Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев пайшанба куни Тошкентдаги Humo Arena саройида Наврўз байрамига бағишланган тантанали тадбирда нутқ сўзлади. Тадбир «Янги Ўзбекистон» истироҳат боғида бўлиб ўтиши керак эди, бироқ об-ҳаво шароити туфайли ўтказиладиган жой ўзгартирилди.
«Бугун оби раҳмат ёмғирлари билан осмондан ризқу рўз, қут-барака ёғмоқда. Ҳаммамиз бу ҳолатни шукроналик билан қабул қиламиз», — деди давлат раҳбари.
«Бугун фасллар алмашиб, еру кўкда илоҳий мўъжизалар юз бермоқда. Янги кун, янги мавсум, янги ҳаёт нафаси бошланмоқда. Табиат уйғониши билан зимистон кечалардан зериккан кўнгиллар яшариб-яйрамоқда», — деди президент.
«Юртимиз қиёфаси кундан-кунга обод ва гўзал бўлиб бормоқда», — деган Шавкат Мирзиёев «замонавий корхоналар, шинам уй-жойлар, ижтимоий ва маданий объектлар, йўл ва кўприклар, боғ ва хиёбонлар» барпо этилаётганини санаб ўтди.
«Инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳаётий манфаатлари ва ижтимоий ҳимоясини таъминлаш, эҳтиёжманд аҳоли қатламларини қўллаб-қувватлаш, миллати, тили ва динидан қатъи назар, ҳар бир юртдошимизга меҳр ва эътибор кўрсатиш фаолиятимиз мезонига айланмоқда», — дея таъкидлади президент.
Шавкат Мирзиёев Наврўзи олам бутун борлиқни, авваламбор, ер ва сув, ҳайвонот ва ўсимлик дунёсини, соф ҳавони асраб-авайлаб, она табиатга меҳрибон фарзанд бўлиб яшашга даъват этаётганини, Ўзбекистонда ҳам «шундай эзгу чорловга жавобан Наврўз айёмини муносиб кутиб олиш борасида улкан ишлар амалга оширилаётганини» таъкидлади.
Наврўз айёмини «инсон умрининг баҳори» билан қиёслаб, мамлакат ёшлари — «Янги Ўзбекистон фарзандлари»нинг турли соҳаларда, хусусан, спортда эришаётган муваффақиятларини таъкидлади.
Президент яқинда Прага халқаро турнирида муддатидан аввал ғолибликни қўлга киритиб, дунёнинг энг кучли тўрт нафар шахматчиси қаторидан жой олган гроссмейстер Нодирбек Абдусатторовга (расмда) алоҳида мурожаат қилди. Қизларнинг спорт соҳасида эришаётган ютуқларини ҳам алоҳида таъкидлади.
Чунки доимо изланиш, ташаббус ва янгиликка, ўзлигини намоён этишга интилиш ёшлик ва тадбиркорликка хос фазилатлар ҳисобланади, — деди президент. У бизнесни «нафақат иқтисодиётда, балки ижтимоий ҳаётда ҳам ҳал қилувчи куч» деб атар экан, мамлакатда «ишбилармонлик муҳитини ривожлантириш учун янада кенг имкониятлар» яратилишига ишонтирди.
«Янги Ўзбекистонни тадбиркорлик ва бизнес учун энг қулай ва жозибадор мамлакатлардан бирига айлантириш йўлида янги амалий қадам қўямиз», — деди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев асосий мақсадни «томорқа ерларидан унумли фойдаланиш, томорқа эгаларини зарур восита ва ресурслар билан таъминлаш, улар етиштирган маҳсулотга бозор топиб бериш учун кўмаклашиш, ҳар қайси оила ва маҳаллада кичик-кичик ишлаб чиқаришларни йўлга қўйиш, сервис ва хизмат турларини кўпайтириш», деб атади.
«Мамлакатимиз бўйича 5,5 миллионта хонадонда 510 минг гектар — эътибор беринг — 510 минг гектар томорқа ерлари бор. Бу ҳали тўла ишга солинмаган улкан имконият, катта бойликдир», — деди президент.
«Ўзбекистон шароитида ана шундай имкониятлардан фойдаланиб, астойдил меҳнат қилган одам ҳеч қачон кам бўлмайди», — дея қўшимча қилди у.
«Сўнгги икки йилда Ўзбекистонда камбағаллик даражасини 17 фоиздан 11 фоизга туширишга эришдик», — деди президент. У томорқа ерлари ва уй хўжаликлари имкониятларидан фойдаланган ҳолда бу кўрсаткични бир хонали рақамгача камайтириш мумкинлигини таъкидлади.
