Дунёдаги энг паст туғилиш кўрсаткичларига эга бўлган Жанубий Кореяда туғилиш даражаси 2023 йилда янги рекорд даражагача тушиб кетди, деб ёзди The Guardian. Мамлакат аҳолиси кетма-кет тўртинчи йил камаймоқда.
Жанубий Корея Статистика бошқармасининг дастлабки маълумотларига кўра, туғилишнинг умумий коэффициенти — бир аёл ўз умри давомида дунёга келтирадиган болаларнинг ўртача сони 2023 йилда 0,72 ни ташкил қилган. Таққослаш учун, 2022 йилда бу коэффициент 0,78 ни, 2021 йилда 0,81 ни, 2020 йилда эса 0,84 ни ташкил этганди. Бу мамлакатнинг ҳозирги 51 миллион аҳолисини сақлаб қолиш учун керак бўлган ўртача 2,1 бола кўрсаткичидан анча паст.
2018 йил ҳолатига кўра, Жанубий Корея Иқтисодий Ҳамкорлик ва Тараққиёт Ташкилоти (ИҲТТ) аъзолари орасида туғилиш коэффициенти 1 дан паст бўлган ягона мамлакат ҳисобланади. Бундан ташқари, ўртача кореялик аёлда биринчи фарзанд туғилгандаги ўртача ёш 33,6 ёшни ташкил этади. Бу ИҲТТ аъзолари орасида энг юқори натижа.
Мутахассисларнинг ҳисоб-китобларига кўра, агар туғилишнинг шу каби паст даражаси давом этаверса, 2100 йилга бориб Осиёнинг бешинчи йирик иқтисодиёти ҳисобланган Жанубий Корея аҳолиси қарийб ярмига қисқариб, 26,8 миллион кишигача тушиб қолади.
2006 йилдан бери мамлакат ҳукумати туғилиш даражасининг пастлиги муаммосини ҳал қилиш учун 270 миллиард долларга яқин маблағ ажратди, бироқ бу чоралар ўз натижасини бермади. Рағбатлантиришлар орасида эр-хотинлар учун молиявий субсидиялар, болаларни парвариш қилиш хизматлари ва бепуштликни даволашни қўллаб-қувватлаш киради.
Жуфтликлар кўп болали оила қуриш йўлидаги тўсиқлар сифатида болаларни тарбиялаш харажатлари ва кўчмас мулк нархининг ошиши, яхши маошли иш ўринларининг йўқлиги ва таълим тизимидаги кескин рақобатни тилга олади, деб ёзди The Guardian.
Мутахассислар, шунингдек, маданий омиллар ролини, жумладан, касбий ва оналик вазифаларини мувозанатда ушлашда аёллар дуч келадиган қийинчиликларни, шунингдек, улар биринчи навбатда уй ишлари ва болаларга ғамхўрлик қилишга масъул экани ҳақидаги кутилмаларни таъкидлайди.

Уровень рождаемости в Южной Корее, и без того самый низкий в мире, упал до нового рекордно низкого уровня в 2023 году, пишет The Guardian. Население страны сокращается четвёртый год подряд.
По предварительным данным Статистического управления Кореи, суммарный коэффициент рождаемости — среднее число детей, которых родила бы женщина на протяжении жизни — составил 0,72 в 2023 году. Для сравнения, в 2022 году этот коэффициент составлял 0,78, в 2021-м — 0,81, в 2020-м — 0,84. Это намного ниже среднего показателя в 2,1 ребёнка, который необходим стране для поддержания нынешней численности населения в 51 миллион человек.
С 2018 года Южная Корея является единственным членом Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), у которого коэффициент рождаемости ниже 1. Кроме того, средний возраст южнокорейской женщины при рождении первого ребёнка составляет 33,6 лет — самый высокий среди членов ОЭСР.
По оценке экспертов, если низкий уровень рождаемости сохранится, население Южной Кореи, которая считается пятой по величине экономики Азии, сократится почти вдвое — до 26,8 миллиона человек к 2100 году.
С 2006 года правительство страны выделило около 270 млрд долларов для решения проблемы низкой рождаемости, однако это не принесло результатов. Стимулы включали выделение парам денежных субсидий, оказание услуг по присмотру за детьми и поддержку лечения бесплодия.
Пары называют рост расходов на воспитание детей и цен на недвижимость, отсутствие хорошо оплачиваемых рабочих мест и жёсткую конкуренцию в системе образования препятствиями для создания больших семей, пишет The Guardian.
Эксперты также подчёркивают роль культурных факторов, включая трудности, с которыми сталкиваются женщины при совмещении работы и материнства, а также ожиданий, что они в основном несут ответственность за домашние дела и уход за детьми.