Шавкат Мирзиёев 25 март куни Наманган вилоятига ташрифи чоғида ифторлик маросимида иштирок этди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди. Тадбирда нафақат Наманган, балки Фарғона ва Андижон вилоятлари нуронийлари ҳам қатнашди.
«Бугун барчамиз — муҳтарам уламоларимиз ва нуронийларимиз, жамоатчилигимиз вакиллари биргаликда ифтор қилмоқдамиз. Ягона, аҳил оила бўлиб яшаётган кўпмиллатли Ўзбекистон халқи бугун гўёки бир дастурхон атрофида жам бўлиб ўтирибди. Ўйлайманки, бу савобли тадбир инсон қадрини улуғлашга, ўсиб келаётган ёшларимизни мана шундай олижаноб руҳда тарбиялашга хизмат қилади», — деди президент ўз мурожаатида.
Шавкат Мирзиёев саховат кўрсатиб, ўз куч-ғайратини эзгу ишларга сарфлаётган юртдошларга миннатдорлик билдирди. Бир-бирига таянч бўлиб, меҳр-мурувват кўрсатиш одамларни бирлаштиради, ягона халқ яратади, ҳаёт синовлари ва қийинчиликларини енгиб ўтишда беқиёс куч-қувват беради, деди у.
Президент хориждаги фуқароларни ҳам табриклаб, уларга соғлик ва фаровонлик тилади. Хабарда айтилишича, яқинда Ўзбекистоннинг 40 дан ортиқ диний уламолари Россия, АҚШ, Жанубий Корея, Туркия ва Мисрда бўлиб, у ердаги ўзбекистонликлар билан учрашган. Уларни эътиқод ва маънавий қадриятларни асраб-авайлаш, бугунги таҳликали вазиятда огоҳ бўлишга чақириб, қонунларни ҳурмат қилиш, ёмон йўлларга кирмаслик зарурлиги ҳақида суҳбатлар қилишган.
Президент янгиланган Конституцияда мустаҳкамлаб қўйилган «Ўзбекистон — ижтимоий давлат» тамойили ҳақида сўз юритар экан, Алишер Навоийнинг «Кимки бир кўнгли бузуғнинг хотирин шод айлагай, онча борким, Каъба вайрон бўлса, обод айлагай» деган сўзларидан иқтибос келтирди. Бу сўзлар исломий инсонийлик ва раҳм-шафқат ҳақидаги тушунчанинг мазмун-моҳиятини ўзида мужассам этган ҳолда, ҳар бир мусулмон ўзи учун нима истаса, қўшниси учун ҳам шуни тилаши кераклигини эслатади, деди у.
Мурожаат сўнгида президент таъкидлади: «Муборак Рамазон ойи шарофати билан юртимизда, жами мусулмон ўлкаларда, бутун дунёда тинчлик, барқарорлик ҳукм сурсин, одамлар, халқлар ўртасида дўст-биродарлик, ўзаро ҳурмат туйғулари устувор бўлсин. Кучлилар — ожизларга таянч, саховатпешалар — муҳтожларга ёрдамчи, ёшлар — қарияларга ғамхўр бўлсин. Динимизда белгилаб берилган тўғри йўлдан оғишмайлик, айни пайтда замон билан ҳамнафас яшайлик».
«Ёшларимиз билимлари билан жаҳонга танилиб, юртимиз довруғини юксакларга кўтаришсин. Ўзбекистон дунёнинг энг олди, энг илғор давлатларидан бирига айлансин. Тутган рўзаларимиз, дуоларимиз даргоҳида қабул бўлсин», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ифторлик доирасида Ўзбекистон халқи тинчлиги ва фаровонлиги учун Қуръон суралари ўқилиб, дуолар қилинди, дейилади хабарда.

On March 25, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended iftar during his trip to Namangan, as reported by the press service of the head of state.
“In today’s gathering, we are joined by representatives of the clergy, the elder generation and the public, as we share iftar together. It is as if the entire multinational population of Uzbekistan came together at a table, symbolizing a united family. I think these events foster personal honor and dignity, contributing to the education of the youth in this noble spirit,” the president noted in his address.
The president extended congratulations and wishes for the health and well-being of compatriots abroad. Over 40 religious figures from Uzbekistan have recently visited Russia, the United States, South Korea, Turkey and Egypt to meet with compatriots, according to the message. The purpose was to urge them to preserve their faith and moral values, to be vigilant in the current challenging circumstances and respect the host country laws. Additionally, they provided cautionary guidance against wrongdoings.
Addressing the principle of “Uzbekistan as a social state”, as outlined in the revised Constitution, the president quoted Alisher Navoi: “He who manages to console a grieving heart is like rebuilding the Kaaba.” These words reflect the Islamic principles of compassion and mercy, reminding that every Muslim should wish for their neighbor what they wish for themselves, he commented.
The president concluded his address with the following statement: “May the holy month of Ramadan strengthen peace and stability in our country, in all Muslim states and throughout the world. May brotherhood and mutual respect reign between people and nations. May the strong support the weak, the generous help those in need, and the youth support the elders. May we walk steadfastly on the right path, predestined by our faith, and at the same time keep pace with the times.
“May our youth make themselves known on the world stage, enhancing the stature of our country. May Uzbekistan emerge as one of the most advanced and developed countries in the world. May our fasting be accepted and prayers heard,” Shavkat Mirziyoyev said.
As part of iftar, ayats of the Quran were recited and dua were offered for peace and well-being of the people of Uzbekistan, as stated in the report.