Президентнинг 8 февралдаги қарори билан Тошкент давлат иқтисодиёт университети, Тошкент молия институти ва Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Фискал институти битта олий таълим муассасасига бирлаштирилмоқда.
Иқтисод фанлари доктори, профессор, Тошкент молия институти ректори Тўлқин Закирович Тешабаев бирлашган Тошкент давлат иқтисодиёт университети ректори этиб тайинланди.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев 5 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистондаги барча олий ўқув юртларини ўрганиб, уларни йириклаштириш дастурини ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берган эди. Шунингдек, бакалавриат йўналишларини йириклаштириш ҳисобига уларнинг сонини 40 фоизга қисқартириш режалаштирилган.
«Газета.uz» аввалроқ расмийлар Тошкент давлат иқтисодиёт университети ва Тошкент молия институтини Сергели туманига кўчириш ва бирлаштириш имкониятларини кўриб чиқаётгани ҳақида хабар берган эди.

Постановлением президента Узбекистана от 8 февраля Ташкентский государственный экономический университет, Ташкентский финансовый институт и Фискальный институт при Налоговом комитете объединяются в одно высшее учебное заведение.
Ректором объединённого Ташкентского государственного экономического университета назначен доктор экономических наук, профессор, ректор Ташкентского финансового института Тулкин Закирович Тешабаев.
Напомним, на совещании 5 февраля президент Шавкат Мирзиёев поручил изучить все вузы Узбекистана и принять программы по их укрупнению. Направления бакалавриата также планируется укрупнить и сократить их количество на 40%.
«Газета.uz» ранее сообщала, что власти рассматривают возможность переноса в Сергелийский район и объединения Ташкентского государственного экономического университета и Ташкентского финансового института.