17 мартдан 1 июлгача Боку шаҳридаги (Озарбайжон) Ҳайдар Алиев марказида «Чоклардаги мерос: Ўзбекистон каштачилик ва тикувчилик анъаналари бўйлаб саёҳат» кўргазмаси бўлиб ўтади. Бу ҳақда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати хабар берди.
Кўргазмада ХIХ аср охири — ХХ аср бошларига оид 148 дан ортиқ безакли амалий санъат намуналари ва халқ либослари тақдим этилади. У уч қисмга бўлинади:
- эркаклар миллий либосининг ажралмас қисми бўлмиш зардўзи тўнлар тақдим этилган чопонлар бўлими;
- Бухоро, Жиззах, Нурота, Самарқанд, Шаҳрисабз ва Тошкент сўзана намуналари намойиш этиладиган каштачилик бўлими;
- Бухоро, Самарқанд ва Қорақалпоғистон заргарлик буюмлари бўлими.
Ташриф буюрувчилар қадимги усталарнинг кумуш, фируза ва бошқа қимматбаҳо тошлардан ясалган асарларини томоша қиладилар. Шу билан бирга, кўргазма ХIХ аср охири — ХХ аср бошларидаги ҳунармандчиликнинг тикланишини ҳам акс эттиради.
Кўргазма очилишидаги маданий дастур доирасида 16−17 март кунлари Озарбайжон давлат академик мусиқали театри саҳнасида Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси кўмагида илк бор Озарбайжонда «Лазги. Муҳаббат ва қалб рақси» балет спектакли намойиш этилади.
Машҳур немис балетмейстери Раул Раймондо Ребекнинг таъсирчан саҳна асари ЮНEСКО томонидан инсониятнинг номоддий маданий мероси рўйхатига киритилган қадимий Хоразм рақси — лазгисига бағишланган.

С 17 марта по 1 июля в Центре Гейдара Алиева в Баку (Азербайджан) пройдёт выставка «Наследие в стежках: Путешествие по вышивкам и швейным традициям Узбекистана». Об этом сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
В экспозиции, посвящённой культурно-историческому наследию и народному костюму Узбекистана конца XIX-начала XX веков будут представлены 148 объектов декоративно-прикладного искусства из музейного собрания.
Выставка разделена на три части:
• в секции чапанов будут представлены золотошвейные чапаны — ключевой элемент мужского национального костюма;
• в секции вышивки будут представлены образцы сюзане из Ташкента, Джизака, Самарканда, Шахрисабза, Нураты и Бухары;
• в секции ювелирных украшений из Самарканда, Бухары и Каракалпакстана посетители увидят произведения древних мастеров из серебра, бирюзы и других драгоценных камней.
Экспозиция отражает возрождение ремесленнического мастерства XIX — начала XX веков. Особое место среди всех искусства страны традиционно занимает Бухарская золотошвейная вышивка. Золотое шитьё достигло своего расцвета в период правления эмира Музаффара ибн Насруллахана (1860−1885 гг.).
16−17 марта впервые в Азербайджане будет представлен балетный спектакль «Лазги. Танец души и любви». Постановка пройдёт на сцене Азербайджанского Государственного академического музыкального театра.
Постановка известного немецкого хореографа и балетмейстера Рауля Раймондо Ребека посвящена древнему народному танцу лазги (лязги), который ЮНЕСКО включил в список нематериального культурного наследия человечества.