Шавкат Мирзиёев 18 март куни Ўзбекистонда BYD электромобиллари ва гибрид автомобиллари ҳамда уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича инвестиция битимини тасдиқлаш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Эслатиб ўтамиз, «Ўзавтосаноат» ва Хитойнинг BYD Auto компанияси 2022 йил август ойидаёқ Ўзбекистонда тўлиқ сиклли автомобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича келишиб олганди. Бунгача томонлар автомобиль бозорини ўрганган.
2022 йил 29 декабрда «Ўзавтосаноат» (60 фоиз улуш) ва BYD Europe B.V. (Нидерландия, 40 фоиз) BYD Uzbekistan Factory қўшма корхонасини ташкил этган. 2023 йил 26 сентябрда Ўзбекистон ҳукумати ва инвестор ўртасида лойиҳани амалга ошириш бўйича келишув имзоланган. BYD бренди Ўзбекистонда 2023 йил бошидан расман тақдим этила бошланган.
Қарордан англашилишича, инвестор ва қўшма корхона ўз мажбуриятлари доирасида лойиҳани амалга оширишнинг бутун даври давомида умумий қиймати 160 млн долларлик инвестицияларни, жумладан, 60 млн доллар миқдоридаги тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиши керак.
Биринчи босқичда 2024 йил давомида майда узелли йиғиш (CKD) усулида электромобиль ва гибрид автомобиллар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, ишлаб чиқариш қувватини 50 минг донага етказиш режалаштирилган. Лойиҳани амалга оширишнинг кейинги босқичларида қувват йилига 500 минг донагача оширилиши кутилмоқда.
Инвестор мамлакатдаги корхоналарда ишлаб чиқарилаётган автотранспорт воситалари учун бутловчи қисмлар ва эҳтиёт қисмлар, жумладан, ойна, ўриндиқлар, пластик қисмлар ва бамперлар ишлаб чиқаришни босқичма-босқич маҳаллийлаштиришга кўмаклашиши, шунингдек, 1000 та иш ўрни яратиши лозим.
Бундан ташқари, инвестор илмий тадқиқотлар олиб борилиши ва маҳаллий кадрлар, жумладан, хориждаги BYD корхоналарида мунтазам равишда малакасини ошириши учун қўшма корхона маблағидан йўналтириш мажбуриятини олади.
Президент Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда «Ўзавтосаноат» компаниясига BYD билан келишувга йилига 500 мингтагача ишлаб чиқариш қувватига эришиш режаларига қўшимча равишда маҳаллийлаштириш даражасини 60 фоизга етказиш, 10 минг иш ўрни яратиш, шунингдек, қўшма корхона томонидан белгиланган экспорт давлатлари билан бир қаторда доимий равишда автомобиллар экспорт қилинадиган давлатлар рўйхатини кенгайтириш бандларини ҳам киритиш бўйича музокаралар олиб боришни топширди.
Шунингдек, шартномага сифатли ҳамда хавфсиз электромобиллар ва гибрид автомобиллар харид қилиш, уларнинг маҳаллий иқлим шароитларига мос келишини таъминлаш ва кафолатли хизматлар кўрсатиш бўйича истеъмолчилар манфаатларини ҳимоя қилиш чораларини ишлаб чиқиш, автомобиль ишлаб чиқарувчи барча корхоналарга, шу жумладан, инвесторга имтиёзлар ва преференсиялар беришда тенг шароитлар яратиш масалалари ҳам қўшилиши режалаштирилмоқда.
Аввал хабар берганимиздек, худди шу ҳужжатда BYD компанияси Ўзбекистон ҳукуматидан электромобилларнинг «тартибсиз» импортини чеклашни сўрагани айтилади. Бу сўров импорт қилинган моделларнинг маҳаллий иқлим ва йўл шароитига мослаштирилмагани билан изоҳланган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта подписал постановление об утверждении инвестиционного договора по организации производства электрических и гибридных транспортных средств BYD и их комплектующих частей в Узбекистане.
Из постановления следует, что инвестор и СП в рамках обязательств должны привлечь на протяжении всего периода реализации проекта инвестиции в общем объёме 160 млн долларов США, в том числе прямые иностранные инвестиции в размере 60 млн долларов.
На первом этапе в течение 2024 года планируется запустить производство электромобилей и гибридных автомобилей методом мелкоузловой сборки (CKD) с доведением мощности производства до 50 тысяч единиц. На последующих этапах реализации проекта мощности планируется нарастить до 500 тысяч в год,
Инвестор должен оказать содействие в поэтапной локализации производства на отечественных предприятиях комплектующих и запасных частей для производимых автомобилей, включая стекла, сиденья, пластиковые детали и бамперы, а также создать 1000 рабочих мест.
Кроме того, инвестор обязуется направлять средства совместного предприятия на проведение исследований и регулярное повышение квалификации местного персонала, в том числе на предприятиях BYD за рубежом.
Президент поручил Министерству инвестиций, промышленности и торговли, компании «Узавтосаноат» провести переговоры с BYD о включении в договор, помимо планов о достижении мощности производства до 500 тысяч в год, положения о доведении уровня локализации до 60%, создании 10 тысяч рабочих мест, а также расширении перечня государств, в которые будут экспортироваться автомобили на постоянной основе, помимо экспортных государств, определённых СП.
В договор также планируется включить вопросы разработки мер защиты интересов потребителей по приобретению качественных и безопасных электромобилей и гибридных автомобилей, обеспечения их соответствия местным климатическим условиям и оказания гарантийных сервисных услуг, создания равных условий при предоставлении льгот и преференций всем предприятиям, производящим автомобили, в том числе инвестору.
Как мы сообщали ранее, в этом же постановлении сообщается, что компания BYD попросила правительство Узбекистана ограничить «неупорядоченный» импорт электромобилей и гибридных автомобилей. Это объясняется тем, что импортируемые в частном порядке модели не адаптированы к местному климату и дорожным условиям, а также не имеют официальной гарантии.