Европа парламенти (ЕП) 13 март куни сунъий интеллектдан (СИ) фойдаланишни тартибга солувчи қонунни маъқуллади. Ҳужжатни 523 киши маъқуллади, 46 нафари қарши овоз берган бўлса, 49 нафари бетараф қолди, деб хабар бермоқда ЕП матбуот хизмати. Бу шундай миқёсдаги дунёдаги биринчи қонун ҳисобланади, деб таъкидлайди BBC.
Ташаббуснинг мақсади — «асосий ҳуқуқлар, демократия, қонун устуворлиги ва экологик барқарорликни юқори хавфли сунъий интеллектдан ҳимоя қилиш, шунингдек, инновацияларни рағбатлантириш ва Европани бу соҳада етакчи қилишдир», дейилади ЕП хабарида.
Янги қоидалар фуқароларнинг ҳуқуқларига таҳдид соладиган баъзи СИ иловаларини тақиқлайди. Хусусан, тақиқ маълумотлар базаларини яратиш учун интернетдаги юз тасвирлари ва видеокузатув камералари тасвирларидан фойдаланадиган биометрик идентификация тизимларини ўз ичига олади.
Ишхона ва мактаблардаги ҳис-туйғуни аниқлаш тизимлари, «ижтимоий рейтинг» тизимлари ва инсон хатти-ҳаракатларини бошқарадиган ёки одамларнинг заиф жойларидан фойдаланадиган СИ ҳам тақиқланади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига, агар йўқолганларни топиш ёки террорчилик ҳужумларининг олдини олиш учун сунъий интеллект технологияси зарур бўлмаса, биометрик идентификация тизимларидан фойдаланиш тақиқланади.
Умумий мақсадли СИ тизимлари шаффофлик талабларига жавоб бериши ва Европа Иттифоқининг муаллифлик ҳуқуқи қонунларига мос келиши керак. Бундан ташқари, бундай тизимлар томонидан яратилган сунъий ёки манипуляция қилинган тасвирлар, аудио ёки видео контент аниқ белгиланиши керак.
Энди бу акт Европа Кенгаши томонидан тасдиқланиши лозим. Қонун май ойининг охирида кучга кириши кутилмоқда, икки йилдан сўнг эса тўлиқ қўллана бошлайди.

Европарламент (ЕП) 13 марта одобрил закон, регулирующий использование искусственного интеллекта (ИИ). «За» проголосовали 523 человека, «против» — 46, а 49 — воздержались, сообщает пресс-служба ЕП. Это первый подобный закон в мире такого масштаба, отмечает BBC.
Цель инициативы — «защита фундаментальных прав, демократии, верховенства закона и экологической устойчивости от высокорискованного искусственного интеллекта, а также стимулирование инноваций и утверждение Европы в качестве лидера в этой области», отмечается в сообщении Европарламента.
Новые правила запрещают определённые приложения ИИ, которые угрожают правам граждан. В частности, под запрет попадают системы биометрической идентификации, которые используют изображения лиц из интернета и записи камер видеонаблюдения для создания баз данных.
Также будут запрещены системы распознавания эмоций на рабочих местах и в школах, системы «социального рейтинга», а также ИИ, который манипулирует человеческим поведением или использует уязвимости людей.
Правоохранительным органам запрещается использовать системы биометрической идентификации за исключением случаев, когда ИИ-технологии нужны для поиска пропавших людей или для предотвращения террористических атак.
Системы искусственного интеллекта общего назначения должны соответствовать требованиям прозрачности и соблюдать закон ЕС об авторском праве. Кроме того, искусственные или обработанные изображения, аудио- или видео контент, создаваемый такими системами, должны быть чётко промаркированы.
Теперь акт должен одобрить Совет Европы. Ожидается, что он вступит в силу в конце мая и будет полностью применяться спустя два года.