«Тадбиркорлик, жумладан, томорқадаги меҳнат, одамни, айниқса, ёшларни жисмоний ва маънавий тарбиялайди, уларни ўз кучи ва имкониятига ишониб яшашга ўргатади. Таъкидлаб айтмоқчиман: давлатимиз бундай фаол инсонларни доимо қўллаб-қувватлайди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Бунда «фуқаролик жамиятининг ноёб намунаси бўлган маҳалла етакчи ўрин тутади». «Шу боис маҳаллани қўллаб-қувватлаш, уни янада ривожлантириш доимо эътиборимиз марказида бўлади. Чунки, маҳалла — бу меҳр ва аҳиллик қўрғонидир. Маҳалла — оқкўнгил, бунёдкор халқимиз қалбининг кўзгусидир», — деди президент.
«Дунёдаги вазият тобора мураккаб ва таҳликали тус олаётган ҳозирги кунда Наврўз Ер юзида турли халқлар ва миллатлар ўртасида тинчлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашдек эзгу мақсадга хизмат қилмоқда», — деди давлат раҳбари.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в четверг выступил на торжественном мероприятии, посвящённом празднику Навруз, во дворце Humo Arena в Ташкенте. Мероприятие должно было состояться в парке «Янги Узбекистон», но в связи с погодными условиями место его проведения было изменено.
«Сегодня с дождями земля напоится живительной влагой, а значит, в дома придут изобилие и достаток. И мы все принимаем это с благодарностью», — отметил глава государства.
«Со сменой времён года повсюду происходят чудесные преображения. Наступает новый день, новая пора, ощущается дыхание новой жизни. Пробуждается природа, сердце наполняется радостью», — сказал президент.
«Страна с каждым днём преображается и становится краше», — сказал Шавкат Мирзиёев, перечислив такие изменения, как «возведение современных предприятий, комфортных домов, социальных и культурных объектов, дорог и мостов, скверов и садов».
навруз, шавкат мирзиёев
«Всё более утверждается уважение чести и достоинства человека как высшей ценности, обеспечение его жизненных интересов, социальной защиты, поддержка нуждающихся слоёв населения, забота о каждом соотечественнике, независимо от нации, языка и вероисповедания, становятся основой нашей деятельности», — подчеркнул президент.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Навруз призывает «беречь окружающий мир, прежде всего землю, воду, флору и фауну, чистый воздух, относиться к родной природе с сыновней любовью», и в Узбекистане «осуществляется колоссальная работа, отвечающая этому благородному призыву».
Он сравнил Навруз с молодостью — «весной в жизни человека» и отметил успехи молодёжи страны — «поколения Нового Узбекистанав» — в разных сферах, в частности, в спорте.
Отдельно президент обратился к гроссмейстеру Нодирбеку Абдусатторову (на фото), который недавно вошёл в четвёрку сильнейших шахматистов мира, досрочно победив на Пражском международном турнире. Он также отметил достижения девушек в сфере спорта.
Молодости, как и предпринимательству, «присущи постоянный поиск, инициативность, стремление к обновлению и самовыражению», продолжил президент. Назвав бизнес «решающей силой не только в экономике, но и социальной жизни», он заверил, что в стране будут создаваться «ещё более широкие возможности для развития деловой среды».
Программы развития предпринимательства и самозанятости направлены на то, «чтобы Новый Узбекистан стал одним из самых благоприятных и привлекательных государств для предпринимательства и бизнеса».
Шавкат Мирзиёев назвал основной целью «эффективное использование приусадебных земель, обеспечение их владельцев необходимыми средствами и ресурсами, содействие в поиске рынка сбыта продукции, налаживание мини-производств в домохозяйствах и махаллях, расширение спектра услуг и сервиса».
«В масштабах страны в распоряжении 5,5 миллионов домохозяйств имеется 510 тысяч гектаров, обратите внимание — 510 тысяч гектаров приусадебных земель. Это огромное богатство и колоссальные возможности, ещё не задействованные в полной мере», — заявил президент.
«В условиях Узбекистана человек, эффективно использующий такие возможности и работающий добросовестно, живёт в достатке и благополучии», — добавил он.
«За последние два года мы добились сокращения уровня бедности в Узбекистане с 17% до 11%», — сказал президент. Он отметил, что путём задействования возможностей приусадебных и домашних хозяйств эту цифру можно будет снизить до однозначной.
«Предпринимательство и, в частности, труд на своей земле, воспитывает человека физически и духовно, особенно молодёжь, учит жить, полагаясь на собственные силы, возможности и потенциал. Хочу подчеркнуть: наше государство всегда будет поддерживать таких активных людей», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ведущую роль в этом он отвёл махалле как «уникальному институту гражданского общества». «Поэтому поддержка махалли, её дальнейшее развитие будут постоянно находиться в центре внимания. Ведь махалля — это оплот дружбы и добра. Махалля — зеркало души нашего народа-созидателя», — отметил президент.
Во время, когда обстановка в мире всё более обостряется, «Навруз служит такой благородной цели, как укрепление мира и сотрудничества между народами и нациями на планете», сказал также президент.