Ўзбекистонда 1 октябрдан бошлаб аҳолига кўрсатилаётган барча ижтимоий ёрдамларни ижтимоий карта орқали молиялаштириш жорий этилади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 20 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов.
Бунда, энг аввало, «Саховат ва кўмак», «Аёллар», «Ёшлар» дафтарлари жамғармалари, кейинчалик босқичма-босқич 74 турдаги ижтимоий нафақа ва ёрдамлар ўтказилади.
Ушбу карта орқали транспорт ва коммунал соҳалардаги имтиёзлардан ҳам фойдаланиш мумкин бўлади.
Ижтимоий ҳимоя агентлиги матбуот хизматининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, бундай карта идентификация картаси сифатида ҳам хизмат қилади.
Мисол учун: Россияда банк ижтимоий картаси мавжуд. У ҳам тўлов воситаси, ҳам имтиёзли карта ҳисобланади. Унинг ёрдами билан сиз харидлар учун тўловни амалга оширишингиз, жамоат транспортида бепул саёҳат қилишингиз, дўконларда чегирмалар олишингиз мумкин ва ҳоказо.
Давлат раҳбари рақамлаштириш ҳисобига ўрнидан тура олмайдиган, ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз 2 минг кишига ёрдам кўрсатиш йўлга қўйилганини таъкидлади.
Масалан, Навоий шаҳрида яшайдиган ногиронлиги бор ёлғиз аёлни 12 ёшли фарзанди мактабга чиқмасдан парваришлаб келаётган эди. Унга ижтимоий кўмакчи бириктирилиб, уйида хизмат кўрсатиш йўлга қўйилгани сабаб, фарзанди мактабга чиқиб, оиланинг ижтимоий аҳволи яхшиланмоқда.
Ижтимоий ҳимоя тизими билан 250 та хизмат қамраб олинган бўлса-да, маҳалладаги аҳоли уларнинг ярмидан ҳам бехабар. Масалан, ногиронлиги бор фарзандини парваришлаш нафақасини олиши мумкин бўлган 33 минг ота-она ушбу имтиёздан фойдаланмаяпти.
Президент аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида хизматлар кўрсатиш жараёнларини соддалаштириш ва тезлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

С 1 октября в Узбекистане появится социальная карта для финансирования всей социальной помощи, оказываемой населению. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на совещании во вторник, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
В первую очередь на новую систему финансирования перейдут фонды «Саховат и кумак» («Доброта и поддержка»), фонды «женской» и «молодёжной» тетрадей, а затем поэтапно остальные 74 вида социальных пособий и помощи.
С помощью социальной карты можно будет пользоваться льготами в сфере транспорта и жилищно-коммунального хозяйства.
В пресс-службе Агентства социальной защиты «Газете.uz» уточнили, что карта также будет выполнять функцию идентификационной карты.
Для примера: В России имеется банковская социальная карта — это одновременно платёжный инструмент и льготная карта. С её помощью можно оплачивать покупки, а также бесплатно ездить в общественном транспорте, получать скидки в магазинах и т. д.
Глава государства также отметил, что за счёт цифровизации социальных услуг была оказана помощь 2000 одиноким людям, которые нуждаются в опеке других.
Например, за одинокой женщиной-инвалидом, проживающей в Навои, ухаживал 12-летний ребёнок и не посещал школу. За ней был закреплён социальный работник, благодаря чему ребёнок пошёл в школу, а социальное положение семьи улучшается.
Системой социальной защиты охвачено 250 услуг, но более чем о половине из них жители не знают, сказал Шавкат Мирзиёев. Например, 33 тысячи родителей, которые могут получать пособие по уходу за ребёнком-инвалидом, не пользуются этим.
Для оказания комплексной поддержки населению, нуждающемуся в социальной защите, президент поручил упростить и ускорить процессы оказания услуг:
• разработать критерии определения категорий нуждающихся и того, какая именно помощь необходима;
• для каждого нуждающегося гражданина будет разработана индивидуальная программа социальных услуг.
Для «махаллинской семёрки» будет введена единая анкета по социальным услугам.
Все социальные услуги в махалле будут поэтапно предоставляться на основе договора социального обслуживания.