Шавкат Мирзиёев чоршанба куни бўлиб ўтган халқ депутатлари Тошкент шаҳри кенгаши сессиясида ўз тавсиясига кўра пойтахт ҳокими этиб тасдиқланган Шавкат Умурзоқов ҳақида гапирди.
Давлат раҳбари «халқ вакиллари (депутатлар) билдирган бу юксак ишонч янги ҳокимдан катта масъулият, тинимсиз меҳнат ва фидойиликни талаб қилишини» таъкидлади.
«…Тошкентга ҳоким қўйиш осон эмас…Бир йил олдин Шавкат Бўронович Умурзоқовга ишонч билдиргандик. Ўтган вақт давомида у ҳам ўрганди, тажриба тўплади…Маҳаллаларни ривожлантириш учун фақат бюджетга таянмай, қўшимча имкониятларни ишга сола биляпти. Ўйлайманки, азим пойтахтимизнинг бири икки бўлишига ҳаракат қилади»", — дея президентнинг сўзларидан иқтибос келтирди журналист Азиза Қурбонова.
Давлат раҳбарининг таъкидлашича, янги ҳоким ўз ўринбосарлари, туман ҳокимлари, сектор ва банк раҳбарлари, «маҳалла еттилиги» билан пойтахт аҳолиси учун муносиб шароит яратиш, инвестиция олиб келиб, янги-янги юқори даромадли иш ўринларини кўпайтириш, шаҳарни янада обод қилиши керак.
Бир сўз билан айтганда, одамлар рози бўлиши учун янгича ёндашув асосида катта марраларни олиб, қаттиқ ишлаши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
«Ўтган давр мобайнида у „Ўзбекистон-2030“ стратегиясида ўз ифодасини топган, Тошкент шаҳри аҳолиси ва меҳмонларининг қулайлиги ва хавфсизлигини таъминлаш, инвестицион бизнес-муҳитни яхшилаш, ва экологик барқарорликка эришишга қаратилган мақсадлар сари собитқадамлик билан бораётган, қатиққўл ва адолатли раҳбар эканлигини намоён қилди», — дея қайд этганди ҳокимлик ўз хабарида.

Высокое доверие, оказанное народными депутатами Ташкента утверждённому хокимом столицы Шавкату Умурзакову, требует от него «большой ответственности, неустанного труда и самоотверженности». Об этом на сессии кенгаша в среду заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, рекомендовавший кандидатуру (цитата по пресс-секретарю президента Шерзоду Асадову).
Журналистка Азиза Курбанова, присутствующая на сессии, приводит такую цитату президента: «Назначать хокима для Ташкента непросто… Год назад мы выразили доверие Шавкату Бурановичу Умурзакову. За прошедшее время он и учился, и набирался опыта… У него получается задействовать дополнительные возможности для развития махаллей, не полагаясь только на бюджет… Я думаю, он приложит силы для дальнейшего улучшения нашей столицы».
«Быть хокимом в нынешнее время очень сложная задача. Нужно быть многосторонним, сердце должно любить родину. Я верю, что он будет служить смело, самоотверженно и с верностью, чтобы удовлетворить потребности жителей дорогой столицы. Пусть ему благоволит удача, хочу, чтобы эта удача была тесно связана с удачей Ташкента», — сказал президент.
Новый хоким вместе со своими заместителями, хокимами районов, руководителями секторов и банков, а также «махаллинскими семёрками» должен создать достойные условия для жителей столицы, привлечь инвестиции и увеличить количество новых высокодоходных рабочих мест, сделать город более благоустроенным, заявил президент.
Одним словом, они должны много работать на основе новых подходов и ставить перед собой большие цели, чтобы добиться удовлетворённости людей, сказал Шавкат Мирзиёев.
В сообщении пресс-службы хокимията Ташкента говорится: «За прошедший период Шавкат Умурзаков проявил себя как строгий и справедливый лидер, который неуклонно идёт к целям, отражённым в Стратегии развития Узбекистана-2030 и направленным на комфорт и безопасности жителей и гостей Ташкента, улучшение его инвестиционного бизнес-климата, достижение экологической устойчивости».