15 февраль куни тушдан кейин Россиянинг Украина билан чегарадаги Белгород шаҳри ўққа тутилди. Дастлабки маълумотларга кўра, беш киши, жумладан, бир нафар бола ҳалок бўлган, яна 18 киши жароҳатланган, деди Белгород вилояти губернатори Вячеслав Гладков.
Унинг сўзларига кўра, шаҳардаги бир нечта хусусий ва кўп қаватли уйларда «турли вайронагарчиликлар» аниқланган. Яна битта дўкон ҳам шикастланган. РИА Новости нашрининг ёзишича, ҳужум оқибатида савдо маркази жиддий зарар кўрган.
«Тезкор хизматлар жойлардаги оқибатлар ҳақида маълумотга аниқлик киритмоқда», — деб ёзди Гладков.
Россия Мудофаа вазирлигининг маълум қилишича, тахминан соат 12:30 да «Киев режимининг» RM-70 Vampire кўп учли ракета тизимидан фойдаланган ҳолда «террорчилик ҳужуми уюштиришга уриниши бартараф этилган». Вазирлик маълумотларига кўра, ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимлари Белгород вилояти ҳудудида 14 та ракетани йўқ қилган.
Украина Белгородга берилган зарбага ҳали расман изоҳ бермади.
Белгород ўққа тутилишидан олдин Россия Украинага йирик ракета ҳужуми уюштирганди, деб таъкидлади BBC рус хизмати. 15 февраль куни эрталаб Харьков, Львов ва Запорожье вилоятларида портлашлар юз берган. Украина Ҳарбий ҳаво кучлари маълумотларига кўра, жами 26 та ракета учирилган, улардан 13 таси уриб туширилган.

Днём 15 февраля российский приграничный город Белгород попал под обстрел. По предварительным данным, погибли пять человек, в том числе один ребёнок, ещё 18 человек получили ранения, сообщил губернатор Белгородской области Вячеслав Гладков.
По его словам, в городе выявлены «различные разрушения» в нескольких частных и многоквартирных домах. Также повреждён один магазин. РИА Новости пишет, что в результате обстрела серьёзные повреждения получил торговый центр.
«Оперативные службы уточняют информацию о последствиях на земле», — написал Гладков.
Министерство обороны России заявило, что около 12:30 «была пресечена попытка киевского режима совершить террористическую атаку» с применением реактивной системы залпового огня RM-70 Vampire. Средства ПВО, по заявлению ведомства, уничтожили 14 реактивных снарядов над территорией Белгородской области.
Украина пока официально не комментировала удар по Белгороду.
Обстрелу Белгорода предшествовал массированный российский ракетный удар по Украине, отмечает Русская служба Би-би-си. Взрывы утром 15 февраля прогремели в Харьковской, Львовской и Запорожской областях. По данным Воздушных сил ВСУ, всего было запущено 26 ракет, 13 из них удалось сбить.