Шавкат Мирзиёев Беларусь раҳбари Александр Лукашенко билан музокаралар чоғида Ўзбекистонда БелАЗ автомобилларини биргаликда ишлаб чиқаришни таклиф қилди. Беларусь президентининг матбуот хизмати икки раҳбарнинг сўзларини эълон қилди.
БелАЗлар — Беларусь автомобиль заводида ишлаб чиқариладиган кон самосваллари, конларда ишлаш учун ускуналар, ер ости ишлари учун машиналар, бульдозерлар, юк кўтарувчи ва аэродромда юк ташувчи техникалар.
«Биз очиқмиз. Ҳамма давлатлар билан ҳам бундай ишончли, самимий суҳбат қилмаймиз. Биз икки соатдан кўпроқ суҳбатлашдик (тор доирада) — ҳамма нарса ҳақида гаплашдик. Лекин биласизми, кўп нарса сизларга боғлиқ», — деди Шавкат Мирзиёев делегациялар аъзоларига мурожаат қилиб.
«Ҳозир бизни ҳеч нарса тўхтата олмайди. Биз тоғ-металлургия саноатини кенгайтиришга жиддий ёндашяпмиз. Бизга БелАЗ керак. Бу ерга аллақачон маҳаллийлаштириш керак, қўшма корхона керак. Биз мисни бойитиш фабрикалари қурамиз — учинчисини, тўртинчисини, бешинчисини. 800 минг тонна мисни қайта ишлаймиз. Бизга экспорт қилиш учун қанча машина керак? Кўп йиллар давомида муҳандисларимиз ва ўрта даражадаги ходимларимизни БелАЗ юк машиналарида ишлашга ўргатдик. Нега энди ушбу БелАЗларни биргаликда ишлаб чиқара қолмаймиз?» — сўради Шавкат Мирзиёев.
Александр Лукашенко бунга жавобан келаётган йил Беларусда Сифат йили деб эълон қилинганини айтди. «Бу фақат бир йиллик эмас, узоқ муддатли», — дея таъкидлади у.
«Энди биз сифатни янада кучайтирмоқчимиз. Нега — чунки одамлар беларусча сифатни хоҳлайди, — деди Александр Лукашенко. — Россияда ҳам одамлар Беларусь техникаларига ўрганиб қолган — бу олдин умумий, СССРники эди. Энди биз уни муносиб даражага олиб чиқдик. Биз сифатни яхшилаймиз. Шундай экан, шуни ёдда тутингки, техникаларимиз янада сифатли бўлади».
Шу билан бирга, унинг сўзларига кўра, Беларусь нафақат техникаларни етказиб беришга, балки уларга хизмат кўрсатиш учун маҳаллий сервис марказларини яратишга ҳам тайёр. Бундай тажриба узоқ вақт давомида тўпланиб келган.
«Бу ажойиб иш бўларди. Сервис бор экан, фермерларнинг муносабати ҳам бутунлай бошқача бўлади, — деди Шавкат Мирзиёев. — Биздаги ҳар 10 та трактордан 5 таси Беларусники».
«Хуллас, 10 тадан 7 таси Беларусники бўлиши керак», — қўшимча қилди Александр Лукашенко.
Президент ўз делегациясига ушбу масалаларни алоҳида назоратга олишни топширди.
Эслатиб ўтамиз, Олмалиқ кон-металлургия комбинати (ОКМК) таркибида 3-мисни бойитиш фабрикаси (3-МБФ) ташкил этиш режалаштирилган. Унда «Ёшлик-1» конидан олинган 5,12 миллиард долларлик маҳсулот қайта ишланиши кутилмоқда. Бу кон 11 минг гектар майдонни эгаллаган бўлиб, унда олтин, мис, кумуш, молибден, селен каби 13 турдаги қимматбаҳо ва нодир металлар мавжуд. Февраль ойи бошида ОКМК раҳбари Абдулло Хурсанов президент 3-МБФ қурилишини 1 июлдан кечиктирмай бошлаш, «инженеринг базавий лойиҳаси»ни эса 1 мартгача якунлаш ҳақида топшириқ берганини айтганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на переговорах с главой Беларуси Александром Лукашенко предложил наладить совместный выпуск БелАЗов в Узбекистане. Цитаты обоих лидеров опубликовала пресс-служба белорусского президента.
БелАЗы — продукты Белорусского автомобильного завода, который выпускает карьерные самосвалы, технику для работы в карьерах, машины для подземных работ, бульдозеры, погрузчики и аэродромные тягачи.
«Мы открыты. Не со всеми странами у нас такой доверительный, откровенный разговор. Мы говорили более двух часов (в узком формате) — мы обо всем поговорили. Но вы знаете, многое от вас зависит», — обратился Шавкат Мирзиёев к членам делегаций.
«Сейчас нам ничего не мешает. Мы очень серьёзно настроены наращивать горно-металлургическую отрасль. Нам нужен БелАЗ. Нам уже здесь локализация нужна, совместное предприятие нужно. Мы будем строить медно-обогатительные фабрики — третью, четвёртую, пятую, 800 тысяч тонн меди будем перерабатывать. Это сколько машин нам нужно, чтобы вывозить? Мы столько лет обучали наших инженеров, средний персонал работать на БелАЗах. Почему бы нам совместно не выпускать эти БелАЗы?» — спросил Шавкат Мирзиёев.
Александр Лукашенко в ответ заявил, что наступивший год объявлен в Беларуси Годом качества. «Это надолго, не только один год», — подчеркнул он.
«Мы сейчас хотим ещё больше „закрутить“ качество. Почему — качества белорусского хотят, — отметил Александр Лукашенко. — И в России люди привыкли к белорусскому — это было наше общее, советское. Сейчас мы его довели до приличного уровня. Качество мы подтянем. Так что имейте в виду, у нас техника будет ещё более качественной».
При этом, сказал он, Беларусь готова не просто поставлять технику, но и создавать на местах сервисные центры для её обслуживания. Такой опыт накоплен уже давно.
«Было бы здорово. Когда есть сервис, фермеры совершенно по-другому относятся, — отметил Шавкат Мирзиёев. — У нас из 10 тракторов 5 — из Беларуси».
«Из 10, короче, должно быть 7», — добавил Александр Лукашенко.
Президент Узбекистана поручил своей делегации взять эти вопросы на особый контроль.
Напомним, медную обогатительную фабрику-3 (МОФ-3) планируется создать в составе Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК). Как ожидается, она будет перерабатывать продукты месторождения «Ёшлик-1» стоимостью 5,12 млрд долларов. Это месторождение занимает 11 тысяч га и содержит 13 видов ценных и редких металлов, таких как золото, медь, серебро, молибден и селен. В начале февраля глава АГМК Абдулло Хурсанов сообщил, что президент поручил начать строительство МОФ-3 не позже 1 июля, а до 1 марта завершить «инжиниринговый, базовый проект».