Президент Шавкат Мирзиёев 6 март куни Тошкент вилоятининг туман ва шаҳарларидаги имкониятларни тўлиқ ишга солиш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди, дея хабар берди давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
Йиғилишда ҳудудда на савдо, на ер-сув, на транспорт-транзит имкониятларидан тўла фойдаланилмаётгани таъкидланди. Баъзи кўрсаткичлар бундай қулайликлар бўлмаган айрим чекка ҳудудлардагидан ҳам пастлиги қайд этилди.
Тошкент вилоятида 15 та туман ва 7 та шаҳар бор. Ҳудуд қулай географик маконда, воҳа ва водий вилоятларини пойтахт билан боғлайдиган муҳим транспорт йўлагида жойлашган.
Бироқ пойтахт «жадал ривожланаётганида унинг ёнидаги вилоят ҳудудлари бу суръатдан ортда қолмоқда». Масалан, Тошкент, Зангиота, Қибрай, Юқори Чирчиқ, Ўрта Чирчиқ туманларида саноат ҳажми ёндош пойтахт туманларига нисбатан бир неча баробар кам. Қурилиш соҳасида ҳам шу аҳвол, дейилади хабарда.
«Бир қатор кичик тадбиркорлар фаолиятини тўхтатган. 29 та йирик корхонада ҳамда Бекобод ва Янгийўл шаҳарларида ишлаб чиқариш камайган. Вилоятда экин ерлари кўп бўла туриб, Андижон билан деярли бир хил ҳажмда маҳсулот етиштирилган», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
«Ҳудудларнинг бор салоҳияти даромадга айланмаяпти. Сабаби «ўсиш нуқталари»ни топиш ва ишга солиш бўйича ҳокимларда ташаббус етишмаяпти. Айрим ҳокимлар ҳатто ўз ҳудудида «пастга тушмаган», тадбиркорни қўллаб-қувватлаш, иш ўринларини кўпайтиришга ҳаракат қилмаган», — дейилади хабарда.
Президент вилоятдаги шаҳар ва туманлар мутасаддилари ўз фаолиятида ўзгариш қилмаса, лавозимига лойиқлиги кўриб чиқилиши тўғрисида огоҳлантирди.
Йиғилишда давлат томонидан улар учун барча имкониятлар яратилгани, лекин ҳамма туманларда ҳам ривожланиш бир хил эмаслиги қайд этилди. Хусусан, Паркент, Янгийўл, Чиноз ва Оққўрғон туманларида туризм, транзит ва иқтисодий қулайликлар кўп бўлса-да, тараққиётдан орқада.
Шу боис, президент топшириғига мувофиқ, улардаги ҳақиқий ҳолат, имкониятлар ва тадбиркорларнинг таклифлари ўрганилди.
Таклиф этилган «ўсиш нуқталари»
Паркент туманининг хушманзара жойларига олиб борувчи йўлларни таъмирлаш, микроавтобуслар қатновини ташкил этиш, йўл бўйида савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари қуриш учун тадбиркорларга ер ажратиш таклиф этилмоқда. Паркентсой, Қизилсой ва Човлисойнинг муҳофаза ҳудудини аниқ белгилаш ва қирғоқларини мустаҳкамлаш орқали бўшайдиган ерлардан самарали фойдаланиш ҳам мумкин.
Янгийўл туманида «лойиҳа қиламан, инвестиция олиб келаман», деган тадбиркорлар жуда кўп. Лекин лойиҳалар учун ер топиш муаммо. Шу боис ҳозирда бўш турган иншоотда озиқ-овқат ва гигиена маҳсулотларига ихтисослашган кичик саноат зонаси ташкил этиш кўзда тутилмоқда.
Чиноз туманида савдо-кўнгилочар мажмуа ва замонавий балиқ бозори барпо этиш, йўл бўйида савдо ва хизматларни кенгайтириш, хонадонларда иссиқхоналарни кўпайтириш каби имкониятлар ҳисоб-китоб қилинган.
Оққўрғон туманида саноат ривожланмагани сабабли кўплаб хотин-қизлар Тошкент шаҳри ва бошқа туманларга қатнаб, тўқимачилик корхоналарида ишламоқда. Шундай корхоналарни тумандаги бўш бинолар ўрнида ташкил қилиш режалаштирилган.
Оҳангарон туманида Ўзбекистон-Венгрия саноат зонаси ташкил этилиб, 100 миллион долларлик лойиҳалар жойлаштирилади. Ангрен эркин иқтисодий зонасида маиший техника, металл прокат, мева-сабзавотни қайта ишлаш бўйича 400 млн долларлик, «Элтех индустриал» технопаркида 260 миллион долларлик лойиҳалар амалга оширилади.
Мутасаддиларга вилоятнинг барча ҳудудларини шундай таҳлил қилиб, қўшимча «ўсиш нуқталари»ни аниқлаш, даромад манбаларини кўпайтириш вазифаси қўйилди.
Бошқа таклифлар
Йиғилишда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилиб, иқтисодий-ижтимоий лойиҳаларни жадаллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Пойтахтдаги саноат корхоналарини босқичма-босқич шаҳардан ташқарига кўчириш режалаштирилгани, бу Тошкент вилояти учун катта имконият экани таъкидланди.
