Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари «Эзгулик» жамияти раиси Абдураҳмон Ташановнинг Facebook ижтимоий тармоғидаги саҳифасида Хоразмда меҳрибонлик уйи қизлари билан жинсий алоқа қилган собиқ мансабдорлар жазони ўташ учун қамоққа эмас, манзил-колонияга юборилгани, аввалроқ жамоатчиликка бошқача маълумот берилганини ёзиб пост қолдирди. Тошкент шаҳар судлари шу юзасидан тушунтириш берди.
Қайд этилишича, А.М. ва А.К. жиноят содир қилган вақтда амалда бўлган Жиноят кодексининг 128-моддаси 1-қисмида (Ўн олти ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа қилиш) 3 йилгача, 128−1-моддасида (Ўн олти ёшдан ўн саккиз ёшгача бўлган шахсга моддий қимматликлар бериш ёхуд уни мулкий манфаатдор этиш орқали у билан жинсий алоқа қилиш) 2 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган бўлиб, Жиноят кодексининг 15-моддасига кўра ҳар икки жиноят ҳам ижтимоий хавфи катта бўлмаган жиноятлар таснифига кирган.
Ўзбекистон Республикасининг 2023 йил 11 апрелдаги «Хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонуни билан ушбу моддаларнинг санкцияси оғирлаштирилган бўлсада, Жиноят кодексининг 13-моддасига кўра қилмишнинг жазога сазоворлиги жиноят содир этилган вақтда амалда бўлган қонун билан белгиланади, шунингдек, қилмишнинг жиноийлиги ва жазога сазоворлиги ана шу қилмиш содир этилган вақтда амалда бўлган қонун билан белгиланиши, қилмишни жиноят деб ҳисоблайдиган, жазони кучайтирадиган ёки шахснинг ҳолатини бошқача тарзда ёмонлаштирадиган қонун орқага қайтиш кучига эга эмас.
Шу сабабли, А.М. ва А.К.га жиноят содир этилган вақтда амалда бўлган Жиноят кодексининг 128-моддаси 1-қисми ва 128−1-моддаси санкцияси доирасида жазо тайинлангани.
Бундан ташқари, Жиноят кодексининг 50-моддасида ижтимоий хавфи катта бўлмаган жиноят содир этганлик учун озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинаётганларга эркакларга нисбатан жазони манзил-колонияларда белгиланиши назарда тутилган.
Шу сабабли, А.М. ва А.К.га тайинланган озодликдан маҳрум этиш жазоси манзил-колонияларда ўтиши белгиланган.
«Тошкент шаҳар суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясининг 2023 йил 3 ноябрдаги ҳукмига мувофиқ 3 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосига судланган А.М. ва А.К. ҳозирги кунда Самарқанд вилояти ҳудудида жойлашган манзил-колонияларда жазо муддатларини ўтаб келмоқдалар», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг сентябрь ойида жиноят ишлари бўйича Хива тумани суди Хоразм вилояти прокуратурасининг вилоят адлия бошқармаси собиқ бошлиғи ҳамда Янгиариқ тумани фавқулодда вазиятлар бўлими собиқ рахбарини 1,5 йилга озодликдан маҳрум қилган.
Жамоатчилик меҳрибонлик уйи раҳбари 3 нафар вояга етмаган тарбияланувчи қизни 10 ой давомида жинсий алоқада бўлишга мажбурлагани ҳақида 31 март куни чиқарилган Nemolchi.uz мақоласидан сўнг хабар топган.
Суд қарори эса Ўзбекистонда кенг жамоатчилик эътирозига сабаб бўлган. Бош прокуратура жазо ўта енгил бўлганини тан олган, Хоразм вилояти прокуратураси ишни қайта кўриб чиқиш ва жазони кучайтириш мақсадида биринчи инстанция судининг қарори устидан протест келтирган.
Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри судининг апелляция инстанцияси томонидан иш қайта кўриб чиқилган. 19 июль куни иш прокурорга қайтарилган. Қўшимча тергов жараёнида улар «янги айблов бўйича жиноят иши қўзғатиш ва бошқа шахсларни жиноий жавобгарликка тортиш масаласи»ни кўриб чиқишлари керак эди.
Суд ишни кўриб чиқишни бир ойга тўхтатган. Август ойининг охирида иш судга қайтарилган.
