Кўп қаватли уйларни ҳовлилар, спорт майдончалари ва дам олиш масканлари ўрнида қуриш муаммоси нафақат Тошкент, балки Ўзбекистоннинг бошқа шаҳарлари аҳолисини ҳам ташвишга солмоқда.
Яқинда «Газета.uz» пойтахтнинг Юнус Ражабий маҳалласи аҳолиси, бир ярим йилдирки, футбол майдони ва яшил ҳудуд ўрнида режалаштирилган беш қаватли бино қурилишига қарши курашаётгани ҳақида ёзганди. Тошкент футбол ассоциацияси ҳам болалар машғулот ўтказадиган жойни сақлаб қолиш тарафдори бўлган. Бир кун аввал Халқ демократик партияси мазкур вазиятга муносабат билдириб, ерни шаҳар захирасига ўтказиш тўғрисидаги пойтахт собиқ ҳокимининг қарорини қайта кўриб чиқишга чақирди.
Таҳририятга Нукус шаҳридаги марказий маҳаллалардан бири «Гулзор» аҳолисидан болалар футбол майдончаси ўрнида турар жой биноси қурилиши бошлангани ҳақида мурожаат келиб тушди. Жараён аҳолининг норозилиги ва турли идораларга қилинган мурожаатларга қарамай амалга оширилмоқда.
Маҳаллий ҳокимият органларидан жавоб ололмаган фуқаролар Олий Мажлис Сенати, Давлат хавфсизлик хизмати ва Коррупцияга қарши курашиш агентлигига хат йўллашган.
40 нафар фуқаро имзолаган матнда амалдорлар давлатда эълон қилинган ва президент Шавкат Мирзиёев томонидан қайта-қайта таъкидланган қоидаларга эътибор бермаётгани айтилади. Давлат раҳбари, айниқса, ҳар бир қарор ва иш аҳолининг фикр-мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда амалга оширилиши зарурлигини мунтазам таъкидлаб келади, дея эслатади аҳоли.
Хатда қайд этилишича, бу ҳудуд аллақачон кўп қаватли уйлар билан гавжум, энди эса болалар ўйнаши, аҳоли дам олиши учун жой қолмайди.
Ўтган ёзда Нукус ҳокимлиги ўзининг Telegram-каналида «„Гулзор“ маҳалласи тажрибаси» акс этган видеороликни эълон қилганди. Кадрларда экинлар билан ўралган майдон, ўриндиқлар, болалар майдончаси ва ўша футбол майдонини кўриш мумкин.
Ҳозир болалар футбол ўйнаган собиқ майдонда сунъий қоплама борлигига қарамай, аллақачон чуқур қазилиб, пойдевор қуйила бошланди.
Аҳоли «Газета.uz»га Қорақалпоғистон Қурилиш ва уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг 14 февралдаги Президент халқ қабулхонасига йўллаган мурожаатига жавобан олинган хат нусхасини тақдим этди. Унда Нукус ҳокимнинг 2022 йил 28 мартдаги қарори билан бу ерда «футбол майдонини реконструкция қилиш» ва «Калбак курылыс» компанияси томонидан 5 қаватли бино қуриш кўзда тутилган.
2023 йил 14 апрелда шаҳар Қурилиш бошқармаси томонидан 7 қаватли бинони «қуриш учун реконструкция қилиш» мақсадида рухсатнома берилган. Шу билан бирга, 2021 йил 1 июлда лойиҳа Давлат кадастр палатасининг Қорақалпоғистон бўлими томонидан давлат рўйхатидан ўтказилган.
Бироқ лойиҳанинг смета ҳужжатлари шаҳар қурилиш кенгаши ва республика экспертизасидан ўтмаган, дейилади Қорақалпоғистон Қурилиш вазирлиги хатида.
Хатда аҳоли республика миқёсидаги раҳбар ва ташкилотларга мурожаат қилишга мажбур эканликларини қайд этиб, уларнинг хатлари Нукусга қайта иш юритиш учун юборилмаслигига умид билдиришди.
Шунингдек, улар бино қурилишига имкон яратган ҳар бир ҳаракат ва рухсатномага ҳуқуқий баҳо берилишини сўради.
Ўзбекистоннинг бошқа ҳудудларидаги худди шундай ҳолатлар ҳақида қуйида ўхшаш хабарлар бўлими орқали ўқишингиз мумкин.

Проблема застройки дворов многоэтажных домов, спортивных площадок и мест отдыха беспокоит жителей не только Ташкента, но и других городов Узбекистана.
Недавно «Газета.uz» вновь писала о борьбе жителей махалли «Юнус Раджаби» в Ташкенте против застройки футбольного поля и зелёной зоны. За сохранение поля выступала и Ассоциация футбола Ташкента. Накануне на ситуацию отреагировала Народно-демократическая партия Узбекистана, которая призвала пересмотреть решение бывшего хокима столицы о переводе земли в городской резерв.
Редакция получила обращение жителей Нукуса, где в жилом массиве в одной из центральных махаллей «Гулзар» на месте детской футбольной площадки начато строительство жилого дома. Это происходит, несмотря на недовольство жителей и их обращения в разные инстанции.
застройка, нукус, футбольное поле
Не добившись реакции от местных властей, жители направили письма в Сенат Олий Мажлиса, Службу государственной безопасности и Агентство по противодействию коррупции Узбекистана.
В тексте, подписанном 40 жителями, говорится, что отдельные должностные лица игнорируют принципы, провозглашённые в государстве и многократно озвучиваемые президентом Шавкатом Мирзиёевым. Глава государства, в частности, регулярно подчёркивает, что каждое решение и действие должны предприниматься с учётом мнений населения, напоминают жители.
В письме отмечается, что данный район и так плотно застроен многоэтажными домами, при этом мест для игр детей и отдыха жителей теперь не будет.
Прошлым летом хокимият Нукуса в своём Telegram-канале публиковал видео, в котором показывался «опыт махалли „Гулзар“». На кадрах видны утопающий в зелени двор, скамейки, детская площадка и то самое футбольное поле.
Сейчас на бывшем поле, где дети играли в футбол, несмотря на то, что обещанный искусственный газон там так и не появился, уже вырыт котлован и начата заливка фундамента.
Жители предоставили «Газете.uz» копию письма Министерства строительства и ЖКХ Каракалпакстана от 14 февраля, полученного в ответ на обращение в Народную приёмную президента, в котором говорится, что решением хокима Нукуса от 28 марта 2022 года здесь была предусмотрена «реконструкция футбольного поля» и строительство компанией «Калбак курылыс» 5-этажного дома.
14 апреля 2023 года управлением строительства города было выдано разрешение на «реконструкцию для строительства» 7-этажного дома. При этом ещё 1 июля 2021 года проект зарегистрировало управление Палаты государственных кадастров по Каракалпакстану.
Однако сметная документация проекта не прошла экспертизу городского совета по строительству и республиканскую экспертизу, отмечается в письме Минстроя Каракалпакстана.
Жители в письме отмечают, что вынуждены обращаться к руководителям и организациям республиканского уровня, и выражают надежду, что их письма не будут отправлены для разбирательства обратно в Нукус.
Они также просят дать правовую оценку каждому действию и разрешительному документу, которые сделали возможным начало строительства здания.