2023 йилда 6 фоизга ўсган Ўзбекистон иқтисодиёти 2024 йилда 5,3 фоизга ўсади, дея прогноз қилмоқда Жаҳон банки «Европа ва Марказий Осиё иқтисодиётлари шарҳи» янги ҳисоботида. Январь ҳисоботига нисбатан (5,5%) прогноз 0,2 фоиз пунктга камайди. Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси пресс-релизида таъкидланишича, мамлакат ялпи ички маҳсулотининг 2025 йилга ўсиши прогнози 5,5 фоиз даражасида сақланиб қолди.
2023 йил учун яхшиланган кўрсаткичлар
2023 йилда Ўзбекистоннинг реал ялпи ички маҳсулоти инвестициялар, хусусий истеъмол ва экспорт ҳисобига 6 фоизга ўсди. Давлат корхоналари ва хусусий сектор корхоналарини кредитлаш ҳажмининг оширилиши инвестицияларнинг ўсишига олиб келди. Реал кредитлар (давлат корхоналари ва хусусий секторга берилган кредитлар) 2021−22 йиллардаги 5,1 фоиздан 2022−23 йилларда 11,6 фоизга ўсди.
Истеъмол нархлари инфляцияси сўнгги етти йилдаги энг паст даражага тушиб, 2022 йилдаги 12,3 фоиздан 2023 йил декабрида 8,8 фоизга тушди. Бу ҳукуматнинг қатъий пул-кредит сиёсати ва қўшилган қиймат солиғи ставкасининг пасайтирилиши, шунингдек, халқаро бозорларда озиқ-овқат маҳсулотлари ва энергия нархларининг пасайиши билан боғлиқ.
2023 йилда ўзбек сўми АҚШ долларига нисбатан 9 фоизга қадрсизланди. Бунга қисман Россия рублининг (мамлакатнинг ташқи савдо бўйича асосий ҳамкори валютаси) АҚШ долларига нисбатан қадрсизланиши сабаб бўлган.
2023 йилда импорт ўсиши тезлашгани ва меҳнат мигрантларининг пул ўтказмалари ҳажми қисқаргани (охиргиси рублнинг қадрсизланиши билан боғлиқ) сабабли жорий ҳисоб тақчиллиги бўйича ҳолат ёмонлашди.
Ўзбекистондан газ экспорти ички истеъмолнинг ўсиши фонида икки баробар қисқарди. 2023 йилда мамлакат биринчи маротаба Россиядан газ импорт қилишни бошлади.
Совуқ қиш мавсумида энергетика инфратузилмасини қўллаб-қувватлаш ва ёқилғи учун фавқулодда харажатлар, иш ҳақи ва ижтимоий нафақалар, энергия субсидиялари ва давлат банклари томонидан тақдим этиладиган давлат корхоналарини субсидияланган кредитлаш бўйича харажатлар туфайли бюджет тақчиллиги 2022 йилдаги ЯИМга нисбатан 4,1 фоиздан 2023 йилда 5,8 фоизгача ошди.
Олтин-валюта захиралари етарли даражада сақланиб қолди. Уларнинг ҳажми 2023 йил декабрь ҳолатига кўра 34,6 миллиард долларни ташкил этди. Ушбу ресурслар 8 ой давомида импорт харажатларини қоплаш учун етарли бўлади.
Реал иш ҳақининг барқарор ўсиши камбағалликни қисқартиришга ёрдам берди, камбағаллик даражаси 2022 йилдаги 5 фоиздан 2023 йилда 4,5 фоизгача тушди (даромади ўртадан паст бўлган мамлакатлар учун 2017 йил нархларидаги харид қобилияти паритетига кўра кунига 3,65 АҚШ доллари миқдоридаги халқаро камбағаллик чегараси бўйича баҳоланади).
Ишсизлик даражаси 2022 йилдаги 8,9 фоиздан 2023 йилда 8,1 фоизгача тушди.
2023 йилда ўртача реал иш ҳақи 7,8 фоизга ошди, бу нафақат ўсиб бораётган талаб, балки меҳнат бозорида малакали кадрлар етишмовчилиги туфайли ҳам содир бўлди. Натижада, камбағалларга қараганда кўпроқ малакали (ва моддий аҳволи яхшироқ бўлган) ишчилар орасида иш ҳақининг ўсиши юқорироқ бўлди. Бу аҳоли ўртасида даромадлар тенгсизлигининг ошишига олиб келади, дея қайд этган Жаҳон банки.
