IT Park University Ўзбекистонда IT соҳасида амалий таълимга йўналтирилган биринчи университетлардан биридир.
Университет етакчи халқаро IT компаниялардан бири EPAM Systems томонидан Ўзбекистон Рақамли технологиялар вазирлиги қошидаги IT Park билан биргаликда ташкил этилган.
Асосий таълим йўналиши — «Дастурий таъминот муҳандислиги».
Бундан ташқари, талабалар ўқишни тугатгандан сўнг дарҳол ишлаш имконини берувчи бешта талабгир амалий мутахассисликлардан бирини ўзлаштиради:
- Back-End дастурчиси;
- Front-End дастурчиси;
- Full-Stack дастурчиси;
- Mobile дастурчи;
- автоматлаштирилган синов бўйича мутахассис.
IT Park University таълим бошқа университетлардан ажратиб турадиган бир қатор ижобий хусусиятларга эга. Улар билан танишиб чиққач, бўлажак талабаларга қаерда таълим олишни танлаш осонроқ бўлади.
Университетнинг афзалликлари
IT Park University`да ўқишнинг афзалликлари:
- амалиётчи ўқитувчилар. 70% ўқитувчилар — халқаро IT компания бўлмиш EPAM`нинг амалдаги дастурчилари;
- амалиётга урғу. 50% дарслар амалий машғулотлардан ташкил топган. Шунингдек, талабалар ўқиш давомида тўрт марта амалиёт ўтайди;
- халқаро таълим. Талабалар уларнинг дунёқарашини кенгайтирадиган ва халқаро тажриба орттириш имконини берадиган хорижий амалиётларда қатнашади;
- саноатга «шўнғиш». Талабалар IT компанияларида мажбурий стажировка ўтайдилар. Илғорлари эса халқаро амалиётга юбориладилар;
- Soft Skills. Талабалар ташкилотчилик, қарор қабул қилиш, бизнес-коммуникация, низоларни ҳал қилиш ва жамоада ишлаш кўникмаларини эгаллайди;
- резюме учун тажриба. Ўқиш якунида талабалар етакчи IT компанияга ишга жойлашишда ёрдам берадиган олтитадан ортиқ индивидуал лойиҳалардан иборат портфолиога эга бўлишади;
- таълим формати. Маърузалар онлайн тарзда ўтказилиши сабабли талабалар исталган жойдан туриб таълим олишлари мумкин. Таълим форматининг гибрид хусусияти шундан иборатки, асосий имтиҳонлар семестрда икки марта тўғридан-тўғри Тошкентдаги IT Park University биносида ўтказилади.
Талабалик ҳаёти турли тадбирлар ва учрашувлар, талабаларнинг ҳаваскорлик тўгаракларида қатнашиш каби имкониятларга бой. Университетда ҳар бир клуб талабалар ҳар томонлама ривожланиши учун эшикларни очади.
ITPU`га қандай кирса бўлади?
Бакалавр дастурига ўқишга кириш учун қуйидагилар лозим:
- коллеж, лицей ёки мактабни тамомлаганлик тўғрисидаги гувоҳномани тақдим этиш ва кириш имтиҳонини топшириш;
- диплом ёки аттестат ҳали олинмаган бўлса, ўқиш жойидан маълумотнома тақдим этиш. Ҳужжатларни университет сайти орқали топширса бўлади.
Имтиҳон
Жараёнда иккита имтиҳондан ўтиш талаб қилинади:
- инглиз тилидан: ҳар бири 20 та тест саволидан иборат 2−3 қисм;
- математикадан: 20 та тест саволи ва 3 та қийинчилик даражаси.
Агар сизда IELTS сертификати 5 балл ва ундан юқори ёки бошқа эквиваленти бўлса, инглиз тили имтиҳонидан озод бўласиз.

IT Park University — один из первых университетов в Узбекистане, сфокусированный на практическом образовании в сфере IT. Университет учреждён одной из ведущих международных IT-компаний EPAM Systems совместно с IT Park при Министерстве цифровых технологий Узбекистана.
Основное направление обучения — «Программная инженерия». Дополнительно студенты осваивают одну из пяти востребованных практических специализаций, по которой смогут работать сразу после выпуска:
• Back-End разработчик;
• Front-End разработчик;
• Full-Stack разработчик;
• Mobile разработчик;
• специалист по автоматизированному тестированию.
Обучение в IT Park University обладает набором ключевых особенностей. Ознакомившись с ними будущим студентам становится проще выбрать, где обучаться профессии.
Особенности обучения в IT Park University
Среди особенностей обучения в IT Park University можно выделить следующие:
• практикующие преподаватели. 70% преподавателей — действующие программисты из международной IT-компании EPAM;
• фокус на практике. 50% обучения составляют практические задания, также студенты проходят четыре стажировки за время обучения;
• международное обучение. Студенты участвуют в зарубежных стажировках, что помогает им расширить горизонты и получить международный опыт;
• погружение в индустрию. Все студенты проходят обязательную практику в IT-компаниях, а те, кто активнее учился, ездят на международные стажировки;
• Soft Skills. Студенты осваивают навыки самоорганизации, принятия решений, бизнес-коммуникации, разрешения конфликтов и работы в команде;
• опыт для резюме. К концу обучения у студентов есть портфолио с более шестью индивидуальными проектами, которые помогут устроиться в одну из ведущих IT-компаний;
• форматы обучения. Благодаря тому, что лекции проводятся онлайн, студенты могут учиться из любой локации. Гибридность формата обучения заключается в том, что экзамены проходят два раза за семестр в здании университета IT Park University в Ташкенте.
Студенческая жизнь полна возможностей: участие в различных мероприятиях и встречах, студенческих клубах по увлечениям. Каждый клуб предлагает свои возможности для развития.
Как поступить в IT Park University
Для поступления на программу бакалавриата необходимо:
• предоставить аттестат об окончании колледжа, лицея, школы и сдать вступительный экзамен;
• предоставить справку с места учёбы, если ещё не получен диплом или аттестат.
Экзамен
Экзамен состоит из двух компонентов:
• английский язык: 2−3 раздела по 20 тестовых вопросов;
• математика: 20 тестовых вопросов и 3 уровня сложности.
Если у абитуриента есть сертификат IELTS с баллом 5 и выше или другой эквивалент, он будет освобождён от экзамена по английскому языку.
Стоимость обучения — 22 млн сумов в год. Продолжительность обучения — четыре года. Обучение проходит на английском языке.