29 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда президент бош вазир Абулла Ариповга 2025 йилдан Аи-80 маркали бензиндан воз кечиш масаласини узил-кесил ҳал қилиш бўйича топшириқ берди.
Йиғилишда, шунингдек, Тошкент шаҳрида оғир юк машиналари, 10 йилдан ошган автомобиллар ҳамда «Евро-4»дан паст ёнилғидан фойдаланишнинг экологияга таъсирини камайтириш бўйича аниқ механизмлар ишлаб чиқилиши топширилди.
Аввалроқ Экология вазирлиги Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавосини ифлослантирувчи асосий омиллар дея сифатсиз ёнилғида ишлайдиган автотранспорт воситаларидан чиқаётган чиқиндилар, иссиқлик ва электр станцияларида кўмир ва мазутдан фойдаланиш, бош режасиз қурилиш ишлари ва дарахтларни кесиш кабиларни санаганди.
Муаммони ҳал этиш бўйича таклиф этилаётган энг долзарб чора-тадбирлардан бири ёнилғи, хусусан, Евро-4 стандартидан паст ёнилғидан фойдаланишни тақиқлашдир.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил премьер-министру Абдулле Арипову решить вопрос об окончательном отказе от бензина Аи-80 с 2025 года. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов,
На совещании по сферам жилья, строительства, коммунального хозяйства, транспорта и экологии 29 января президент также поручил разработать для Ташкента конкретные механизмы по снижению воздействия на окружающую среду большегрузных автомобилей, автомобилей старше 10 лет, а также использования топлива ниже стандарта Евро-4.
Ранее Министерство экологии назвало главные факторы загрязнения воздуха в Ташкенте: выбросы автотранспорта, работающего на низкокачественном топливе, использование угля и мазута на тепло- и электростанциях, строительные работы без генпланов и вырубка деревьев. Одна из наиболее срочных предлагаемых мер решения проблемы — запрет на использование топлива, в частности, бензина марки Аи-80, экологической категории ниже стандарта «Евро-4».