Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни халқ депутатлари Тошкент шаҳри кенгаши сессиясида оғир халқаро вазият ҳақида гапириб зтди.
Президент матбуот котиби Шерзод Асадовнинг ёзишича, давлат раҳбари ўз сўзи аввалида «мураккаб ва таҳликали замонда яшаётганимиз, Яқин Шарқдаги ва асосий ҳамкорларимиз ўртасидаги можаролар ечим топмаётганини»ни қайд этди.
Жумладан, Москва вилоятидаги мудҳиш теракт оқибатида халқаро вазият янада жиддий тус олаётгани таъкидланди.
«Бундай мураккаб шароитда иқтисодиётимизга, аҳоли даромадларига салбий таъсирни камайтириш энг муҳим вазифалардан бири», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
«Бунинг учун маҳалланинг иқтисодий заминини мустаҳкамлаш, одамлар даромадини кўпайтириш учун мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш зарурлиги қайд этилди», — деб давлат раҳбаридан иқтибос келтирди Шерзод Асадов.
Бир кун аввал президент Ўзбекистон фуқароларининг ташқи меҳнат бозорларига чиқишини осонлаштириш ва меҳнат миграциясидан қайтганларнинг бандлигини таъминлаш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказганди.

President Shavkat Mirziyoyev addressed the complex international landscape at the outset of his speech during the session of the people’s deputies kengash (council) in Tashkent on April 3, as reported by his press secretary Sherzod Asadov.
“We live in difficult and dangerous times. Solutions are not found to solve the conflicts in the Middle East and between our main partners. Moreover, the international landscape is becoming even more serious as a result of the heinous terrorist attack in the Moscow region,” the president stated.
“In such a difficult situation, one of the most important tasks is to reduce the adverse impact on Uzbekistan’s economy and incomes of the population,” Shavkat Mirziyoyev emphasized.
“Therefore, it is necessary to fully utilize the available opportunities to strengthen the economic foundation of the mahalla and increase incomes of the population,” Sherzod Asadov quoted the president.
Recently, the president held a meeting on facilitating Uzbekistan citizens' access to foreign labor markets and providing employment for those returning from labor migration.