Европа Иттифоқи мамлакатлари элчилари Россияга қарши санкцияларнинг 13-пакети бўйича келишиб олди, деб хабар қилди Бельгиянинг ЕИ Кенгашидаги ваколатхонаси.
«Бу ЕИ томонидан тасдиқланган энг кенг қамровли пакетлардан биридир», — дея аниқлик киритди ваколатхона. Пакет 24 февраль куни Россиянинг Украинага босқини икки йиллиги муносабати билан расман тасдиқланади.
Европа дипломатияси раҳбари Жозеп Боррелнинг таъкидлашича, ЕИ санкциялар рўйхатига 200 нафар жисмоний ва юридик шахсларни киритади. «Ушбу пакет билан биз мудофаа ва ҳарбий соҳаларда санкциялардан бўйин товлаш билан шуғулланувчи ташкилотларга нисбатан кўпроқ чора кўрамиз», — деди у.
Reuters агентлиги манбаларга таяниб ёзишича, санкциялар Россия ҳарбий-саноат мажмуасига кирувчи ҳамда украиналик болаларни ўғирлашда иштирок этган компаниялар ва шахсларни ўз ичига олади. Шу билан бирга, агентликнинг таъкидлашича, пакетда янги тармоқ чора-тадбирлари мавжуд эмас.
Санкциялар, шунингдек, Россия армияси учун харидлар тармоғига, хусусан, дронлар ишлаб чиқариш бўйича етказиб бериш тизимига ҳам таъсир қилади, дея аниқлик киритди Reuters. Рўйхатга Россия Федерацияси компанияларидан ташқари, Хитойнинг учта, Гонконгнинг битта компанияси ҳам киритилди.
Еврокомиссия раҳбари Урсула фон дер Ляйен эришилган келишувни изоҳлар экан, «Биз Путиннинг уруш машинасини заифлаштиришда давом этишимиз керак», — деб ёзди.
ЕИнинг Россияга қарши санкцияларининг 12-пакети 2023 йил декабрида қабул қилинган эди. У Россиядан заргарлик буюмлари олмосларини олиб кириш, шунингдек, ўта нозик товарлар ва технологияларни реэкспорт қилишни тақиқлашни ўз ичига олган.

Послы стран Евросоюза согласовали 13-й пакет санкций против России, сообщило представительство Бельгии в Совете ЕС.
«Этот пакет является одним из самых широких, одобренных ЕС», — уточнили в представительстве. Его официально утвердят ко второй годовщине российского вторжения в Украину 24 февраля.
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель отметил, что ЕС добавит в санкционный список 200 физических и юридических лиц. «С помощью этого пакета мы принимаем больше мер против организаций, вовлечённых в обход санкций, в оборонном и военном секторах», — заявил он.
Reuters со ссылкой на источники пишет, что под санкции попали компании и физические лица, которые являются частью российского военно-промышленного комплекса, а также причастны к похищению украинских детей. При этом, как отмечает агентство, в пакете не будет новых секторальных мер.
Санкции также затронут сеть закупок для российской армии, в особенности цепочку поставок по производству дронов, уточняет Reuters. В список, помимо компаний из РФ, вошли три фирмы из Китая и одна — из Гонконга.
«Мы должны продолжать ослаблять военную машину Путина», — написала глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, комментируя достигнутое соглашение.
12-й пакет санкций ЕС против России был принят в декабре 2023 года. Он включал запрет на импорт российских ювелирных алмазов и реэкспорт особо чувствительных товаров и технологий.