Ўзбекистоннинг Saneg нефть-газ компанияси Италиянинг автомобиль ва саноат мойлари ҳамда мойлаш материаллари ишлаб чиқарувчи CGC Lubricants Italy компаниясини сотиб олганини эълон қилди.
Бундан ташқари, CGC Lubricants Italy компанияси Ўзбекистонда техник мойлар ишлаб чиқарувчи SEG Motol (Saneg компаниясининг шуъба корхонаси) билан стратегик ҳамкорлик шартномаси тузди.
CGC Lubricants Italy Бари шаҳридаги 19 нафар мутахассис ишлайдиган ишлаб чиқариш завод бўлиб, Римда ҳам 11 нафар ходимга эга тижорат идораси мавжуд.
Битим натижасида CGC Lubricants Italy номи Saneg Oil Italy деб ўзгартирилди.
«Икки компания биргаликда Saneg`нинг Европа бозоридаги иштирокини кенгайтирибгина қолмай, унинг Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги мойлаш материаллари саноатида технологик етакчи сифатидаги мавқеини ҳам мустаҳкамлайди», — деди Saneg бошқаруви раиси Бахтиёр Фазилов.
«Компаниянинг Бари заводида аккредитациядан ўтган илмий-тадқиқот лабораторияси мавжуд бўлиб, у ерда доимий равишда инновациялар киритилиб, кенг турдаги янги мойлаш материаллари ишлаб чиқилмоқда. Бу тажриба Saneg`нинг Фарғона нефтни қайта ишлаш заводида қўлланади. Saneg Oil Italy компаниясининг илғор технология ва ноу-хаулари Ўзбекистонда мойлаш материаллари ишлаб чиқаришни кўпайтириш имконини беради», — деди Saneg бош директори Тўлқин Юсупов.
Saneg Италия, Франция, Испания ва Португалиядаги 26 минг тоннагача маҳсулот етказиб бериладиган кенг қамровли дистрибьюторлик тармоғига кириш ҳуқуқи туфайли Италия ва Европа мойлаш материаллари бозорида муҳим улушга эга бўлади, деб таъкидланади хабарда. Ўз навбатида, CGC Lubricants Italy «Ўзбекистон ва ташқи бозорни узлуксиз таъминлаш орқали» ФНҚИЗ учун юқори технологик маҳсулотларнинг стратегик етказиб берувчиси бўлиб хизмат қилади.
Шартноманинг асосий параметрлари таркибига формулалар ва технологиялар соҳасида тажриба алмашиш, шунингдек, ФНҚИЗ томонидан ишлаб чиқарилган базавий мойлар учун Европа хавфсизлик сертификатларини олиш киради.
Эслатиб ўтамиз, Saneg 2022 йилда Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини давлатдан 100 миллион долларга сотиб олган эди. Компания, шунингдек, ФНҚИЗни 380 миллион долларга модернизация қилиш, ишлаб чиқариш қувватини ошириш ва бошқа мажбуриятларни ҳам олган.

Нефтегазовая компания Узбекистана Saneg объявила о приобретении итальянского производителя автомобильных и промышленных масел и смазок CGC Lubricants Italy.
Кроме того, CGC Lubricants Italy заключила соглашение о стратегическом сотрудничестве с SEG Motol, дочерней компанией Saneg, производителем технических масел в Узбекистане.
CGC Lubricants Italy имеет производственный завод в Бари, на котором работают 19 специалистов, а также коммерческий офис в Риме с 11 сотрудниками.
В результате сделки компания CGC Lubricants Italy была переименова в Saneg Oil Italy.
«Синергия двух компаний не только расширит присутствие Saneg на европейском рынке, но и укрепит её позиции в качестве технологического лидера в отрасли смазочных материалов в Узбекистане и Центральной Азии», — председатель правления Saneg Бахтиёр Фазылов.
«На заводе компании в Бари находится аккредитованная научно-исследовательская лаборатория, которая постоянно внедряет инновации и разрабатывает широкий спектр новых смазочных материалов. Этот опыт будет применён и на Ферганском нефтеперерабатывающем заводе Saneg. Передовые технологии и ноу-хау Saneg Oil Italy позволят увеличить производство смазочных материалов в Узбекистане», — отметил генеральный директор Saneg Тулкин Юсупов.
В сообщении также отмечается, что Saneg получит существенную долю на итальянском и европейском рынке смазочных материалов благодаря доступу к обширной дистрибьюторской сети в Италии, Франции, Испании и Португалии, куда поставляется до 26 тысяч тонн продукции ежегодно, в свою очередь CGC Lubricants Italy будет выступать стратегическим поставщиком высокотехнологичной продукции для ФНПЗ, «обеспечивая тем самым бесперебойные поставки на рынок Узбекистана и за его пределы».
Ключевые параметры соглашения включают обмен опытом в области рецептур и технологий, а также получение европейских сертификатов безопасности для базовых масел, производимых ФНПЗ.
Напомним, Saneg купила у государства Ферганский нефтеперерабатывающий завод за 100 млн долларов в 2022 году. Компания также взяла обязательства по модернизации ФНПЗ на 380 млн долларов, увеличению производственных мощностей и другое.