3 ноябрь куни Тошкент шаҳри судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясида Урганчдаги меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари билан жинсий алоқада бўлган икки собиқ амалдорга нисбатан суд ҳукми ўқилди. Унга кўра, собиқ мансабдорларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 59-моддаси (Бир неча жиноят содир этганлик учун жазо тайинлаш) тартибида узил-кесил 3 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.

Общественности стало известно, что экс-чиновники, спавшие с воспитанницами детдома в Ургенче, отбывают наказание в колонии-поселении. В пресс-службе Ташкентских городских судов объяснили, почему было принято такое решение.
О том, что бывшие начальники управления юстиции Хорезмской области Айбек Машарипов и Янгиарыкского районного отдела по чрезвычайным ситуациям Анвар Курязов находятся не в тюрьме, а в колонии-поселении, 16 февраля сообщил глава Общества защиты прав человека Узбекистана «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов.
Кроме того, со ссылкой на решение апелляционной инстанции суда от 3 ноября 2023 года он сообщил, что осуждённым сократили срок заключения, исключив из него период пребывания под домашним арестом (мужчины получили 2 года и 2 месяца, а также 2 года и 9 месяцев соответственно).
Правозащитник описал ситуацию как сокрытие информации от общественности. В ноябре Верховный суд сообщил, что двум мужчинам было назначено максимальное наказание — 3 года заключения вместо 1,5 года ограничения свободы, которые они получили в суде первой инстанции в сентябре 2022 года в Хиве.
То, что наказание было назначено правильно — согласно старой редакции части 1 статьи 128 (вступление в половую связь с лицом, не достигшим 16 лет и части 1 статьи 128−1 (вступление в половую связь с лицом в возрасте от 16 до 18 лет путём предоставления материальных ценностей либо имущественной выгоды) — подтверждали заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов и заместитель генерального прокурора Светлана Артикова.
О том, что наказание будет отбываться в колонии-поселении и о том, что срок лишения свободы составит менее 3 лет, тогда не сообщалось.
Напомним, впервые о том, что заведующая детдомом предлагала сексуальные услуги минимум трёх воспитанниц на протяжении минимум 10 месяцев, 31 марта 2023 года сообщил проект Nemolchi.uz. После общественного резонанса дело было отправлено на повторное рассмотрение.
Повторное рассмотрение осуществлялось в апелляционной инстанции Ташкентского городского суда по уголовным делам. Суд признал экс-чиновников виновными по тем же статьям Уголовного кодекса, по которым их осудили в первый раз, но ужесточил наказание.
С 11 апреля 2023 года в Уголовный кодекс были внесены поправки, ужесточившие наказание за преступления против женщин и детей. Однако поскольку преступление было совершено ранее, суд не мог назначить наказание по обновлённым статьям.
В сообщениях Ташкентских городских судов от 16 и 18 февраля говорится, что согласно статье 50 УК наказание мужчинам, осуждаемым к лишению свободы за преступления, не представляющие большой общественной опасности и за умышленные менее тяжкие преступления (к таковым относились оба преступления согласно старой редакции УК), назначается в колониях-поселениях.
«По этой причине было назначено отбывание наказания А. М. и А. К. в виде лишения свободы в колонии-поселении», — сообщили в столичных судах.
Сейчас оба мужчины находятся в колонии-поселении в Самаркандской области, добавили в пресс-службе.
Активистка Ирина Матвиенко, основательница Nemolchi.uz, ставила вопрос касательно правильности квалификации статей обвинения. Она отмечала, что девочки находились в зависимом состоянии и не могли дать полноценное согласие на половую связь, поэтому действия обвиняемых необходимо квалифицировать как «преступный сговор и групповое изнасилование несовершеннолетних». Статьи по этим обвинениям предусматривают до 15 лет лишения свободы.
В ноябре сообщалось, что в ходе дополнительных процессуальных действий в действиях двух мужчин не были подтверждены факты насилия, угроз, использования беспомощного состояния потерпевшего и их применения при вступлении с ними в половую связь.
Ирина Матвиенко со ссылкой на материалы уголовного дела сообщала, что в деле могли участвовать ещё минимум три человека, которые проходили в суде как свидетели. Об этом впоследствии ничего не сообщалось.
Заведующая детдомом Юлдуз Худайбергенова судом первой инстанции в сентябре 2022 года была приговорена к 5,5 годам лишения свободы.