Қозоғистон ҳукумати тиббиёт муассасаларида ниқоб режимига қайтди ва жамоат жойларида ҳам ниқоб тақишни тавсия қилди. Бу ҳақдаги қарорни 8 февраль куни бош санитария шифокори Айжан Есмагамбетова имзолаган.
Ушбу чора мамлакатда COVID-19, қизамиқ ва бошқа ўткир респиратор вирусли инфекциялар тарқалишини тўхтатиш мақсадида кўрилди, дейилади ҳужжатда.
Энди тиббиёт муассасаларида ходимлар ҳам, ташриф буюрувчилар ҳам ниқоб тақишлари шарт. Бундан ташқари, масъул давлат органларига тиббиёт муассасаларини антисептиклар билан таъминлаш мажбурияти юклатилди.
Шунингдек, фуқароларга гавжум жойларда (бозорлар, савдо марказлари, театрлар, кинотеатрлар ва бошқалар) ҳамда барча транспорт турларида ниқоб тақиш тавсия этилди.
Бир кун аввал COVID-19 бўйича ноқулай эпидемиологик вазият туфайли Қозоғистон парламенти қуйи палатасида ниқоб тақиш тартиби жорий қилинган эди. Депутатлар вақтинчалик онлайн режимда йиғилиш ўтказиб туради. Палата спикери Ерлан Кошанов ковид билан касалланганлардан бири бўлганди, деб хабар беради Zakon.kz.

Власти Казахстана вернули масочный режим в медицинских учреждениях и рекомендовали носить маски в общественных местах. Постановление об этом 8 февраля подписала главный санитарный врач Айжан Есмагамбетова.
Такая мера принята, чтобы остановить распространение COVID-19, кори и других острых респираторных вирусных инфекций в стране, говорится в документе.
В медучреждениях масочный режим должны соблюдать как персонал, так и посетители. Кроме того, ответственные госорганы обязали обеспечить медучреждения антисептиками.
Гражданам также рекомендовали носить маски в местах массового скопления людей (рынки, торговые центры, театры, кинотеатры и другие) и во всех видах транспорта.
Накануне из-за неблагоприятной эпидситуации с COVID-19 масочный режим ввели в нижней палате парламента Казахстана. Депутаты временно будут проводить заседания в онлайн-режиме. Zakon.kz сообщает, что одним из заболевших ковидом стал спикер палаты Ерлан Кошанов.