Ўзини ўзи банд қилган инсонларнинг кичик бизнесга ўтиши, фаолиятини тўхтатган тадбиркорларнинг ишини яна тиклашига кўмаклашилади. Томорқаларда Чиноз тажрибаси бўйича ихчам иссиқхоналар, кооперация асосида маҳсулотларни сақлаш ва қайта ишлаш мажмуалари ташкил этилади.
Шунингдек, 2024 йилда маҳаллий ва хорижий туристлар сонини 5 миллионга, туризмда экспортни камида 300 млн долларга етказиш чоралари бўйича фикр алмашилди.
Йиғилишда, шу билан бирга, хотин-қизлар ва ёшларни касбга ўқитиш ҳамда бандлигини таъминлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди, дейилади хабарда.

Экономическое развитие Ташкентской области «совершенно не соответствует её потенциалу», говорилось на совещании у президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 6 марта. Глава государства указал на неиспользуемые резервы и пассивность руководителей районов.
По данным пресс-службы президента, на совещании отмечалось, что в области не используются в полной мере «ни торговые, ни земельные и водные, ни транспортно-транзитные возможности». По отдельным показателям область «отстаёт даже от отдалённых регионов».
В Ташкентской области 15 районов и 7 городов. Регион имеет удобное географическое положение, являясь важным транспортным коридором, соединяющим столицу с другими областями.
Однако «при динамичном развитии столицы прилегающие к ней областные районы отстают в темпе». В Ташкентском, Зангиатинском, Кибрайском, Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах объем промышленного производства в несколько раз меньше, чем в сопредельных районах Ташкента. «Такая же картина и в строительной отрасли», — говорится в сообщении.
«Ряд малых предпринимателей прекратил деятельность. На 29 крупных предприятиях, а также в городах Бекабаде и Янгиюле производство снизилось. Несмотря на большое количество сельскохозяйственных земель, объёмы производства продукции почти такие же, как в Андижанской области», — отмечает пресс-служба президента.
«Потенциал районов не обращается в экономический эффект, так как у хокимов не хватает инициативы для определения и использования „точек роста“. Некоторые хокимы относятся к этому вопросу поверхностно, не работают над поддержкой предпринимателей, увеличением количества рабочих мест», — говорится в сообщении.
Президент предупредил ответственных лиц городов и районов области о необходимости изменений в деятельности, в противном случае будет рассмотрен вопрос их соответствия занимаемой должности.
На совещании было отмечено, что «несмотря на создаваемые государством условия, наблюдается дисбаланс в развитии районов». Особенно отстают Паркентский, Янгиюльский, Чиназский и Аккурганский районы, которые имеют хорошую туристическую, транзитную базу и экономические преференции.
По поручению президента были изучены реальное положение дел и возможности районов, а также предложения предпринимателей. В результате были предложены следующие «точки роста» районов.
Предлагаемые «точки роста»
В Паркентском районе предлагаются ремонт дорог, ведущих к объектам туристического интереса, организация движения микроавтобусов, выделение земли предпринимателям для строительства торговых и сервисных пунктов вдоль дорог. Возможно также эффективное использование земель, осваиваемых за счёт точного определения и укрепления берегов Паркентсая, Кызылсая и Човлисая.
В Янгиюльском районе много предпринимателей, желающих реализовать проекты и привлечь инвестиции, но возникают проблемы с поиском земли. Поэтому планируется создание в пустующем здании малой промышленной зоны, специализирующейся на выпуске продуктов питания и гигиенических товаров.
В Чиназском районе имеются возможности для строительства торгово-развлекательного комплекса и современного рыбного рынка, расширения торговли и услуг вдоль дорог, увеличения количества теплиц в частных домохозяйствах.
В Аккурганском районе из-за недостатка промышленных мощностей многие женщины приезжают в Ташкент и другие районы для работы на текстильных предприятиях. Планируется организовать такие предприятия на базе неиспользуемых зданий в самом районе.
В Ахангаранском районе будет создана узбекско-венгерская промышленная зона, где будут размещены проекты на сумму 100 млн долларов. В Ангренской свободной экономической зоне будут реализованы проекты на 400 млн долларов по производству бытовой техники, металлопрокату, переработке фруктов и овощей, в технопарке «Элтех индустриал» — проекты на 260 млн долларов.
Ответственным лицам поручено проанализировать и другие районы области, выявить дополнительные «точки роста» и увеличить источники доходов.
Другие предложения
На совещании были также рассмотрены вопросы ускорения экономических и социальных проектов за счёт привлечения прямых иностранных инвестиций.
Сообщается о планах постепенного переноса промышленных предприятий из столицы за её пределы, что создаст новые возможности для Ташкентской области.
Будет оказана помощь самозанятым в переходе на малый бизнес, а также восстановлению деятельности прекративших работу предпринимателей.
На основе опыта Чиназского района будут созданы компактные теплицы и комплексы по хранению и переработке продукции на основе кооперации.
Кроме того, обсуждались меры по увеличению потока местных и иностранных туристов до 5 миллионов и доведению экспорта в туризме до не менее 300 млн долларов в текущем году.
Особое внимание было уделено вопросам обучения женщин и молодёжи профессиям и обеспечению их занятости, говорится в сообщении.