Баҳор Украинага бироз енгиллик олиб келди — энди энергетика инфратузилмасига қилинган ҳужумлар «чидаб бўлмас» даражада бўлмайди ва баҳорги лойқалик рус қўшинларини фронт чизиғида ушлаб туради, аммо бу узоқ давом этмайди, деб ёзмоқда The Economist.
Россия келаётган ёзда янги йирик ҳужумни бошлаши мумкин. «Украинанинг ушбу ҳужумни ушлаб туриш қобилияти бир йил олдингига қараганда анча ишончсиз кўринмоқда. Шунинг учун мамлакат зудлик билан кўпроқ қўшинларни сафарбар қилиши ва ишончли мудофаа чизиғини қуриши керак», — деб ҳисоблайди нашр.
Украинанинг Ғарбдаги иттифоқчилари чалғиган — улар Яқин Шарқ, бўлажак сайловлар ва ўзларининг иқтисодий муаммолари билан банд, дея қайд этди Economist. Дональд Трампни қўллаб-қувватлаётган республикачиларнинг Украинага 61 миллиард долларлик ҳарбий ёрдам пакетини блоклаш ҳақидаги қарори «фронт чизиқлари ва Украина шаҳарларида (артиллерия снарядлари ва ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимларининг йўқлиги назарда тутилмоқда — таҳр.) ўз таъсирини ўтказмоқда».
Америка ёрдамни тақсимлаш бўйича боши берк кўчага кириб қолгани Россияга Украинанинг етарлича мустаҳкамланмаган мудофаа чизиғини ёриб ўтиш имконини беради. «Аммо, Россияни мағлуб этиш кераклигини таъкидлаётган, лекин бунга ёрдам бериш учун деярли ҳеч қандай техника юбормаётган Франция президенти Эммануэль Макрон ёки Украинани узоқ радиус учун кучли Taurus ракеталари билан таъминлашдан бош тортаётган ишончсиз Германия канцлери Олаф Шольцнинг жанговар баёнотларига қарамай, Европа ҳам Киевга кўмак бериш борасида бундан яхшироқ ҳаракат қилмаяпти». Нашрнинг қўшимча қилишича, Европа Киевга режалаштирилганидек 1 миллион артиллерия ўқини ҳам етказиб бера олмаган.
«Бироқ Украина шунчаки ўз иттифоқчиларини айблай олмайди. У ҳам хатоларга йўл қўйган», — деб ёзди Economist. Улардан бири, газетанинг ёзишича, — ҳарбий куч етишмаслиги. Россия навбатдаги сафарбарлик тўлқинига тайёргарлик кўраётган бир пайтда Украинада янгиларни ёллашга уринишлар ҳамон «демократик жараён ғалтакларига ёпишиб қолган».
Украина, шунингдек, мудофаа позицияларини «жуда кечикиб» мустаҳкамламоқда, дея қайд этади газета. «Бу қайсидир даражада тушунарли. Ҳукумат ҳали ҳам янги қарши ҳужумни орзу қилади ва ҳозирги фронт чизиғи чегарага ўхшаш нарсага айланиб, мамлакатнинг бешдан бир қисмини ажратиб ташлаши ва денгизга чиқишнинг катта қисмидан маҳрум қилишидан қўрқади. Бу чизиқ бўлажак тинчлик музокаралари учун асос бўлиши мумкинлиги ҳақидаги ғоя — айнан Зеленский қочишни хоҳлаётган нарса», — таъкидлайди нашр.
«Аммо ҳозир хавф шунчалик каттаки, бу (ҳозирги фронт чизиғини тузатиш — таҳр.) энг ёмон вариант. Сўнгги ҳафталарда экскаваторлар ҳаракатлана бошлади ва „аждаҳо тишлари“ аллақачон пайдо бўлмоқда. Буни анча олдинроқ бошлаш керак эди. Ҳали кеч эмаслигини сўраб дуо қилинг», — дея огоҳлантирди Economist.

Приход весны принёс Украине передышку — атаки по энергетической инфраструктуре не будут «столь невыносимыми», а весенняя распутица сдерживает российские войска вдоль линии фронта, но это продлится недолго, пишет The Economist (требуется подписка).
Этим летом Россия может начать новое крупное наступление. «И способность Украины сдержать его выглядит сейчас гораздо менее уверенной, чем год назад. Вот почему ей срочно нужно мобилизовать больше войск и построить более надёжную линию обороны», — считает издание.
Западные союзники Украины отвлечены — они заняты Ближним Востоком, предстоящими выборами и собственными экономическими проблемами, отмечает Economist. Решение республиканцев, поддерживающих Дональда Трампа, заблокировать пакет военной помощи Украине на 61 млрд долларов «оказывает эффект на линии фронта и над украинскими городами (имеется в виду недостаток артиллерийских снарядов и средств ПВО — ред)».
«Тупик» с выделением американской помощи рискует позволить России прорваться через «недостаточно укреплённые» оборонительные линии Украины. «Но Европа [с поддержкой Киева] справляется не лучше, несмотря на боевые заявления президента Франции Эммануэля Макрона, который настаивает, что Россия должна быть побеждена, но не посылает практически никакой техники, чтобы помочь в этом, или вялого канцлера Германии Олафа Шольца, который отказывается поставлять [Украине] мощные ракеты дальнего радиуса действия Taurus». Издание добавляет, что Европа также не смогла поставить Киеву 1 миллион артиллерийских снарядов, как планировалось.
«Однако Украина не может просто винить своих союзников. Она также допустила ошибки», — пишет Economist. Одна из них, по оценке газеты, — это недостаток живой силы. Пока Россия готовится к очередной волне мобилизации, в Украине попытки набрать новых рекрутов «застряли в катушках демократического процесса».
Украина также «с большим опозданием» укрепляет свои оборонительные позиции, отмечает газета. «В какой-то мере это объяснимо. Правительство все ещё мечтает о новом контрнаступлении и с ужасом думает о том, что нынешняя линия фронта может превратиться в нечто очень похожее на границу, отрезающую пятую часть страны и лишающую её большей части выхода к морю. Мысль о том, что эта линия может стать основой для будущих мирных переговоров, — именно то, чего [президент Украины] Зеленский хотел избежать», — подчёркивает издание.
«Но опасность сейчас настолько велика, что это (фиксирование нынешней линии фронта — ред.) наименее плохой вариант. В последние недели экскаваторы начали двигаться, и „зубы дракона“ уже прорезаются. Нужно было начать это гораздо раньше. Молитесь, чтобы не было слишком поздно», — предупреждает Economist.