2024 йил учун прогнозлар
Жаҳон банкининг ҳисоб-китобларига кўра, кутилаётган фискал консолидация чоралари ҳамда мамлакатнинг асосий ташқи савдо ҳамкорлари бўлган Россия ва Хитойга экспорт ўсиши суръатларининг секинлашиши эҳтимолини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон ЯИМ ўсиши 2024 йилда 5,3 фоизни ташкил этади. Иқтисодий ўсиш асосан тузилмавий ислоҳотларнинг давом этиши ҳисобига қўллаб-қувватланади. Хусусан, бунга давлат корхоналарини реструктуризация қилиш ва давлат активларини хусусийлаштириш, шунингдек, энергетика соҳасини ривожлантиришга йирик сармоялар киритиш таъсир кўрсатади.
Энергетика соҳасида тарифларни ислоҳ қилиш билан боғлиқ бўлган ички энергия бозорида нархларнинг нисбатан кескин ошиши ҳисобига 2024 йилда инфляциянинг ошиши кутилмоқда (ушбу жараён аҳолининг кам таъминланган қатламларини ижтимоий ҳимоя билан қамраб олиш чоралари билан бирга амалга оширилади). Бу тўлақонли инфляцион таргетлашга ўтишни якунлаётган Ўзбекистон Марказий банкининг (МБ) қатъий пул-кредит сиёсати билан қисман қопланади. Ўрта муддатли истиқболда инфляция 8 фоизгача секинлашиши кутилмоқда, бу эса Марказий банкнинг 5 фоизлик мақсадли кўрсаткичидан юқори.
2024 йилда импорт ўсиши суръатлари мўътадил бўлиши кутилмоқда. Бироқ айрим товарлар импорти иқтисодиётнинг турли тармоқларини модернизация қилиш ва аҳолининг ўсиб бораётган истеъмолини қондириш учун фойдаланилишини ҳисобга олсак, импорт ўсиши суръати барқарор бўлиб қолади.
Прогнозларга кўра, 2024 йилда пул ўтказмалари ҳажми асосан Россияга борадиган меҳнат муҳожирлари сонининг қисқариши кутилаётгани ҳисобига камаяди. Пул ўтказмаларининг камайиши ва импортнинг кўпайиши билан жорий ҳисоб тақчиллиги бироз ошади, лекин барқарор бўлиб қолади, чунки Ўзбекистон иқтисодиётини ислоҳ қилиш жараёни хорижий молиялаштиришни жалб қилади. Ушбу маблағлар жорий ҳисоб тақчиллигини қоплашга йўналтирилади.
2024 йилда камбағаллик даражаси 4,3 фоизгача қисқариши кутилмоқда (даромади ўртадан паст бўлган мамлакатлар учун 2017 йил нархларидаги харид қобилияти паритетига кўра кунига 3,65 АҚШ доллари миқдоридаги халқаро камбағаллик чегараси бўйича баҳоланади).
2024 йилда бюджет тақчиллиги ЯИМнинг 4,2 фоизигача, 2026 йилда эса 3 фоизигача камайиши кутилмоқда. Ушбу кўрсаткичларга йирик энергетика субсидияларини ва давлат корхоналарини рағбатлантириш бўйича самарасиз чора-тадбирларни бекор қилиш, шунингдек, давлат активларини хусусийлаштиришда давом этиш орқали бюджет даромадларини кўпайтириш ҳисобига эришиш режалаштирилган.
Ҳукумат ташқи қарзлар бўйича ўз чекловларига риоя қилиши кутилмоқда («Давлат қарзи тўғрисидаги» қонунга мувофиқ, давлат қарзининг ялпи ички маҳсулотга нисбатан максимал миқдори ЯИМнинг 60 фоизидан ошмаслиги белгиланган). Шу билан бирга, давлат қарзи 2024 йилда ЯИМга нисбатан 36,5 фоизгача ошади ва 2026 йилга бориб 34,4 фоизгача пасаяди.
Ушбу прогнознинг пасайиши бўйича хатарлар қаторига Ўзбекистоннинг асосий ташқи савдо ҳамкорлари бўлган Россия ва Хитойда иқтисодий ўсиш суръатларининг секинлашиши, шунингдек, халқаро молия бозорларидаги вазиятнинг кутилганидан кўра кескинроқ бўлиши киради.
Ички хатарлар давлат корхоналари ва банклар томонидан, шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосидаги лойиҳаларни амалга ошириш доирасида юзага келиши мумкин бўлган молиявий мажбуриятларнинг ошиши билан боғлиқ бўлиши мумкин.
