Тошкент шаҳрининг Чилонзор тумани Бунёдкор шоҳкўчасида стретч плёнкаларга ўралган ҳолда пиёдалар ўтиш жойидан ўтган йигитларга чора кўрилди. Бу ҳақда Milliy телеканалининг Millar дастурида маълум қилинди.
2004 йилда туғилган 3 йигитнинг сўзларига кўра, улар буни шарт бажариш сифатида бажарган. Шартга кўра, йигитлар одам гавжум жойдан танасини бутунлай ўраган ҳолда ўтишга келишган. Шунингдек, интернетга жойлаш орқали танилиш мақсад қилинган.
«Мен шу шартни менга бергин, деб илтимос қилганман. Билардим, мақсад танилиш, шу орқали интернетга чиқиб кетиш эди. Яшил [чироқ]да тез ўтиб оламан дегандим», — дейди йигитлардан бири.
«Мен бошидан охиригача видео олиб турганман. Стретчга ўралганидан кейин ерга ётган. Мен орқасидан видео олганман. Кейин ЙПХ ходимлари келди», — дейди яна бир йигит.
«Стретчга ўралиб ётишим, думалаб ўтишим керак эди. Чилонзорда „пробка“ кўп ҳозир, ўта олмайсан десам, йўқ, ўтамиз, деди. Кейин рози бўлдим», — дея ҳолатни тушунтирди йўлдан шу тахлит ўтган йигитлардан бири.
Ўз навбатида, йигитларнинг оталаридан бири фарзандининг бу ишидан пушаймон экани, эндиликдан уни қаттиқ назоратга олишини билдирди. Яна бир ота ерга ётиб, ўзини хўрлаганча видео олиш, бу орқали машҳур бўлишга қарши экани ва буни ўғлига ҳам тушунтирганини таъкидлади ҳамда узр сўради.
Ҳолат юзасидан Чилонзор тумани ИИБ томонидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183- (Майда безорилик) ва 194-модда (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик)лари билан баённома расмийлаштирилган ва туман судига юборилган.
Ҳукмга кўра, йигитлар МЖТКнинг 183- ва 194-моддаси 1-қисми билан айбли деб топилди ва уларнинг ҳар бирига 10 суткадан қамоқ жазоси тайинланди.

Сотрудники правоохранительных органов пресекли съёмки очередного челлендж-видео на проезжей части проспекта Бунёдкор в Чиланзарском районе Ташкента, сообщила программа «Миллар» телеканала Milliy TV.
Трое 20-летних парней приняли условие, согласно которому они должны были прийти в людное место полностью обмотанными плёнкой. Сняв видео, они планировали получить популярность в интернете.
Один из них обмотался стрейч-плёнкой и перекатывался по пешеходному переходу на зелёный свет, а остальные его снимали. Однако правоохранители прервали этот процесс и доставили участников челленджа в отделение.
«Я знал, что это появится в интернете, и хотел прославиться. Думал, что успею быстро пересечь дорогу на зелёный [свет]», — сказал один из них.
«Я должен был обернуться в плёнку и покатиться. На Чиланзаре сейчас много пробок, я говорил, что не успею пройти, они сказали, что пройду. Потом я согласился», — объяснил произошедшее другой парень.
Отец одного из молодых людей сказал, что сожалеет о том, что сделал его сын и пообещал взять его под строгий контроль. Отец другого парня сказал, что он против того, чтобы его сын прославился подобными действиями, и извинился за поступок сына.
В УВД Чиланзарского района был составлен и направлен в суд протокол по статьям 183 (мелкое хулиганство) и части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности Узбекистана.
Суд признал их виновными в совершении правонарушений и назначил наказание в виде 10 суток административного ареста.