Шавкат Мирзиёев ва Тошкентга расмий ташриф билан келган Беларусь президенти Александр Лукашенко 7 февраль куни пойтахтдаги Humo Arena муз саройида бўлиб ўтган норасмий хоккей учрашувига борди, деб хабар бермоқда БEЛТА агентлиги ва Telegram`даги «Пул Первого» канали.
Беларусь президентини аэропортда бош вазир Абдулла Арипов, ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов, Тошкент шаҳри ҳокими вазифасини бажарувчи Шавкат Умурзоқов ва бир кун аввал мамлакатга етиб келган Беларусь ташқи ишлар вазири Сергей Алейник кутиб олган.
Шавкат Мирзиёев ва Александр Лукашенко хоккей бўйича Қозоғистон очиқ чемпионати доирасида бўлиб ўтган Тошкентнинг «Ҳумо» ва Остонанинг «Номад» жамоалари ўртасидаги учрашувга ташриф буюришга қарор қилган.
«Маълумки, ҳар икки етакчи ҳам ушбу спорт турини яхши кўради. Александр Лукашенко мамлакатда хоккейнинг ривожланишини қўллаб-қувватлаш билан чекланмай, ўзи ҳам Беларусь ҳаваскорлар чемпионатида ўз жамоаси таркибида музга чиқади. Шавкат Мирзиёев эса Тошкентда хоккейнинг тикланишига бевосита ҳисса қўшди. Унинг кўмаги туфайли пойтахтда Humo Arena — сиғими бўйича Марказий Осиёдаги биринчи, МДҲда «Минск-Арена»дан кейинги иккинчи ўринда турувчи муз саройи қурилди», — дея таъкидлади БEЛТА.
Агентликнинг қайд этишича, Шавкат Мирзиёев 2019 йилда Беларусга расмий ташриф билан келганида Александр Лукашенкога шу мавзуга мос эсдалик совғаси — хоккейчи ҳайкалини совға қилган.
Президент матбуот хизматининг маълум қилишича, ўйин якунида олий мартабали меҳмонларга уларнинг исмлари туширилган хоккей кийими топширилган.
Президентлар 8 февраль куни Тошкентда расмий музокаралар ўтказади.
«Газета.uz» мухбирининг хабар беришича, «Ўзбекистон» метро бекатининг Humo Arena`га чиқиш йўли Миллий гвардия ходимлари томонидан тўсиб қўйилган ва одамлар ичкарига киритилмаган. «Миллий гвардия ходимлари чиқиш йўлини тўсиб қўйиш сабабини тушунтирмади. Одамлар яна қанча туриш кераклигини сўради, чунки уларнинг кўпчилиги Халқлар дўстлиги саройидаги концертга кетаётган эди. Оқибатда концертга кетаётганлар орқага қайтиб, саройга Tashkent City томон билан пиёда борди», — деди журналист.
Беларусь президенти Ўзбекистонга расмий ташриф билан 1994 ва 2018 йилларда, амалий ташриф билан 2016 (икки марта) ва 2022 йилларда келган. 2014 ва 2019 йилларда Ўзбекистон президентининг Беларусга расмий ташрифлари бўлиб ўтган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент Беларуси Александр Лукашенко, прибывший с официальным визитом в Ташкент, 7 февраля посетили столичный ледовый дворец Humo Arena, где провели неформальную встречу, сообщают агентство БЕЛТА и Telegram-канал «Пул Первого».
Президента Беларуси в аэропорту встретил премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, министр иностранных дел Бахтиёр Саидов, исполняющий обязанности хокима Ташкента Шавкат Умурзаков и прибывший накануне министр иностранных дел Беларуси Сергей Алейник.
Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко присутствуют на матче открытого чемпионата Казахстана по хоккею между ташкентским клубом «Хумо» и командой из Астаны «Номад».
На фотографии также можно увидеть министра спорта Адхама Икрамова и председателя правления нефтесервисной компании ERIELL Group и инжиниринговой Enter Engineering (строила ледовый комплекс) Бахтиёра Фазылова. На фотографии также можно увидеть министра спорта Адхама Икрамова и председателя правления нефтесервисной компании ERIELL Group и инжиниринговой Enter Engineering (строила ледовый комплекс) Бахтиёра Фазылова.
«Как известно, оба лидера любят этот вид спорта. Александр Лукашенко не просто поддерживает развитие хоккея в стране, но и сам выходит на лёд в составе своей дружины на любительском чемпионате Беларуси. А Шавкат Мирзиёев внёс непосредственный вклад в возрождение хоккея в Ташкенте. Благодаря его поддержке в столице построили „Хумо Арену“ — крупнейший по вместимости ледовый дворец Центральной Азии и второй после „Минск-Арены“ в СНГ», — отмечает БЕЛТА.
Агентство отмечает, что в 2019 году Шавкат Мирзиёев, посещая с официальным визитом Беларусь, подарил Александру Лукашенко тематический сувенир — статую хоккеиста.
Президентам также вручили именные хоккейные джерси.
Официальные переговоры президенты проведут в Ташкенте 8 февраля.
humo arena, александр лукашенко, беларусь, фото, хоккей, шавкат мирзиёев
Как сообщает корреспондент «Газеты.uz», во время матча выход со станции метро «Узбекистанская» в сторону Humo Arena перекрыли сотрудники Национальной гвардии, которые не пропускали людей. «Причину перекрытия выхода не объяснили. Люди спрашивали, сколько ещё стоять, потому что многие шли на концерт во дворец Дружбы народов. В итоге те, кому на концерт, развернулись и пошли пешком по стороне Tashkent City», — рассказала журналистка.
Президент Беларуси посещал Узбекистан с официальными визитами в 1994 и 2018 годах, с рабочими — в 2016-м (дважды) и 2022-м. В 2014 и 2019 годах состоялись официальные визиты президента Узбекистана в Беларусь.