Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича судьялар ҳайъати 20 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишида Аброр Мухтор Алий номи билан танилган диний блогер Аброр Абдуазимовга нисбатан қўлланган маъмурий жазони ўзгартириш тўғрисида қарор қабул қилди.
6 февраль куни Шайхонтоҳур тумани суди Аброр Абдуазимов ва яна бир фуқаро Хусрав Насруллаевга нисбатан 15 сутка маъмурий қамоқ ва БҲМнинг 1 баравари (340 минг сўм) миқдорида жарима жазоси тайинлаганди. Суд қарорида улар Шайхонтоҳур тумани ҳокимлиги биносида жанжал келтириб чиқаргани қайд этилган. Ушбу шахслар ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари воқеа жойига етиб келгач, уларнинг қонуний талабларига бўйсунмай, оммани ўзига жалб қилиб, ходимларга нисбатан сохта уйдирмаларни тарқатган, дейилади ҳужжатда.
Иккала эркак ҳам суд қарори билан ҳибсга олиш харажатларини тўлашдан озод этилди.
14 февраль куни Тошкент шаҳри суди Аброр Абдуазимовга нисбатан ҳукмни ўзгаришсиз қолдирган.
Олий суднинг назорат органи ҳибсга олинган шахсларнинг биринчи инстанция суди ҳал қилув қарорини бекор қилишни сўраган шикоятларидаги важларни кўриб чиқиб, уларни қисман қаноатлантиришга қарор қилди. Чунки жазо тайинлашда суд уларнинг шахси, оилавий аҳволи, айбига иқрорлиги ва қилган ишидан пушаймон эканини инобатга олмаган ва оғирроқ жазо тайинланган.
Тафтиш органи МЖТКнинг 194-моддаси 1-қисми бўйича жазони (БҲМнинг 1 баравари — 340 минг сўм) ўзгаришсиз қолдириш зарур, 195-моддасида назарда тутилган қамоқ жазоси эса «ҳаракатга мутаносиб бўлиши керак», деб ҳисоблади. Ушбу шахслар учун маъмурий қамоқ муддати 15 кундан 13 кунга қисқартирилди. 15 кунлик муддат 21 февралда тугади.
Аввалроқ, 8 февраль куни Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри судининг апелляция инстанцияси адвокат Хусрав Насруллаевнинг шикоятини кўриб чиққанди. Унинг айтишича, Шайхонтоҳур тумани ҳокимлигида маъмурий баённома тузилган, бироқ Насруллаевнинг ўзи бу бинога бормаган. Бундан ташқари, кўрсатилган гувоҳлар протоколда иштирок этмаган, ҳужжатда уларнинг паспорт маълумотлари йўқ, шунингдек, кўрсатма бериш учун судга таклиф қилинишмаган.
Ҳимоячининг сўзларига кўра, биринчи инстанция суди қамоқ жазосини тайинлашда Насруллаевнинг қарамоғида 63 ёшли онаси, 3 нафар фарзанди ва ҳомиладор аёли борлигини, шунингдек, у оиланинг ягона боқувчиси эканини ҳисобга олмаган. Ҳимоячи апелляция судидан қарорни бекор қилишни сўраган, бироқ суд қарорни ўзгаришсиз қолдирган.

Судебная коллегия Верховного суда по уголовным делам Узбекистана на заседании 20 февраля приняла решение изменить административное наказание в отношении религиозного блогера Аброра Абдуазимова, известного как Аброр Мухтор Алий.
6 февраля Шайхантахурский районный суд назначил арест на 15 суток и штраф в 1 БРВ (340 тысяч сумов) Аброру Абдуазимову и ещё одному гражданину Хусраву Насруллаеву. В решении суда отмечалось, что они устроили скандал в здании хокимията Шайхантахурского района. Когда на место прибыли сотрудники органов внутренних дел, они не выполнили их законные требования, привлекли внимание общественности и распространяли ложную и выдуманную информацию о сотрудниках, говорилось в документе.
Оба мужчины решением суда были освобождены от уплаты расходов за их содержание под арестом.
14 февраля Ташкентский городской суд оставил без изменений наказание в отношении Аброра Абдуазимова.
Ревизионная инстанция Верховного суда, рассмотрев доводы в жалобах арестованных, которые просили отменить решение суда первой инстанции, решила частично удовлетворить их, поскольку при назначении наказания суд не учёл их личности, семейное положение, признание вины и раскаяние, из-за чего было принято более строгое наказание.
Ревизионная инстанция посчитала, что необходимо оставить без изменений наказание по части 1 статьи 194 (штраф в 1 БРВ — 340 тысяч сумов), а наказание в виде ареста по статье 195 КоАО «должно быть соразмерно деянию». Обоим арестованным срок ареста был сокращён с 15 до 13 дней. Срок в 15 дней истекал 21 февраля.
Ранее, 8 февраля апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам рассмотрела жалобу адвоката Хусрава Насруллаева. Он заявил, что административный протокол был оформлен в хокимияте Шайхантахурского района, однако сам Насруллаев не посещал это здание. Кроме того, указанные свидетели в протоколе не принимали участие, в деле нет их паспортных данных, и они не были приглашены в суд для дачи показаний.
По словам защитника, суд первой инстанции при назначении наказания в виде ареста не учёл, что у Насруллаева имеется на попечении 63-летняя мать, трое детей и беременная супруга, и то, что он является единственным кормильцем. Защитник просил апелляционную инстанцию отменить решение, но суд оставил его без изменений.