Тошкент шаҳрида пайшанба куни кузатилган кескин совуқ ва қор ёғишидан сўнг кечга бориб ҳаво сифати сезиларли даражада ёмонлашди. Жума куни эрталаб аҳоли шаҳарнинг баъзи қисмларини коплаган қуюқ тутуннинг гувоҳи бўлди.
IQAir рейтингида Ўзбекистон пойтахти ҳаво ифлосланиши бўйича ҳаво сифати индексида (AQI) минтақадаги айрим ҳудудлар билан 300−400 (хавфли) даражада яна жаҳон етакчилари қаторига кирди.
Аҳолининг хабар беришича, кечаси ва эрталаб ҳавода куйинди ҳиди сезилган. Совуқ ҳаво туфайли хонадон ва уйларда газ босими пасайган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда 1 мартдан аҳолини чанг бўрони ва ҳаво ифлосланишидан огоҳлантиришни бошлаш режалаштирилганди. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг қарорида кўзда тутилган.
Тизим юрак-қон томир ва нафас йўллари касалликларига чалинган ҳамда соғлиғи ҳавонинг ифлосланишига таъсирчанлиги юқори бўлган бошқа фуқароларни зарур профилактик чоралар ҳақида мунтазам хабардор қилиши керак. Бироқ унинг ишга туширилиши ҳали эълон қилинмади.
14 мартдан буён Ўзгидромет ҳаводаги майди PM2,5 ва PM10 заррачалари ҳақида маълумот эълон қилмай қўйди. Бошқа манбаларда ҳам бу ҳақда маълумот чиқмаган.

Following a sharp cold snap and snowfall in Tashkent on Thursday morning, air quality significantly deteriorated by evening. On Friday morning, residents witnessed thick smog in various parts of the city.
air pollution, air quality, smog, tashkent
In the IQAir ranking, Uzbekistan’s capital was again listed among the world’s most polluted cities, with Air Quality Index (AQI) of around 450 in some areas, signaling danger level.
Residents reported detecting a burning odor in the air during the night and morning hours. Gas pressure dropped in apartments and houses due to the cold weather.
Recalling a decree of President Shavkat Mirziyoyev, starting March 1, a system to warn the population about exceeding the fine particulate matter (PM) norm in the air was scheduled to launch in Uzbekistan.
The system is expected to provide regular updates on preventive measures for individuals with cardiovascular and respiratory diseases, as well as those particularly vulnerable to air pollution due to health sensitivities. However, the system’s launch has not yet been announced.
Uzhydromet has not released information on the concentration of PM2.5 and PM10 in the air since March 14. Other agencies have not published it either.