Шавкат Мирзиёев 25 март куни Наманган вилоятига ташрифи чоғида ифторлик маросимида иштирок этди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди. Тадбирда нафақат Наманган, балки Фарғона ва Андижон вилоятлари нуронийлари ҳам қатнашди.
«Бугун барчамиз — муҳтарам уламоларимиз ва нуронийларимиз, жамоатчилигимиз вакиллари биргаликда ифтор қилмоқдамиз. Ягона, аҳил оила бўлиб яшаётган кўпмиллатли Ўзбекистон халқи бугун гўёки бир дастурхон атрофида жам бўлиб ўтирибди. Ўйлайманки, бу савобли тадбир инсон қадрини улуғлашга, ўсиб келаётган ёшларимизни мана шундай олижаноб руҳда тарбиялашга хизмат қилади», — деди президент ўз мурожаатида.
Шавкат Мирзиёев саховат кўрсатиб, ўз куч-ғайратини эзгу ишларга сарфлаётган юртдошларга миннатдорлик билдирди. Бир-бирига таянч бўлиб, меҳр-мурувват кўрсатиш одамларни бирлаштиради, ягона халқ яратади, ҳаёт синовлари ва қийинчиликларини енгиб ўтишда беқиёс куч-қувват беради, деди у.
Президент хориждаги фуқароларни ҳам табриклаб, уларга соғлик ва фаровонлик тилади. Хабарда айтилишича, яқинда Ўзбекистоннинг 40 дан ортиқ диний уламолари Россия, АҚШ, Жанубий Корея, Туркия ва Мисрда бўлиб, у ердаги ўзбекистонликлар билан учрашган. Уларни эътиқод ва маънавий қадриятларни асраб-авайлаш, бугунги таҳликали вазиятда огоҳ бўлишга чақириб, қонунларни ҳурмат қилиш, ёмон йўлларга кирмаслик зарурлиги ҳақида суҳбатлар қилишган.
Президент янгиланган Конституцияда мустаҳкамлаб қўйилган «Ўзбекистон — ижтимоий давлат» тамойили ҳақида сўз юритар экан, Алишер Навоийнинг «Кимки бир кўнгли бузуғнинг хотирин шод айлагай, онча борким, Каъба вайрон бўлса, обод айлагай» деган сўзларидан иқтибос келтирди. Бу сўзлар исломий инсонийлик ва раҳм-шафқат ҳақидаги тушунчанинг мазмун-моҳиятини ўзида мужассам этган ҳолда, ҳар бир мусулмон ўзи учун нима истаса, қўшниси учун ҳам шуни тилаши кераклигини эслатади, деди у.
Мурожаат сўнгида президент таъкидлади: «Муборак Рамазон ойи шарофати билан юртимизда, жами мусулмон ўлкаларда, бутун дунёда тинчлик, барқарорлик ҳукм сурсин, одамлар, халқлар ўртасида дўст-биродарлик, ўзаро ҳурмат туйғулари устувор бўлсин. Кучлилар — ожизларга таянч, саховатпешалар — муҳтожларга ёрдамчи, ёшлар — қарияларга ғамхўр бўлсин. Динимизда белгилаб берилган тўғри йўлдан оғишмайлик, айни пайтда замон билан ҳамнафас яшайлик».
«Ёшларимиз билимлари билан жаҳонга танилиб, юртимиз довруғини юксакларга кўтаришсин. Ўзбекистон дунёнинг энг олди, энг илғор давлатларидан бирига айлансин. Тутган рўзаларимиз, дуоларимиз даргоҳида қабул бўлсин», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ифторлик доирасида Ўзбекистон халқи тинчлиги ва фаровонлиги учун Қуръон суралари ўқилиб, дуолар қилинди, дейилади хабарда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время поездки в Наманган 25 марта принял участие в ифтаре. Об этом сообщает пресс-служба главы государства. В мероприятии приняли участие старейшины не только из Наманганской, но и из Ферганской и Андижанской областей.
рамазан, шавкат мирзиёев
«Сегодня вместе с нами представители духовенства, старшего поколения и общественности, мы вместе совершаем ифтар. Словно весь многонациональный народ Узбекистана собрался за одним столом, символизируя единую семью. Думаю, что такие мероприятия способствуют возвышению чести и достоинства человека, воспитанию молодёжи в этом благородном духе», — сказал в своём обращении президент.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность соотечественникам, демонстрирующим щедрость и вкладывающим свои усилия в добрые дела. Поддержка ближнего, проявление любви и заботы сплачивают, создавая единую нацию, и придают силы для преодоления жизненных испытаний, отметил он.
Президент выразил поздравления и пожелания здоровья и благополучия соотечественникам, находящимся за рубежом. В сообщении говорится, что недавно более 40 религиозных деятелей Узбекистана посетили Россию, США, Южную Корею, Турцию и Египет, чтобы встретиться с соотечественниками, призвать их к сохранению веры и нравственных ценностей, а также к бдительности в нынешней сложной обстановке и уважению законов в стране пребывания, предостеречь от неправильных поступков.
Говоря о принципе «Узбекистан — социальное государство», закреплённом в обновлённой Конституции, президент процитировал Алишера Навои: «Тот, кто сумеет утешить скорбящее сердце, тот словно восстанавливает Каабу». Эти слова отражают суть исламского понимания человечности и милосердия, напоминая, что каждый мусульманин должен желать ближнему того же, чего желает самому себе, сказал он.
В заключение обращения президент отметил: «Да укрепит священный месяц Рамазан мир и стабильность в нашей стране, во всех мусульманских государствах и во всем мире. Пусть между людьми и народами царят братство и взаимное уважение. Да будут сильные поддержкой для слабых, щедрые — помощниками нуждающимся, а молодёжь — опорой для старших. Чтобы непоколебимо шли мы по правильному пути, предначертанному нашей верой, и вместе с тем шагали в ногу со временем».
«Пусть наша молодёжь знаниями заявит о себе на мировой арене, способствуя росту авторитета нашей страны. Пусть Узбекистан станет одной из самых передовых и развитых стран мира. Да будут приняты наши посты и услышаны молитвы», — сказал Шавкат Мирзиёев.
В рамках ифтара были прочитаны аяты Корана, вознесены дуа за мир и благополучие народа Узбекистана, отмечается в сообщении.