15 февраль куни Тошкент шаҳри Жиноят ишлари бўйича Чилонзор тумани судида 2017 йилда туғилган қизга нисбатан содир этилган жинсий жиноят бўйича ёпиқ суд бўлиб ўтди. Унда болалар омбудсмани Сурайё Раҳмонова ҳам иштирок этди, деб хабар бермоқда унинг ахборот хизмати.
Ҳукмга кўра, судланувчи эркак Жиноят кодексининг 119-моддаси 4-қисми (Ўн тўрт ёшга тўлмаган шахсга нисбатан жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш) билан айбли деб топилди. Унга нисбатан 16 йил озодликдан маҳрум қилиш ва жазони қаттиқ тартибдаги колонияларда ўташ белгиланди. Қонунчиликда ушбу модда бўйича айбдор деб топилганлар 15 йилдан 20 йилгача озодликдан маҳрум қилиниши белгиланган.
Бундай тоифадаги жиноятлар учун жавобгарликнинг янги тартибига биноан, мазкур ҳукм қонуний кучга кирганидан сўнг маҳкумга нисбатан жазони юмшатиш ҳеч бир чораси қўлланмайди ва у жазони тўлиқ ўтайди.
«Болаларга нисбатан содир этилаётган бу тоифадаги жинсий жиноятларни, шу жумладан, мазкур иш материалларини ўрганиш ҳам шуни кўрсатяптики, афсуски, бундай қабиҳ жиноятларни содир этишда жиноятчиларга боланинг айни пайтдаги қаровсизлиги, бегона шахсга ишонувчанлиги ва ундан мутлақо ҳайиқмаслиги каби ҳолатлар қўл келмоқда», — дея таъкидлади болалар омбудсмани.
Унинг қайд этишича, болаларни бундай мудҳиш вазиятлардан асраш учун, энг аввало, кичик ёшдаги болаларни имкон қадар катталар қаровисиз қолдирмаслик керак.
«Шу билан бирга, болага ҳар қандай ҳолларда ҳам бегоналар билан суҳбатлашмаслик, агар шундай хавф бўлса, биринчи навбатда, ўзини қандай тутиш ва нима қилиш зарурлиги бўйича оддий қоидаларни ўргатайлик. Бундай кўникмалар болада уйда ҳам, боғча ва мактабда ҳам бирдек шакллантирилиб борилиши зарур», — дея юзланди омбудсман.

Чиланзарский районный суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении мужчины, совершившего сексуальное насилие над девочкой 2017 года рождения. В закрытом процессе принимала участие детский омбудсман Сурайё Рахмонова.
Суд признал обвиняемого виновным по части 4 статьи 119 Уголовного кодекса Узбекистана (удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с применением насилия, совершенные в отношении лица, не достигшего 14 лет / наказываются лишением свободы от 15 до 20 лет) и приговорил к 16 годам лишения свободы в колонии строгого режима.
Напомним, согласно поправкам в законодательство об усилении защиты женщин и детей от насилия, после вступления этого приговора в силу к осуждённому не может быть применена никакая мера смягчения наказания, он будет отбывать наказание в полном объеме.
детский омбудсман, сексуальное насилие, сурайё рахмонова, насилие над детьми
«Чрезвычайно важно, что у наших судов формируется особая решимость по надёжному обеспечению прав ребёнка и укреплению приоритетного подхода к защите интересов ребёнка. Этот подход должен быть более устойчивым!» — заявила детский омбудсман.
По её словам, изучение сексуальных преступлений в отношении детей, в том числе материалов этого дела, показывает, что при совершении таких тяжких преступлений преступники пользуются тем, что ребёнок остаётся без присмотра, доверяет постороннему человеку и абсолютно не боится его.
«Чтобы уберечь наших детей от таких страшных ситуаций, прежде всего, необходимо по мере возможности не оставлять маленьких детей без присмотра взрослых. Давайте при этом научим ребёнка простым правилам, как себя вести и что делать — прежде всего, ни в коем случае не разговаривать с незнакомыми людьми. Развивать такие навыки у ребёнка необходимо как дома, так и в детском саду и школе», — призвала Сурайё Рахмонова.
Напомним, ранее Сенат Олий Мажлиса одобрил закон о детском омбудсмане. Он, как ожидается, послужит укреплению взаимодействия детского омбудсмана с государственными организациями, правоохранительными органами и институтами гражданского общества в области защиты прав и свобод ребёнка, а также обеспечению его личных, социально-экономических и культурных прав.