Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев бош вазир Абдулла Ариповга ижтимоий соҳа вазирлари, шунингдек, уларнинг ўринбосарлари ва ҳоким ўринбосарлари билан бир йиллик шартномалар тузиш, уларга самарадорлик кўрсаткичларини (KPI) белгилаш бўйича топшириқ берди. Бу ҳақда давлат раҳбари душанба куни таълим, соғлиқни сақлаш, рақамлаштириш, маданият ва спорт соҳаларида 2024 йилга мўлжалланган вазифаларга бағишланган йиғилишда маълум қилди, деди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Шавкат Мирзиёев мамлакатда ижтимоий соҳага 13 та вазирлик ва идора, 223 нафар ҳоким ўринбосари масъул эканини таъкидлади. Шу билан бирга, ҳудудларда юқорида қайд этилган йўналишларни ривожлантириш бўйича топшириқларни амалга оширишда кўплаб камчиликлар мавжуд.
Мактабгача ва мактаб таълимида эришилган катта ўзгаришлар билан бир қаторда боғча билан мактаб, мактаб билан коллеж ва олийгоҳ ўртасида узвийлик етарли даражада эмас, — деди президент.
Маҳалла раиси мактабда тарбия ва давомат масалалари, ота-оналар билан ҳамкорлик қилиш билан қизиқмаётгани, туман ҳокимлари, ёшлар ва ижтимоий масалага масъул ўринбосарлари мактабда маънавият ва спорт тадбирларини ташкил этишга эътибор бермаётгани таъкидланди.
Шу сабабли ўтган ҳафтада мактабгача ва мактаб таълими вазирининг янги ўринбосарлари тайинланди, деди давлат раҳбари. Уларга мактабларда янгича таълим, тарбия ва маънавият муҳитини яратиш вазифаси юклатилди.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги фаолиятида ҳам камчиликлар мавжуд, деди давлат раҳбари.
Касб-ҳунар таълимига масъул бўлимлар сони кўпайганлиги сабабли бу соҳа ривожланмаяпти. Иш берувчилар ва техникумлар ҳамкорлиги етарли эмас, деди президент.
Олий таълимда қамров кескин ошди, соҳага хусусий сектор кириб келди. Лекин сифатга етарли эътибор қаратилмаяпти, деди Шавкат Мирзиёев.
Талабаларнинг мустақил ишлаши учун муҳит барча олийгоҳларда ҳам бирдек намунали ташкил этилмаган. Аксарият коллеж ва техникумлар ҳам, олийгоҳлар ҳам иш берувчилар талаби билан ҳисоблашмайди. Айримларида дарслик ва адабиётлар етишмайди, бори ҳам бугунги талабларга жавоб бермайди, — деди президент.
Илм-фан ва инновацияларга етти йилда 6 триллион сўмдан зиёд маблағ ажратилди. Лекин илм-фанда «харажат — тадқиқот — маҳсулот» деган формула ишламаётгани қайд этилди, деди Шавкат Мирзиёев.
Айрим ректорларда ташаббус, интилиш, фидойилик етишмаётгани кўрсатиб ўтилди. Шу боис, олий таълим, фан ва инновациялар бўйича янги вазир тайинланиб, унинг олдига профессионал ва олий таълимда кескин ўзгариш қилиш вазифаси қўйилди.
Президент тиббиёт соҳасидаги камчиликларни ҳам қайд этди. Унинг сўзларига кўра, сўнгги етти йилда Соғлиқни сақлаш вазирлигида 7 та вазир алмашган, бироқ соҳани рақамлаштириш ва тиббий суғуртани жорий этиш ишлари якунига етмаган.
Республика марказлари билан бирламчи бўғин ўртасида интеграция йўқлиги қайд этилди, деди Шавкат Мирзиёев.

One-year contracts should be signed with the social sphere ministers, their deputies and deputy hokims (regional governors) as well as KPIs for them should be set, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has directed Prime Minister Abdulla Aripov during a Monday meeting on 2024 objectives in education, health, digitalization, culture and sports, as announced by spokesperson Sherzod Asadov.
President Mirziyoyev noted the responsibility of 13 ministries and agencies along with 223 deputy hokims for the country’s social sphere. Despite this, he stated persistent deficiencies in implementing developmental tasks within the above mentioned social spheres across the regions.
The improper level of the coordination between kindergartens and schools, as well as schools and colleges and universities, in preschool and school education, the president noted.
The president outlined the indifference of mahalla chairpersons towards matters of school attendance and cooperation with parents. He also pointed out the lack of engagement by district hokims, responsible for youth and social affairs, in organizing spiritual and sports activities in schools.
To address these issues, new deputy ministers were appointed for pre-school and school education the previous week, the president stated. They are directed to create a new setting in education, upbringing and spirituality in schools.
The president further indicated deficiencies in the functioning of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
Despite the growth in the number of agencies overseeing vocational education, this sector faces developmental challenges, he noted. Collaboration between employers and technical vocational institutions is insufficient, according to the president.
While higher education enrollment has significantly expanded in recent years with the involvement of the private sector, President Mirziyoyev commented on the lack of attention drawn towards maintaining quality.
Not all universities have conditions for independent student work. Most colleges, technical vocational schools and universities do not consider employers' needs. Some institutions face a shortage of textbooks and literature, and the existing ones do not align with contemporary needs, the president listed.
More than six trillion soums have been allocated to science and innovation over the past seven years. Nevertheless, the “financing — research — production” formula still remains ineffective in the science sector, Shavkat Mirziyoyev shared.
The president outlined a lack of initiative and dedication among individual deans, leading to the appointment of a new minister the previous week. This new minister is entrusted with implementing fundamental changes in vocational and higher education.
The president also mentioned shortcomings in the healthcare sector. He noted that despite seven ministers of health having been replaced over the past seven years, the digitalization of the sphere and the introduction of health insurance remains incomplete.