Фотожурналист, Ўзбекистон Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети ўқитувчиси Оқил Ғуломов тўрт йилдан буён мамлакат хавфсизлик кучларида ишлаётган аёлларни суратга олди.
Унинг қаҳрамон қизлари Миллий гвардия, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Давлат хавфсизлик хизмати чегара қўшинлари, божхона хизматлари ходимлари. Суратга олиш ишлари ҳар хил об-ҳаво ва куннинг турли вақтларида олиб борилди.
Лойиҳа муаллифининг сўзларига кўра, у мамлакатнинг гендер тенглигига эришиш истагидан далолат бериш учун махсус кийимдаги аёллар иштирокида серия ўйлаб топган.
«Жамиятда, айниқса, касбий соҳада аёлларнинг ўрни кенгайиб бораётгани мени қувонтиради», — дейди Оқил Ғуломов.
Муаллифнинг рухсати билан «Газета.uz» фотолойиҳадан илгари эълон қилинмаган бир нечта фотосуратларни тақдим этади.

Фотожурналист, преподаватель Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана Окил Гулямов в течение четырёх лет фотографирует женщин, которые работают в силовых структурах страны.
Его героинями становились сотрудницы Национальной гвардии, МВД, МЧС, пограничных войск СГБ, таможенной службы. Съёмки проводились в разную погоду и разное время суток. Недавние выпали на первые весенние дни, когда в Ташкенте шёл снег.
По словам автора проекта, он задумал серию с женщинами в погонах, чтобы засвидетельствовать стремление страны к достижению гендерного равенства.
«Мне нравится, что роли, отводимые женщинам в обществе, расширяются, особенно в сфере профессиональной деятельности», — говорит Окил Гулямов.
С разрешения автора «Газета.uz» делится несколькими снимками из фотопроекта, который ранее не публиковался.