«Ўзтрансгаз» компанияси «шимолдан» табиий газ импорти ҳажмини ошириш мақсадида магистрал газ тизимини модернизация қилиш дастурини амалга оширмоқчи. Бу Ўзбекистоннинг 2024 йил биринчи чорагига мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисидаги ҳукумат қарорида назарда тутилган.
2023 йил 7 октябрдан буён Ўзбекистон Россиядан газни Қозоғистон ҳудуди орқали шимолий йўналишда импорт қилмоқда.
Биринчи босқичда 2024−2030 йилларда мазкур дастурни амалга ошириш учун 500 миллион доллар ажратиш режалаштирилган. Шу туфайли ҳажмни суткасига 32 миллион куб метрга етказиш кўзда тутилган (Россиянинг «Газпром» компанияси билан амалдаги келишувга кўра, кунига 9 миллион куб метр етказиб бериш кўзда тутилган, декабрь ойида эса бу ҳажм икки баравар оширилган).
Лойиҳани хорижий кредитлар ҳисобидан молиялаштириш режалаштирилган.
Шунингдек, Ўзбекистон магистрал газ узатиш тизимини модернизация қилиш ва самарадорлигини ошириш дастурини (2021−2024) амалга оширишни давом эттириш кўзда тутилган. Умумий қиймати 483 миллион доллар бўлган лойиҳа 511 километр магистрал газ қувурлари ва 10 газ ҳайдаш агрегатларини модернизация қилишни кўзда тутади. 1 январь ҳолатига кўра, 50,1 миллион долларлик кредит маблағларидан фойдаланилмаяпти.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида «Газпром» раҳбари Алексей Миллер Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистон 2024 йил ўрталарига қадар 15 йилга газ етказиб бериш ва транзит бўйича ҳамкорлик мажбуриятлари тўғрисида қарор қабул қилиши мумкинлигини айтган эди.
Кейинчалик Энергетика вазирлиги раҳбари нега мамлакат ёнида гази кўп Туркманистон бор бўла туриб, узоқроқ бўлган Россиядан ҳам газ импорт қилаётганига, шунингдек, бошқа давлатларга газ экспорт қилинаётганига тушунтириш берганди. Ўшанда у Россиядан газ етказиб бериш масаласини сиёсийлаштириш нотўғри эканини айтган эди.
2023 йилда Ўзбекистон экспорт қилганидан кўра кўпроқ газ импортини амалга оширди. Етказиб бериш орасидаги фарқ 165 млн доллардан ошди. «Газета.uz» мамлакат ичида улкан газ захиралари бўлишига қарамай, бу ҳолат юзага келишига сабаб бўлган омилларни таҳлил қилганди.

Компания «Узтрансгаз» намерена реализовать программу модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта природного газа «с севера». Это предусмотрено постановлением правительства о мерах по реализации инвестиционной программы Узбекистана на первый квартал 2024 года, обратила внимание «Газета.uz».
С 7 октября 2023 года по северному направлению Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана.
На первом этапе на реализацию этой программы в 2024−2030 годах планируется направить 500 млн долларов. За счёт этого намечено увеличить объём до 32 млн кубометров в сутки (по действующему договору с российским «Газпромом» предусмотрена поставка 9 млн кубометров в сутки, но в декабре объём увеличивали вдвое).
Финансировать проект планируется за счёт зарубежных кредитов.
Намечено также продолжить реализацию программы модернизации и повышения эффективности магистральной газотранспортной системы Узбекистана (2021−2024 годы). Проект стоимостью 483 млн долларов предусматривает модернизацию 511 км магистральных газопроводов и 10 газоперекачивающих агрегатов. На 1 января остаются неосвоенными кредиты на 50,1 млн долларов.
Хотя изначально программу планировалось завершить в 2023 году и финансировалась за счёт «Газпромбанка» (сейчас название изменилось на «иностранный банк»).
В ноябре прошлого года глава «Газпрома» Алексей Миллер заявил, что Россия, Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан уже к середине 2024 года могут определиться с обязательствами в области сотрудничества по поставкам и транзиту газа на 15 лет.
Глава Минэнерго Узбекистана ранее объяснял, почему страна покупает именно российский газ, хотя Туркменистан с крупными запасами находится ближе, а также причины экспорта голубого топлива в другие страны. Он также заявил тогда, что неправильно политизировать вопрос поставок газа из России.