Reach Impex Адлия вазирлигига «McDonald's» товар белгисини Ўзбекистонда рўйхатдан ўтказиш учун ариза билан мурожаат қилди, дея хабар қилмоқда Spot.
Ариза берувчи Reach Impex компанияси бўлиб, у 11 март куни 202401749 ва 202401748 рақамлари остида иккита ариза топширган. Ҳозир улар «расмий экспертиза жараёнида».
«Газета.uz»нинг сўровига компания вакили тармоқнинг Ўзбекистонда филиалини очиш режалари ҳақида изоҳ беришдан бош тортди. «Мен ҳозирча ҳеч нарса дея олмайман», — деди Reach Impex вакили.
2022 йил 19 апрелда 211,1 миллион сўм устав фонди билан рўйхатдан ўтган ва улгуржи ноихтисослашган савдо билан шуғулланувчи компания таъсисчилари Баҳодир Бурхонович Усмонов (60 фоиз) ва Аброр Ахралович Абдужабборов (40 фоиз) бўлиб, улар компания раҳбари ҳам ҳисобланади.
Баҳодир Усмоновнинг фамилияси ва исми келиб чиқиши ўзбекистонлик россиялик миллиардернинг укаси Алишер Усмоновнинг фамилияси ва исмига тўғри келади.
Reach Impex ҳам аввалроқ Россиянинг «Крошка-Картошка» тез овқатланиш тармоғининг Ўзбекистонда савдо белгисини рўйхатдан ўтказган эди.

Компания Reach Impex подала в Министерство юстиции Узбекистана заявку на регистрацию товарного знака McDonald’s в стране. Об этом сообщает Spot со ссылкой на данные портала электронных государственных услуг интеллектуальной собственности.
Заявителем выступила компания Reach Impex, которая 11 марта подала две заявки под номерами 202401749 и 202401748. Сейчас они находятся «в процессе официальной экспертизы».
На вопрос «Газеты.uz» представитель компании отказался комментировать планы по открытию филиала сети в Узбекистане. «Пока ничего не могу сказать», — заявили в Reach Impex.
Учредителями компании, которая зарегистрирована 19 апреля 2022 года с уставным капиталом 211,1 млн сумов и занимается оптовой неспециализированной торговлей, указаны Баходир Бурханович Усманов (60%) и Аброр Ахралович Абдужаббаров (40%), который одновременно является руководителем компании.
Фамилия и имя Баходира Усманова совпадают с фамилией и именем брата российского миллиардера узбекского происхождения Алишера Усманова.
Reach Impex ранее также регистрировала в Узбекистане товарный знак российской сети быстрого питания «Крошка-картошка».