Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни халқ депутатлари Тошкент шаҳри кенгаши сессиясида оғир халқаро вазият ҳақида гапириб зтди.
Президент матбуот котиби Шерзод Асадовнинг ёзишича, давлат раҳбари ўз сўзи аввалида «мураккаб ва таҳликали замонда яшаётганимиз, Яқин Шарқдаги ва асосий ҳамкорларимиз ўртасидаги можаролар ечим топмаётганини»ни қайд этди.
Жумладан, Москва вилоятидаги мудҳиш теракт оқибатида халқаро вазият янада жиддий тус олаётгани таъкидланди.
«Бундай мураккаб шароитда иқтисодиётимизга, аҳоли даромадларига салбий таъсирни камайтириш энг муҳим вазифалардан бири», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
«Бунинг учун маҳалланинг иқтисодий заминини мустаҳкамлаш, одамлар даромадини кўпайтириш учун мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш зарурлиги қайд этилди», — деб давлат раҳбаридан иқтибос келтирди Шерзод Асадов.
Бир кун аввал президент Ўзбекистон фуқароларининг ташқи меҳнат бозорларига чиқишини осонлаштириш ва меҳнат миграциясидан қайтганларнинг бандлигини таъминлаш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 апреля на сессии кенгаша народных депутатов Ташкента в начале выступления высказался о сложной международной ситуации. Об этом сообщает его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Мы живём в сложное и опасное время, не находят решения конфликты на Ближнем Востоке и между нашими основными партнёрами, кроме того, международная ситуация становится ещё более серьёзной в результате чудовищного теракта в Московской области», — сказал президент.
«В такой сложной ситуации одной из важнейших задач является снижение негативного воздействия на экономику Узбекистана и доходы населения», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
«Для этого необходимо в полной мере задействовать имеющиеся возможности для укрепления экономической базы махалли и увеличения доходов населения», — цитирует президента Шерзод Асадов.
Накануне президент провёл совещание по вопросам облегчения доступа граждан Узбекистана на внешние рынки труда и обеспечения занятости тех, кто возвращается из трудовой миграции.