Президент Шавкат Мирзиёев 29 февраль куни Хоразм вилоятида амалга оширилиши режалаштирилаётган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Вилоятда чет эллик инвесторлар билан ҳамкорликда машинасозлик, шаҳарсозлик, кимё, тўқимачилик, қурилиш материаллари, тиббиёт, озиқ-овқат каби муҳим тармоқларда умумий қиймати 1,5 млрд долларлик ўнлаб лойиҳалар ишлаб чиқилган.
Тақдимотда шундан умумий қиймати 660 млн доллардан зиёд 18 та лойиҳа ҳақида ахборот берилган.
Хусусан, юк электромобиллари, аккумуляторлар учун никел сульфат, архитектура ойналари, шиша идишлар, қурилиш материаллари, лак-бўёқлар ва мато ишлаб чиқариш, меҳмонхона, шифохона, кўнгилочар масканлар ва йўллар қуриш, экотуризмни ва балиқчиликни ривожлантириш каби лойиҳалар ишлаб чиқилган.
Давлат раҳбари уларнинг ташаббускорлари бўлган чет эллик инвесторлар ва маҳаллий тадбиркорлар билан суҳбатлашган. Лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлиги ҳақида фикр алмашилиб, уларни жадаллаштириш, тадбиркорларга қўшимча шароит яратиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берган.
Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятига ташрифининг биринчи куни якунида Энергетика вазирлиги, «Ўзкимёсаноат» АЖ ва йирик хорижий инвестиция компанияси раҳбарияти билан йиғилиш ўтказган. Президент матбуот хизмати компания номини келтирмаган.
Давлат раҳбари Хоразмда қиймати 10 миллиард доллардан зиёд йирик газ-кимё мажмуаси қурилишини маълум қилган. «Бу лойиҳа ишга тушса, 3 мингта иш ўрни яратилади, йилига 2,4 миллион тонна юқори қўшилган қийматли полимерлар ишлаб чиқарилади», — деди президент.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 февраля ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, планируемых к реализации в Хорезмской области, сообщила пресс-служба главы государства.
Для региона совместно с иностранными инвесторами формируются десятки проектов в таких отраслях, как машиностроение, градостроительство, химия, текстильное производство, строительные материалы, медицина, пищевая промышленность.
На презентации была представлена информация о 18 проектах общей стоимостью более 660 млн долларов, в целом для области сформирован пакет инвестпроектов на 1,5 млрд долларов.
В частности, разрабатываются проекты по производству грузовых электромобилей, сульфата никеля для аккумуляторов, архитектурного стекла, стеклянной тары, строительных материалов, лакокрасочной продукции и тканей.
Глава государства побеседовал с инициаторами этих проектов — иностранными инвесторами и местными предпринимателями. Обсуждены экономическая эффективность проектов, даны указания по их ускорению и созданию дополнительных условий для предпринимателей.
В завершение первого дня поездки в Хорезмскую область Шавкат Мирзиёев провёл рабочее совещание с участием руководства Министерства энергетики, «Узкимёсаноат» и крупной зарубежной инвестиционной компании. Название компании пресс-служба президента не приводит.
Как отмечается в сообщении, в Хорезмской области намечено реализовать крупный газохимический проект с общим объёмом инвестиций в более 10 млрд долларов.
Ожидается, что будущие мощности будут способны производить 2,5 миллиона тонн продукции в год и создаст 3000 рабочих мест. Период реализации проекта — 2024−2028 годы. Как ожидается, этот проект станет одним из промышленных флагманов Узбекистана.