Қирғизистон президенти Садир Жапаров 20 миллион долларлик мулкини қонунийлаштирганини айтди. Унинг сўзларига кўра, бу даромадларни легаллаштириш тўғрисидаги қонун доирасида расмийлаштирилган.
«Мулкимнинг қиймати тахминан 20 миллион долларни ташкил қилади. Қонунийлаштириш учун давлатга миллион сўм тўладим. Буни қонун талаб қилади. Чет элда мулким йўқ. Бўлганида, уларни ўзимиздаги банкларга қўйган бўлардим», — деб ёзди Жапаров Facebook`да.
Қирғизистон раҳбари сиёсатга бизнесдан келганини эслатди ва Бишкекдаги Asman бизнес маркази биносига эгалик қилишини тан олди. У 2010 йилда қуриб битказилган ва мамлакатдаги апрель инқилобидан кейин Жапаров фракциясини бошқарган «Ата-Журт» партиясининг штаб-квартираси сифатида фойдаланилган. 2020 йилда президентлик сайлови вақтида бинода Жапаровнинг штаб-квартираси ташкил этилган эди.
Asman бизнес маркази. Фото: Садир Жапаровнинг Facebook`даги саҳифаси.
«Менинг биноларим аввал бошқа одамлар номида бўлган. Ҳозир легализация тўғрисидаги қонун асосида уларни рўйхатдан ўтказдим. Мен намуна кўрсатмоқчи бўлдим ва биринчи бўлиб мулкимни қонунийлаштирдим», — деди Қирғизистон президенти.
У гап яна қайси бинолар ҳақида кетаётганига аниқлик киритмади. Унинг постига фақат Asman бизнес маркази сурати илова қилинганди.
Жапаров, шунингдек, бой қирғизистонликларни 2024 йил 1 июлдан кучини йўқотадиган қонундан фойдаланиб, мулкини қонунийлаштириш ва хорижий банклардаги пулларини маҳаллий банкларга ўтказишга чақирди. Унинг қўшимча қилишича, давлат қонунийлаштирилган капитал 100 фоиз сақланишини кафолатлайди.
«Ҳеч кимга сир эмас, барчамиз (оддий фуқаролар эмас, ўртача бизнес даражасидан юқори бўлган тадбиркорлар) ўз мулкимизни бировнинг номига расмийлаштирганмиз. Қолаверса, мамлакатимизнинг энг бадавлат фуқаролари ҳамон миллиардларини хорижий банкларда сақламоқда, — деди Жапаров. — Ҳозиргача йирик миқдордаги маблағнинг манбаси ва бу маблағлардан тўланган солиқ миқдори кўплаб саволларни туғдирарди. Энди ушбу қонун билан бу каби муаммо юзага келмаслиги учун қонунийлаштириш имкониятини яратяпмиз».
- Жапаров айтаётган «Жисмоний шахсларнинг мол-мулкини ихтиёрий равишда легаллаштириш ва амнистия қилиш тўғрисида»ги қонун 2023 йилда қабул қилинган. Парламент муҳокамаси босқичида ҳам ҳужжат айрим депутатлар, шунингдек, ҳуқуқни ҳимоя қилувчи ташкилотлар томонидан танқид қилинганди.
- «Адилет» юридик клиникаси ҳуқуқшунослари қонун лойиҳасини шарҳлар экан, «аслида бу коррупциянинг қонунийлаштирилиши» эканини таъкидлади: «Таклиф этилаётган лойиҳа, аксинча, масалан, оғир жиноятлар, одам савдоси, болалар меҳнатидан фойдаланиш ва мажбурий меҳнатдан даромад олишни рағбатлантиради. Бундан ташқари, жиноятдан олинган даромадларни легаллаштиришга йўл қўйган шахсларни ҳар қандай жавобгарликдан озод қилиш жиноят қонунчилигининг содир этилган жиноят учун жавобгарликнинг муқаррарлиги ҳақидаги асосий тамойилига зиддир».
