Шавкат Мирзиёев 25 январь куни Хитойга давлат ташрифи доирасида Пекиндан Хитойнинг аҳоли сони бўйича учинчи шаҳри ҳисобланган Шэньчжэнь шаҳрига борди.
Шэньчжэнь Гуандун музофотидаги махсус иқтисодий ҳудуд саналади. Технологиялар, тадқиқотлар, ишлаб чиқариш, бизнес ва иқтисодиёт, туризм ва транспорт борасида глобал марказлардан бири, контейнерли юклар билан ишлаш қуввати бўйича дунёдаги тўртинчи денгиз порти ҳисобланади.
Гуандун Хитойнинг энг ривожланган ҳудудларидан бўлиб, мамлакат ялпи ички маҳсулотининг қарийб 10 фоизини шакллантиради ва бу кўрсаткич бўйича етакчилик қилади. Музофот Ўзбекистон ҳудудларининг энг йирик иқтисодий шеригидир.
Бугун Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон-Хитой инвестиция форумида иштирок этиши, ХХР расмийлари, компания ва молия тузилмалари раҳбарлари билан қатор учрашувлар ўтказиши режалаштирилган.
Биринчи учрашув Гуандун музофоти партия қўмитаси котиби Хуан Куньмин билан музокаралар бўлди, деб хабар қилди президент матбуот хизмати.
Учрашувда музофот билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни, энг аввало, юқори технологик тармоқларда кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Саноат кооперациясини чуқурлаштириш, шу жумладан, Гуандуннинг етакчи компаниялари учун мамлакат ҳудудларида ихтисослаштирилган юқори технологик парклар ташкил этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шавкат Мирзиёев Гуандун провинциясининг Ўзбекистон ва Хитой ҳудудлари кенгаши фаолиятидаги муҳим ўрнини таъкидлади, уни ташкил этиш тўғрисида бир кун аввал Хитой раиси Си Цзиньпин билан учрашувда келишувга эришилган.
Шунингдек, президент ҳудудда жойлашган Huawei, BYD, ZTE ва бошқа етакчи компаниялар билан ҳамкорликни оширишдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Гуманитар алоқалар ва ишбилармонлик алмашинувларини фаоллаштириш мақсадида IT таълим соҳасида ҳамкорлик қилиш ва тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 января в рамках своего государственного визита в Китай прибыл из Пекина в Шэньчжэн — третий по численности населения город КНР и особую экономическую зону в провинции Гуандун.
Город центром технологий, исследований, производства, бизнеса и экономики, финансов, туризма и транспорта, а его морской порт — четвёртым по загруженности контейнерным портом в мире.
Гуандун — одна из самых развитых провинций Китая, формирующая порядка 10% ВВП страны. Провинция является также крупнейшим экономическим партнёром регионов Узбекистана.
На этот день запланированы участие Шавката Мирзиёева в узбекско-китайском инвестиционном форуме и ряд встреч с официальными лицами и руководителями компаний и финансовых структур КНР.
Первой встречей стали переговоры с секретарём партийного комитета провинции Гуандун Хуаном Куньмином, сообщила пресс-служба президента.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы расширения сотрудничества с провинцией, в первую очередь в высокотехнологичных отраслях.
Отдельное внимание было уделено вопросам углубления промышленной кооперации, в том числе путём создания в регионах Узбекистана специализированных высокотехнологичных парков для ведущих гуандунских компаний.
Шавкат Мирзиёев отметил важную роль провинции Гуандун в деятельности Совета регионов Узбекистана и Китая, договорённость о создании которого была достигнута в ходе состоявшейся накануне встречи с председателем КНР Си Цзиньпином.
Он также подчеркнул заинтересованность в наращивании взаимодействия с расположенными в провинции флагманскими компаниями, такими как Huawei, BYD, ZTE и другими.
С целью активизации гуманитарных связей и деловых обменов рассмотрены вопросы сотрудничества в области IT-образования и запуска прямых авиарейсов.