Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев бош вазир Абдулла Ариповга ижтимоий соҳа вазирлари, шунингдек, уларнинг ўринбосарлари ва ҳоким ўринбосарлари билан бир йиллик шартномалар тузиш, уларга самарадорлик кўрсаткичларини (KPI) белгилаш бўйича топшириқ берди. Бу ҳақда давлат раҳбари душанба куни таълим, соғлиқни сақлаш, рақамлаштириш, маданият ва спорт соҳаларида 2024 йилга мўлжалланган вазифаларга бағишланган йиғилишда маълум қилди, деди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Шавкат Мирзиёев мамлакатда ижтимоий соҳага 13 та вазирлик ва идора, 223 нафар ҳоким ўринбосари масъул эканини таъкидлади. Шу билан бирга, ҳудудларда юқорида қайд этилган йўналишларни ривожлантириш бўйича топшириқларни амалга оширишда кўплаб камчиликлар мавжуд.
Мактабгача ва мактаб таълимида эришилган катта ўзгаришлар билан бир қаторда боғча билан мактаб, мактаб билан коллеж ва олийгоҳ ўртасида узвийлик етарли даражада эмас, — деди президент.
Маҳалла раиси мактабда тарбия ва давомат масалалари, ота-оналар билан ҳамкорлик қилиш билан қизиқмаётгани, туман ҳокимлари, ёшлар ва ижтимоий масалага масъул ўринбосарлари мактабда маънавият ва спорт тадбирларини ташкил этишга эътибор бермаётгани таъкидланди.
Шу сабабли ўтган ҳафтада мактабгача ва мактаб таълими вазирининг янги ўринбосарлари тайинланди, деди давлат раҳбари. Уларга мактабларда янгича таълим, тарбия ва маънавият муҳитини яратиш вазифаси юклатилди.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги фаолиятида ҳам камчиликлар мавжуд, деди давлат раҳбари.
Касб-ҳунар таълимига масъул бўлимлар сони кўпайганлиги сабабли бу соҳа ривожланмаяпти. Иш берувчилар ва техникумлар ҳамкорлиги етарли эмас, деди президент.
Олий таълимда қамров кескин ошди, соҳага хусусий сектор кириб келди. Лекин сифатга етарли эътибор қаратилмаяпти, деди Шавкат Мирзиёев.
Талабаларнинг мустақил ишлаши учун муҳит барча олийгоҳларда ҳам бирдек намунали ташкил этилмаган. Аксарият коллеж ва техникумлар ҳам, олийгоҳлар ҳам иш берувчилар талаби билан ҳисоблашмайди. Айримларида дарслик ва адабиётлар етишмайди, бори ҳам бугунги талабларга жавоб бермайди, — деди президент.
Илм-фан ва инновацияларга етти йилда 6 триллион сўмдан зиёд маблағ ажратилди. Лекин илм-фанда «харажат — тадқиқот — маҳсулот» деган формула ишламаётгани қайд этилди, деди Шавкат Мирзиёев.
Айрим ректорларда ташаббус, интилиш, фидойилик етишмаётгани кўрсатиб ўтилди. Шу боис, олий таълим, фан ва инновациялар бўйича янги вазир тайинланиб, унинг олдига профессионал ва олий таълимда кескин ўзгариш қилиш вазифаси қўйилди.
Президент тиббиёт соҳасидаги камчиликларни ҳам қайд этди. Унинг сўзларига кўра, сўнгги етти йилда Соғлиқни сақлаш вазирлигида 7 та вазир алмашган, бироқ соҳани рақамлаштириш ва тиббий суғуртани жорий этиш ишлари якунига етмаган.
Республика марказлари билан бирламчи бўғин ўртасида интеграция йўқлиги қайд этилди, деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил премьер-министру Абдулле Арипову заключить с министрами социальной сферы, а также их заместителями и заместителями хокимов контракты сроком на один год и установить для них показатели эффективности (KPI). Об этом глава государства заявил на совещании по задачам в сферах образования, здравоохранения, цифровизации, культуры и спорта на 2024 год в понедельник, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что за социальную сферу в стране отвечают 13 министерств и ведомств и 223 заместителя хокимов. Однако в реализации задач по развитию указанных выше сфер в регионах немало недостатков.
В дошкольном и школьном образовании не на должном уровне взаимосвязанность между детсадами и школами, а также школами и колледжами и вузами, сказал президент.
Он указал на безразличие председателей махаллей к вопросам воспитания и посещения школ, а также сотрудничеству с родителями. В то же время президент отметил отсутствие внимания хокимов районов, их заместителей по вопросам молодёжи и социальным вопросам к организации мероприятий по духовности и спорту в школах.
По этой причине на прошлой неделе были назначены новые заместители министра дошкольного и школьного образования, сообщил глава государства. Перед ними поставлены задачи создания в школах новой атмосферы образования, воспитания и духовности.
В работе Министерства высшего образования, науки и инноваций также отмечаются недостатки, продолжил руководитель страны.
Из-за увеличения количества ведомств, ответственных за профессиональное образование, эта сфера не развивается. Недостаточно налажено сотрудничество между работодателями и техникумами, заявил президент.
Охват высшим образованием резко вырос за последние годы с пришествием в сферу частного сектора. Однако качеству уделяется недостаточно внимания, отметил Шавкат Мирзиёев.
Не во всех вузах имеются условия для самостоятельной работы студентов. В большинстве колледжей и техникумов, как и в вузах не считаются с потребностями работодателей. В отдельных заведениях не хватает учебников и литературы, а имеющаяся не отвечает требованиям времени, перечислил президент.
За семь лет в сферу науки и инноваций было выделено более 6 трлн сумов. Но в науке так и не работает формула «финансирование — исследования — продукция», сказал Шавкат Мирзиёев.
Отдельные ректоры не имеют инициативы и не проявляют самоотверженности, указал он. Поэтому на прошлой неделе был назначен новый министр, перед которым поставлены задачи произвести коренные перемены в профессиональном и высшем образовании.
Президент также отметил недостатки в сфере медицины. Он заявил, что за последние семь лет в Министерстве здравоохранения сменилось семь министров, но цифровизация сферы и внедрение медицинского страхования так и не доведены до конца.
Отсутствует интеграция между первичным звеном здравоохранения и республиканскими медицинскими центрами, сказал Шавкат Мирзиёев.