Мамлакат учун потенциал ижобий тенденциялар қаторига олтин ва миснинг жаҳон бозорларидаги нархлари ошиши (Ўзбекистон ушбу товарлар экспортчиси ҳисобланади), шунингдек, ҳукуматнинг тузилмавий ислоҳотлари оқибатида иқтисодиёт тармоқларидаги унумдорлик ўсишининг тезлашиши киради.
Минтақа учун прогноз
Минтақадаги иқтисодий ўсиш 2023 йилда 3,3 фоизга ўсишдан сўнг бу йил 2,8 фоизгача секинлашиши мумкин.
Ўзбекистон Тожикистон (6,5 фоиз), Арманистон (5,5 фоиз), Грузия (5,2 фоиз) ва Қирғизистон (4,5 фоиз) билан бирга Европа ва Марказий Осиё минтақасида иқтисодиёти энг тез ривожланаётган бешта давлат қаторига киради.
Минтақадаги ўсиш истиқболларига заифлашган жаҳон иқтисодиёти, қаттиқ пул-кредит сиёсати, Хитойда ўсиш суръатларининг секинлашиши ва хом ашё нархининг пасайиши салбий таъсир кўрсатмоқда.
Туркияда фискал консолидация ҳаракатлари ички талабни чеклаши кутилаётгани туфайли иқтисодий ўсиш 3 фоизгача секинлашиши мумкин (COVID-19 пандемиясидан ташқари 2009 йилдан бери энг паст кўрсаткич).
Жаҳон бозорида нефть нархининг паст даражаси Марказий Осиёнинг барча мамлакатларидаги иқтисодий вазиятга таъсир қилади: жорий йилда ўсиш суръатлари 4,1 фоизгача пасайиши кутилмоқда, 2023 йилда эса улар 5,5 фоизни ташкил этади.

Экономика Узбекистана, в 2023 году показавшая рост на 6%, в 2024 году вырастет на 5,3%, прогнозирует Всемирный банк в новом докладе «Обзор экономики Европы и Центральной Азии». По сравнению с январским докладом (5,5%) прогноз понижен на 0,2 процентных пункта. Прогноз роста ВВП страны на 2025 год сохранён на уровне 5,5%, отмечается в пресс-релизе представительства ВБ в Узбекистане.
Улучшение оценки за 2023 год
В 2023 году реальный ВВП Узбекистана вырос на 6% (улучшение оценки на 0,5 п. п.) благодаря инвестициям, частному потреблению и экспорту, говорится в докладе.
Ускорение роста инвестиций было достигнуто за счёт роста кредитования госпредприятий и предприятий частного сектора. Объёмы реальных кредитов (займы для госпредприятий и частного сектора) выросли на 11,6% в 2022—2023 годах, увеличившись с 5,1% в 2021—2022 годах.
Инфляция потребительских цен упала до самого низкого уровня за последние семь лет, снизившись до 8,8% в декабре 2023 года по сравнению с 12,3% в 2022 году. Это объясняется жёсткой денежно-кредитной политикой властей, снижением ставки налога на добавленную стоимость, а также снижением цен на продукты питания и энергоносители на международных рынках.
Узбекский сум за год обесценился на 9% по отношению к доллару США. Частично это объясняется обесцениванием российского рубля (валюта ключевого внешнеторгового партнёра страны) по отношению к американскому доллару.
Дефицит текущего счета ухудшился, поскольку в 2023 году рост импорта ускорился, а денежные переводы трудовых мигрантов снизились (последнее было связано с падением курса рубля).
Экспорт газа из Узбекистана сократился вдвое на фоне роста внутреннего потребления. В 2023 году страна впервые начала импортировать газ из России.
Дефицит бюджета увеличился с 4,1% в 2022 году до 5,8% ВВП в 2023 году из-за чрезвычайных расходов на поддержание энергетической инфраструктуры и топливо в холодный зимний сезон, более высоких расходов на выплаты заработной платы и социальных пособий, энергетические субсидии и субсидируемое кредитование для госпредприятий, предоставляемого со стороны государственных банков.
Золотовалютные резервы оставались на достаточном уровне. Их объёмы составляли 34,6 млрд долларов по состоянию на декабрь. Этих ресурсов было бы достаточно для покрытия расходов на импорт на протяжении восьми месяцев.
Устойчивый рост реальной заработной платы способствовал сокращению бедности — её уровень снизился с 5% в 2022 году до 4,5% в 2023 году (оценивается с использованием международной черты бедности для стран с доходами ниже среднего на уровне 3,65 доллара в день, по паритету покупательной способности в ценах 2017 года).
Уровень безработицы снизился до 8,1% в 2023 году по сравнению с 8,9% в 2022 году.
