Шавкат Мирзиёев 29 март куни Ўзбекистон иқтисодиёти тармоқларини барқарор ривожлантириш ва рақобатбардошлигини ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида ЯИМ ўсиши 6 фоиздан ортиқ бўлиши кутилмоқда (2023 йилда 5,5 фоиз, 2022 йилда 6,1 фоиз). Хабар қилинишича, бунда «тадбиркорлик фаол қўллаб-қувватланиши ва қиш мавсумида барқарор энергия ресурслари билан таъминланиши ҳисобига» саноат ўсиши қарийб 10 фоизга (4,1%), экспорт ҳажми 3,5 миллиард долларга (5,69 млрд доллар ёки олтин экспортини ҳисобга олмаганда 3,29 млрд долларни ташкил этган) етиши муҳим омил бўлмоқда.
Шу билан бирга, ташқи бозорда рақобат кучайиб бораётган шароитни инобатга олган ҳолда 2024 йилда «бозор иқтисодиёти пойдеворини қуришнинг асосий жараёнларини якунлаб, иқтисодиётни сифат жиҳатидан мутлақо янги даражага олиб чиқиш, корхоналарнинг молиявий мустақиллиги ва барқарорлигини ошириш талаб этилмоқда».
Президент йирик давлат корхоналарининг харажатларини мақбуллаштириш, энергия ресурсларини тежаш борасида қилинаётган ишлар натижадорлиги атрофлича кўриб чиқди. Дунё бозоридаги мураккаб шароитда экспорт тушумларини ошириш, корхоналарнинг тўлов қобилиятини мустаҳкамлаш, дебитор қарздорлигини камайтириш, харажатлар асоссиз ўсишининг олдини олиш бўйича аниқ вазифаларни қўйди (энг даромадли ва энг кўп зарар кўрган давлат компаниялари рўйхати).
Шавкат Мирзиёев тадбиркорларга ташқи бозорларга чиқишда қулай ишлаб чиқариш ва логистика занжирларини яратиб бериш, маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини ошириш бўйича топшириқ берилди.
Давлат раҳбари ички бозорда нарх-наво барқарорлиги масаласига алоҳида тўхталиб, кундалик истеъмол товарларини маҳаллийлаштиришни кенгайтириш, корхоналарнинг қувватини оширишга кўмаклашиш зарурлигини таъкидлади.
Президент январь ойи бошида Ўзбекистонда 2024 йил иқтисодий комплекс раҳбарлари ва барча давлат корхоналари учун таннархни қисқартириш ва самарадорлик йили бўлишини таъкидлаганди. Президент ЯИМни камида 6 фоизга кўпайтириш, шунингдек, йирик тармоқларда таннархни 20 трлн сўмга камайтириш зарурлигини қайд этган.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 марта провёл совещание по вопросам стабильного развития и повышения конкурентоспособности отраслей экономики Узбекистана.
В первом квартале текущего года ожидается рост ВВП более чем на 6% (в 2023 году было 5,5%, в 2022-м — 6,1%). Как сообщается, ключевую роль в этом сыграют ожидаемые рост объёма промышленного производства почти на 10% (4,1%) и доведение экспорта до 3,5 млрд долларов (было $5,69 млрд, или $3,29 млрд без учёта экспорта золота) за счёт «принятых мер активной поддержки предпринимательства и стабильного обеспечения энергоресурсами в зимнем сезоне».
Вместе с тем, в условиях растущей конкуренции на внешнем рынке требуется завершить в 2024 году основные процессы «построения фундамента рыночной экономики и обеспечить выход экономики на качественно новый уровень», повысить финансовую независимость и стабильность предприятий.
ввп, шавкат мирзиёев, экономика
Президент рассмотрел результативность принимаемых мер по оптимизации расходов крупных государственных предприятий, экономии энергетических ресурсов. С учётом сложной ситуации на мировом рынке он поставил задачи по увеличению экспортных доходов, укреплению платёжеспособности предприятий, сокращению дебиторской задолженности и предотвращению необоснованного роста затрат (список прибыльных и убыточных госкомпаний).
Шавкат Мирзиёев поручил создать для бизнеса благоприятные производственные и логистические цепочки для выхода на внешние рынки, повысить конкурентоспособность продукции.
Глава государства отметил вопрос стабильности цен на внутреннем рынке и поручил расширить локализацию потребительских товаров, помочь предприятиям увеличить производственные мощности.
В начале января президент отмечал, что в Узбекистане 2024 год станет годом эффективности и снижения издержек для руководителей экономического комплекса и всех госпредприятий. По его словам, в этом году планируется добиться роста экономики минимум на 6%, а также снизить себестоимость в крупных отраслях на 20 трлн сумов.