қабул қилади ва инфляциянинг 5 фоизлик таргет кўрсаткичига эришиш учун зарур пул-кредит шароитларини таъминлаб боради, деди регулятор. Эслатиб ўтамиз, 2023 йил октябрь ойида ушбу мақсадга эришиш 2025 йилнинг иккинчи ярмига қолдирилганди.
Марказий банк бошқарувининг асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиши 14 мартга белгиланган.

На заседании правления Центрального банка Узбекистана 25 января основная ставка сохранена без изменений, на уровне 14% годовых, сообщила пресс-служба ЦБ.
«Уровень основной ставки оставлен без изменений, учитывая ожидания, складывающиеся под влиянием высокой динамики спроса в экономике. Согласно прогнозам, ожидается, что по итогам года инфляция составит 8−9%», — говорится в сообщении.
Формируемые денежно-кредитные условия направлены на обеспечение траектории устойчивого снижения инфляции до уровня 5% таргета.
Общая инфляция в последние месяцы сохранялась на уровне 8,8%. Несмотря на снижение инфляции в группе товаров потребительской корзины, инфляция услуг в последнем квартале незначительно ускорилась, отметили в ЦБ. «В свою очередь, это показывает, что присутствует вероятность усиления повышательного давления со стороны спроса на инфляцию», — считают аналитики.
Возникновение и сохранение инфляционных процессов в экономике объясняется неспособностью некоторых компонентов предложения полностью адаптироваться к условиям высокого спроса, пояснили в ЦБ.
Кроме того, согласно последним опросам, на высоком уровне сохраняются ощущаемая инфляция и инфляционные ожидания.
Важную роль в ускорении экономического роста до 6% в 2023 году сыграли высокие темпы роста инвестиций в основной капитал. Положительная динамика кредитов в экономику, фискальные стимулы и денежные переводы также поддерживали динамику экономического роста, подчеркнули в ЦБ.
Регулятор ожидает, что в 2024 году глобальная инфляция продолжит замедляться под влиянием жёстких финансовых условий, балансировки рынков труда и снижающейся динамики цен на сырьевые товары в мировой экономике.
«Принимая во внимание текущие и ожидаемые экономические тенденции в странах-торговых партнёрах, предполагается, что в ближайшие месяцы не будет наблюдаться высокого давления на реальный эффективный обменный курс сума», — считают аналитики Центробанка.
С сокращением структурного профицита ликвидности в банковской системе наблюдается активизация операций на денежном рынке. В этом году также будут созданы необходимые условия для формирования краткосрочных процентных ставок в границах процентного коридора, путём активного применения монетарных операций, говорится в сообщении.
В условиях высоких положительных реальных процентных ставок по депозитам в национальной валюте ЦБ ожидает продолжение динамики роста объёмов банковских депозитов.
Согласно обновлённым прогнозам основного сценария, общая инфляция в 2024 году ожидается на уровне 8−9%, базовая инфляции — около 7−8%.
Сценарий макроэкономического развития в текущем году будет зависеть от внешних экономических факторов и внутренних факторов макроэкономической стабильности — темпов структурных реформ, бюджетной дисциплины и эффективности денежно-кредитной политики.
В то же время принимаются меры по смягчению потенциального разового воздействия на внутренние цены в ближайшие месяцы со стороны ожидаемых изменений некоторых регулируемых цен, последних изменений акцизного налога и налога на добавленную стоимость.
Основные внешние риски будут связаны с усилением глобальной фрагментации и более долгосрочным сохранением повышенных мировых инфляционных процессов, считают в ЦБ.
Рост реального ВВП в 2024 году прогнозируется на уровне 5,5−6%. Основными факторами экономического роста являются, с одной стороны, потребительский спрос, а с другой — увеличение объёма прямых иностранных и внутренних инвестиций под влиянием структурных реформ, отметили в ЦБ.
Центральный банк будет принимать будущие решения по основной ставке на основе обновлённых прогнозов инфляции и обеспечит необходимые денежно-кредитные условия для достижения 5% таргета инфляции, заявил регулятор. Напомним, достижение этого таргета в октябре 2023 года было отложено на вторую половину 2025 года.
Следующее заседание правления Центрального банка по рассмотрению основной ставки назначено на 14 марта.