Web Summit Qatar ҳалқаро технологик конференцияси доирасида бўлиб ўтган Uzbekistan Tech Conference`да Ўбекистоннинг Qatar даги элчихонаси ва рақамли технологиялар вазирлиги, шунингдек, Uzum ва мамлакатнинг бошқа IT-компаниялари вакиллари Ўзбекистоннинг рақамли хизматларини ривожлантиришдаги ютуқлари ва истиқболлари ҳақида сўзлаб беришди.
Конференциянинг мақсади Ўзбекистон ва Qatar компаниялари ва инвестиция фондлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва стратегик шерикликни ривожлантириш бўлди.
«Uzum жамоаси ютуқларини ва бугунги кунда мамлакатда, жумладан, рақамли технологиялар вазирлиги ва IT Park фаолияти туфайли рўй бераётган глобал ўзгаришларни намойиш этишдан ғоят мамнунмиз. Бир ярим йил ичида биз мамлакатнинг 10 млндан ортиқ аҳолиси томонидан ҳар ойда фойдаланиладиган миллий рақамли экотизимни қурдик, бу ноёб тажриба ва ажойиб ўсиш. Ва, албатта, бизнинг фахримиз — Ўзбекистоннинг яхши мутахассислари ишлайдиган жамоадир», — деди Uzum операцион директори Роман Лаврентев.
«Бугунги кунда Ўзбекистон — минтақадаги тез ривожланаётган иқтисодиётлардан бири бўлиб, онлайн савдо бозорининг ўсиш темпи бўйича мамлакат Марказий Осиёда етакчилардан бири деб ҳисобланади. Биз халқаро компаниялар ва инвесторларнинг катта қизиқишини кўрмоқдамиз ва мамлакатнинг етакчи компаниялари тажрибасини тақдим этишдан мамнунмиз», — деди Ўзбекистон рақамли технологиялар вазирининг ўринбосари Рустам Каримжонов.
Рақамли технологиялар вазирлиги ва унинг IT-инвестициялар лойиҳавий офиси, Ўзбекистоннинг Қатардаги элчихонаси, шунингдек, IT Park ва UZINFOCOM ягона интегратори Uzbekistan Tech Conference` нинг ташкилотчилари бўлди.

28 февраля на Uzbekistan Tech Conference, которая прошла в рамках международной технологической конференции Web Summit Qatar, представители Министерства цифровых технологий и посольства Узбекистана в Катаре, а также Uzum и других IT-компаний страны, рассказали о достижениях и перспективах Узбекистана в развитии цифровых сервисов.
uzum-technologies, реклама
Целью конференции стало укрепление сотрудничества и развитие стратегического партнёрства между узбекистанскими и катарскими компаниями и инвестиционными фондами.
«Мы рады возможности представить достижения команды Uzum и рассказать о тех глобальных изменениях, которые сегодня происходят в стране, в том числе благодаря работе Министерства цифровых технологий и IT Parkа. Всего за полтора года мы построили национальную цифровую экосистему, которой ежемесячно пользуются более 10 млн жителей страны, это уникальный опыт и невероятный рост. И, конечно, наша особая гордость — это команда, в которой работают выдающиеся узбекистанские специалисты», — сказал Роман Лаврентьев, операционный директор Uzum.
«Узбекистан сегодня — одна из быстрорастущих экономик региона, а по темпам роста рынка онлайн-торговли страна является одним из ведущих в Центральной Азии. Мы видим огромный интерес со стороны международных компаний и инвесторов, и рады представить опыт ведущих компаний страны», — отметил Рустам Каримжонов, заместитель министра цифровых технологий Узбекистана.
Организаторами Uzbekistan Tech Conference стали Министерство цифровых технологий и его проектный офис IT-инвестиций, посольство Узбекистана в Катаре, а также IT Park и единый интегратор UZINFOCOM.