- Жапаровнинг ўзи эса қонуннинг мақсади бойлар ва собиқ амалдорларнинг пулларини Қирғизистонга қайтариш эканини таъкидлаган. «Бизда 200 га яқин бойлар, миллионерлар ва миллиардерлар бор. Улар корхоналар қуради, лекин пулларини чет эл банкларида сақлайди. Октябрь воқеаларидан кейин (2020 йил октябрь ойида Қирғизистонда бўлиб ўтган норозилик намойишлари — таҳр.) уларнинг пулларини қайтаришга ҳаракат қилдик, 2 миллиард доллардан 100 миллиард сўмгача қайтардик, — дегандиу. — Биз пулнинг офшорларда, масалан, Кипрда ётишини эмас, балки мамлакатимиз учун ишлашини истаймиз».

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров рассказал, что легализовал своё имущество стоимостью 20 млн долларов. По его словам, оно было узаконено в рамках закона о легализации доходов.
«Стоимость моего имущества составляет около 20 млн долларов. За легализацию я оплатил государству миллион сомов. Этого требует закон. У меня нет накоплений за рубежом. А если бы были, то вложил бы их в наши банки», — написал Жапаров в Facebook.
Глава Кыргызстана напомнил, что пришёл в политику из бизнеса и признался, что владеет зданием бизнес-центра Asman в Бишкеке. Оно было достроено в 2010 году и после апрельской революции в стране использовалось как штаб партии «Ата-Журт», фракцию которой возглавлял Жапаров. В 2020 году в здании был организован штаб Жапарова во время президентских выборов.
Бизнес-центр Asman. Фото: Facebook-страница Садыра Жапарова.
«Мои здания раньше были оформлены на других людей. Сейчас я зарегистрировал их на основании закона о легализации. Я хотел показать пример и первым узаконил своё имущество», — отметил президент Кыргызстана.
Он не уточнил, о каких ещё зданиях идёт речь. К его посту приложено фото только бизнес-центра Asman.
Жапаров также призвал обеспеченных кыргызстанцев воспользоваться законом, действие которого истекает 1 июля 2024 года, легализовать собственность и перевести деньги из иностранных банков местные. Он добавил, что государство гарантирует 100-процентную сохранность легализованного капитала.
«Не секрет, что все мы (не простые граждане, а предприниматели выше среднего бизнеса) оформляли своё имущество на чужое имя. Кроме того, богатейшие граждане нашей страны все ещё хранят свои миллиарды в зарубежных банках, — подчеркнул Жапаров. — До сих пор источник происхождения больших денег и сумма выплаченных налогов с этих средств, порождали много вопросов. Сейчас этим законом мы создаём возможность легализации, чтобы такой проблемы не возникало».
- Закон «О добровольной легализации и амнистии активов физических лиц», о котором говорит Жапаров, был принят в 2023 году. Ещё на стадии обсуждения в парламенте документ был раскритикован некоторыми депутатами, а также правозащитными организациями.
- Юристы правовой клиники «Адилет», комментируя проект закона, отмечали, что «фактически это легитимизация коррупции»: «Предлагаемый проект, наоборот, поощряет извлечение доходов от таких, к примеру, тяжких преступлений, как торговли людьми, эксплуатации детского и принудительного труда. Кроме того, освобождение от любой ответственности лиц, легализовавших доходы, полученные преступным путём, противоречит основополагающему принципу уголовного права о неотвратимости ответственности за совершенное преступление».
- Сам Жапаров утверждал, что цель закона — вернуть в Кыргызстан деньги богатых людей и бывших чиновников. «У нас есть около 200 богатых людей, миллионеры и миллиардеры. Они строят предприятия, но деньги хранят в зарубежных банках. После октябрьских событий (протесты в октябре 2020 года в Кыргызстане — ред.) мы пытались вернуть их деньги, вернули от 2 млрд долларов до 100 млрд сомов, — заявлял он. — Мы хотим, чтобы деньги не лежали в офшорах, в Кипре к примеру, а работали на нашу страну».