2023 йил якунига кўра, Ўзбекистон консолидациялашган бюджети дефицити 59 трлн сўмни (Марказий банкнинг амалдаги курси бўйича 4,68 млрд доллар) ёки ялпи ички маҳсулотнинг 5,5 фоизини ташкил қилди, дея хабар берди Иқтисодиёт ва молия вазирлиги.
Консолидациялашган бюджет давлат бюджети, давлат мақсадли жамғармалари бюджетлари, бюджет ташкилотларининг бюджетдан ташқари жамғармалари ҳамда Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (суверен фонд) маблағларини ўз ичига олади.
Консолидациялашган бюджет даромадлари 321 трлн сўмни (2022 йилда — 286,5 трлн), харажатлари 380 трлн сўмни (321,7 трлн) ташкил этди.
Дефицит олдинги йиллардагидан анча ошди:
- 2019 йилда — 13,19 трлн сўм (ялпи ички маҳсулотга нисбатан 2,5 фоиз);
- 2020 йилда — 26,1 трлн сўм (ялпи ички маҳсулотга нисбатан 4,5 фоиз);
- 2021 йилда — 40,8 трлн сўм (ялпи ички маҳсулотга нисбатан 5,6 фоиз);
- 2022 йилда — 35,2 трлн сўм (ялпи ички маҳсулотга нисбатан 4 фоиз).
Сўнгги тўрт йил ичида ҳукумат ялпи ички маҳсулотга нисбатан 3 фоизлик дефицит бўйича чегарани бирон марта ушлаб туролмади ва парламентдан ҳукумат харажатлари чегарасини оширишни бир неча бор сўради.
Давлат бюджетининг ўзи ҳам тасдиқланаётганда даромадлар харажатлардан кўпроқ бўлиши прогноз қилинганига қарамай (227,87 трлнга нисбатан 232,1 трлн сўм), йилни дефицит билан якунлади. Амалда харажатлар 281,1 трлн сўмни ташкил этиб, даромадлардан 49,4 трлн сўмга (231,7 трлн сўм) ошиб кетди.
Шунингдек, Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг (мамлакат суверен жамғармаси, олтин, мис ва газни маълум чегараланган нархлардан юқори сотишдан даромад олади) даромадлари ва харажатлари ўртасидаги фарқ 11,7 трлн сўмни ташкил этиши кутилганди, лекин харажатлар (16,2 трлн га 11,3 трлн сўм) даромаддан 4,9 трлн сўмга кўпроқ бўлди.
Шу билан бирга, 2023 йилги давлат бюджети тўғрисидаги қонунга киритилган ўзгартиришларга кўра, жамғарма харажатлари 39 трлн сўмни ташкил этди. Фонд маблағларидан бюджет тақчиллигини қоплаш учун фойдаланилган.
Ижтимоий соҳага жами 137,2 трлн сўм йўналтирилди: таълимга — 61,2 трлн сўм, соғлиқни сақлашга — 31,1 трлн сўм, маданият ва спортга — 5,3 трлн сўм, фанга — 1,7 трлн сўм. Нафақалар, пенсиялар ва бошқа ижтимоий тўловлар учун 19,2 трлн сўм ажратилди.
Иқтисодий харажатларнинг энг катта қисми газ нархлари ўртасидаги фарқни қоплаш учун субсидиялар ҳисобига тўғри келди — 18 триллион сўм.
Давлат бюджети харажатларининг асосий қисмини иш ҳақи ташкил этди — 93 трлн сўм (2022 йилда — 79,8 трлн). Бошқа харажатлар 33,4 трлн сўм миқдорида бўлган.

По итогам 2023 года дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил 59 трлн сумов (свыше 5 млрд долларов по среднему курсу ЦБ в 11741 сумов), или 5,5% к ВВП, сообщает Министерство экономики и финансов.
В консолидированный бюджет входят госбюджет, бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды бюджетных организаций и средства Фонда реконструкции и развития (суверенный фонд).
Доходы консолидированного бюджета составили 321 трлн сумов (в 2022 году — 286,5 трлн), расходы — 380 трлн сумов (321,7 трлн).
Дефицит намного превысил показатели предыдущих лет:
• в 2019 году — 13,19 трлн сумов (2,5% к ВВП);
• в 2020 году — 26,1 трлн сумов (4,5% к ВВП);
• в 2021 году — 40,8 трлн сумов (5,6% к ВВП);
• В 2022 году — 35,2 трлн сумов (4% к ВВП).
За последние четыре года правительство ни разу не уложилось в 3-процентный дефицит к ВВП, неоднократно прося парламент увеличить лимит по государственным расходам.
Сам госбюджет также оказался дефицитным, хотя при его утверждении прогнозировалось, что доходы превысят расходы (232,1 трлн против 227,87 трлн). Однако, фактически расходы составили 281,1 трлн сумов, превысив доходы на 49,4 трлн сумов (231,7 трлн).
Также ожидалось, что доходы и расходы Фонда реконструкции и развития Узбекистана (суверенный фонд страны, получает доход от продажи золота, меди и газа сверх определённых предельных цен) составит 11,7 трлн сумов, однако расходы (16,2 трлн) превысили доходы (11,3 трлн) на 4,9 трлн сумов.
При этом, согласно поправкам в закон о госбюджете на 2023 год, расходы фонда составили 39 трлн сумов. Он использовался для покрытия бюджетного дефицита.
дефицит бюджета, консолидированный бюджет, министерство экономики и финансов
На социальную сферу всего направлено 137,2 трлн сумов: на образование — 61,2 трлн, здравоохранение — 31,1 трлн сумов, культуру и спорт — 5,3 трлн сумов, науку — 1,7 трлн сумов. На пособия, пенсии и другие соцвыплаты выделено 19,2 трлн сумов.
В составе экономических расходов большая часть пришлась на субсидии для покрытия разницы между ценами на газ — 18 трлн сумов.
Основную часть расходов госбюджета составляют зарплаты — 93 трлн сумов (в 2022 году — 79,8 трлн) и другие расходы — 33,4 трлн сумов.