Покистон мусулмон лигаси раиси Шаҳбоз Шариф мамлакатнинг янги бош вазири бўлди, деб хабар берди The Guardian. Унга парламент қуйи палатасидаги 336 депутатдан 201 нафари овоз берди.
72 ёшли Шаҳбоз Шариф бу лавозимни уч марта эгаллаган Покистон собиқ бош вазири Наваз Шарифнинг укаси ҳисобланади. Шаҳбоз Шариф илк бор 2022 йил апрелида собиқ ҳукумат раҳбари Имрон Хон лавозимидан четлатилганидан кейин бош вазир лавозимига сайланган эди. У мамлакатни 2023 йил августигача, сайловлар олдидан парламент тарқатиб юборилгунга қадар бошқарган.
Шариф номзодини 8 февраль куни бўлиб ўтган парламент сайловлари натижаларига кўра тузилган ва ҳеч бири мутлақ кўпчиликни ташкил этмаган саккиз партиядан иборат коалиция илгари сурган. Натижалар эълон қилингач, бутун мамлакат бўйлаб норозилик намойишлари бошланганди.
Ҳозирда коррупция ва давлат сирларини ошкор қилишда айбланиб қамоқ жазосини ўтаётган Хоннинг тарафдорлари Шарифнинг сайланишини танқид қилиб, уни «ўғри» деб атамоқда. Улар ҳам сайловларда қатнашганди, бироқ мустақил номзод сифатида. Хоннинг тарафдорлари ҳар қайси партиядан кўра кўпроқ ўрин эгаллаганди, аммо Покистон сайлов тизимининг ўзига хос хусусиятлари туфайли ҳукумат тузиш имкониятидан маҳрум бўлди.
Мутахассисларнинг фикрича, Шариф бошчилигидаги янги коалиция ҳукумати «олдида қийин йўл турибди», деб ёзади The Guardian. Имрон Хонни ҳали ҳам мамлакат аҳолисининг сезиларли қисми қўллаб-қувватлайди, Покистон иқтисодиёти эса инқирозга юз тутмоқда.

Новым премьер-министром Пакистана стал председатель Пакистанской мусульманской лиги Шехбаз Шариф, сообщает The Guardian. За него проголосовали 201 из 336 депутатов нижней палаты парламента.
72-летний Шехбаз Шариф — младший брат бывшего премьер-министра Пакистана Наваза Шарифа, трижды занимавшего этот пост. Впервые на должность премьера Шехбаз Шариф был избран в апреле 2022 года после смещения экс-главы правительства Имрана Хана. Он возглавлял страну до августа 2023 года, когда парламент был распущен перед выборами.
Кандидатуру Шарифа выдвинула коалиция из восьми партий, сформированная по итогам парламентских выборов 8 февраля, на которых ни одна из участвовавших партий не добилась большинства. После оглашения результатов по всей стране вспыхнули протесты.
Сторонники Хана, который сейчас отбывает тюремный срок по обвинению в коррупции и разглашении гостайны, раскритиковали избрание Шарифа и назвали его «вором». Они также участвовали в выборах, но как самовыдвиженцы, и получили больше мест, чем любая партия, однако из-за особенностей выборной системы Пакистана лишены возможности формировать правительство.
Эксперты считают, что новому коалиционному правительству во главе с Шарифом «предстоит трудный путь», пишет The Guardian. Имран Хан до сих пор пользуется значительной поддержкой в стране, а экономика Пакистана переживает кризис.