12 март куни Европа парламенти (ЕП) Европа Иттифоқи санкцияларини айланиб ўтганлик учун жиноий жавобгарликка тортувчи қонунни маъқуллади. Ташаббусни 543 депутат қўллаб-қувватлади, 45 нафари қарши овоз берди, яна 27 нафари бетараф қолди, дейилади ЕП сайтида.
Ҳужжат иттифоққа аъзо барча давлатларда ЕИ санкцияларини қўллашни «уйғунлаштириш» учун қабул қилинган. Энди қонун Европа кенгаши томонидан тасдиқланиши керак. Кейин ЕИ мамлакатларига уни амалда қўллаш учун бир йил вақт берилади.
«Янги қонун қонунбузарликларнинг изчил таърифларини ўрнатади, бу, жумладан, маблағларни музлатиб қўймаслик, саёҳат тақиқлари ёки қурол-яроғ эмбаргосига риоя қилмаслик, санкцияланган шахсларга пул маблағларини ўтказиш ёки санкцияланган мамлакатларнинг давлат корхоналари билан бизнес юритишни ўз ичига олади. Санкцияларни бузган ҳолда молиявий хизматлар ёки юридик маслаҳатлар кўрсатиш ҳам жазога тортиладиган жиноятга айланади», — дейилади хабарда.
Жисмоний шахслар санкцияларни бузгани ё четлаб ўтгани учун ЕИнинг барча мамлакатларида беш йилгача қамоқ жазосига тортилади. Компанияларга эса жарима қўлланади.
«Россия босқинидан Европадаги қонунбузар жиноятчилар фойда кўради…Бизга бу қонун керак, чунки турли миллий ёндашувлар заифлик ва бўшлиқлар яратди», — деди Европарламентнинг махсус маърузачиси Софи ин’т Велд.
Қонун, шунингдек, Россиянинг музлатилган хусусий активларини суд қарори билан мусодара қилишга рухсат бериши кутилмоқда.
Февраль бошида ЕИ Украинага босқиннинг икки йиллиги муносабати билан Россияга қарши 13-санкция пакетини тасдиқлаган эди.

Европейский парламент (ЕП) 12 марта одобрил закон о криминализации нарушения обхода санкций Евросоюза. Инициативу поддержали 543 депутата, против проголосовали 45, ещё 27 — воздержались, сообщается на сайте ЕП.
Документ принят для «гармонизации» применения санкций ЕС во всех государствах-членах союза. Теперь закон должен одобрить Евросовет. У стран Евросоюза затем будет год, чтобы внедрить его на практике.
«Новый закон устанавливает последовательные определения нарушений, включая незамораживание средств, несоблюдение запретов на поездки или эмбарго на поставки оружия, перевод средств лицам, попадающим под санкции, или ведение бизнеса с государственными предприятиями стран, на которые распространяются санкции. Предоставление финансовых услуг или юридических консультаций в нарушение санкций также станет наказуемым преступлением», — говорится в публикации.
За нарушение и обход санкций физические лица будут нести уголовную ответственность вплоть до пяти лет лишения свободы во всех странах ЕС. Компании будут облагаться штрафом.
«Российскому вторжению выгодны преступники, нарушающие закон в Европе… Нам нужен этот закон, потому что разные национальные подходы создали слабые места и лазейки», — отметила спецдокладчик Европарламента Софи ин’т Велд.
Ожидается, что закон также позволит конфисковывать замороженные частные российские активы по решению судов.
Ранее в феврале Евросоюз утвердил 13-й пакет санкций против России, приуроченный ко второй годовщине российского вторжения в Украину.