Средняя реальная заработная плата в 2023 году выросла на 7,8% не только из-за растущего спроса, но и из-за нехватки квалифицированных работников на рынке труда. В результате рост заработной платы был выше среди более квалифицированных (и более обеспеченных) работников, чем среди бедных. Это приводит к более высокому неравенству в доходах населения, отмечают специалисты ВБ.
Прогноз на 2024 год
По оценкам Всемирного банка, рост ВВП Узбекистана в 2024 году достигнет 5,3%, учитывая ожидаемые меры по консолидации бюджета и перспективы замедления роста экспорта в Россию и Китай — ключевые внешнеторговые партнёры страны.
Рост экономики будет поддерживаться главным образом за счёт дальнейшего осуществления структурных реформ. В частности, реструктуризации госпредприятий и приватизации государственных активов, а также крупных инвестиций в развитие энергетического сектора, отмечает ВБ.
В 2024 году ожидается рост инфляции из-за относительно резкого увеличения внутренних цен на энергоносители, что связано с реформированием тарифов в энергетическом секторе (данный процесс сопровождается мерами социальной защиты уязвимых слоёв населения). Данный тренд будет частично компенсирован жёсткой денежно-кредитной политикой Центрального банка Узбекистана (ЦБУ), который завершает переход к полноценному инфляционному таргетированию. В среднесрочной перспективе ожидается замедление инфляции на уровне до 8%, что выше целевого показателя ЦБ в 5%.
Ожидается, что рост импорта будет умеренным. Однако его темпы останутся стабильными, учитывая, что импорт определённых товаров, используется для модернизации различных секторов экономики и удовлетворения растущего потребления со стороны населения.
По прогнозам, денежные переводы сократятся главным образом из-за ожидаемого снижения числа трудовых мигрантов в Россию. С уменьшением денежных переводов и роста импорта дефицит текущего счета немного увеличится, но останется стабильным, т. к. процесс трансформации экономики Узбекистана привлекает иностранное финансирование. Эти средства будут использованы для покрытия дефицита текущего баланса.
Ожидается небольшое сокращение бедности до 4,3% в 2024 году.
Дефицит бюджета по прогнозам снизится до 4,2% ВВП, а к 2026 году — до 3%. Данные показатели планируется достичь за счёт отмены крупных энергетических субсидий и неэффективных мер стимулирования госпредприятий, а также благодаря росту доходов бюджета за счёт дальнейшей приватизация государственных активов.
Ожидается, что правительство будет придерживаться собственных ограничений на внешние заимствования (согласно закону «О государственном долге», предельный размер государственного долга по отношению к валовому внутреннему продукту определён на уровне не более 60% от ВВП). При этом государственный долг увеличится до 36,5% ВВП в 2024 году и постепенно снизится до 34,4% к 2026 году.
Риски для текущего прогноза в сторону его понижения включают снижение экономического роста в России и Китае — основных внешнеторговых партнёрах Узбекистана, а также более жёсткие, чем ожидалось, условия на международных финансовых рынках.
Внутренние риски могут быть связаны с ростом потенциальных финансовых обязательств со стороны государственных предприятий и банков, а также в рамках реализации проектов на основе государственно-частного партнерства.
Потенциальные положительные тренды для страны включают более высокие мировые цены на золото и медь (Узбекистан является экспортёром этих видов сырья), а также более быстрый рост производительности в секторах экономики из-за структурных реформ правительства.
Прогноз для региона
Темпы экономического роста в регионе в нынешнем году, по всей вероятности, замедлятся до 2,8% после существенного повышения — до 3,3% — в 2023 году, причинами которого стали возобновление экономического роста и в России, и в пострадавшей от войны Украине.
Узбекистан войдёт в пятёрку самых быстрорастущих экономик в регионе Европы и Центральной Азии наряду с Таджикистаном (6,5%), Арменией (5,5%), Грузией (5,2%) и Кыргызстаном (4,5%).
На перспективах экономического роста в регионе неблагоприятно сказываются ослабление мировой экономики, жёсткая денежно-кредитная политика, замедление темпов роста в Китае и снижение цен на сырьевые товары.
Экономический рост в Турции замедлится до 3% (самый низкий показатель с 2009 года, за исключением периода пандемии COVID-19), поскольку, как ожидается, попытки бюджетной консолидации будут сдерживать внутренний спрос.
Невысокий уровень мировых цен на нефть скажется на экономической конъюнктуре во всех странах Центральной Азии: в текущем году здесь ожидается снижение темпов роста до 4,1%, тогда как в 2023 году они составляли, по оценкам, 5,5%.