16 апрель куни Россия ҳудудида қонуний вакиллари (ота-оналари) бўлмаган ва ёрдамга муҳтож болалар Ўзбекистонга қайтарилди. Бу ҳақда «Дунё» ахборот агентлиги хабар берди.
Элчихона Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳамда Ички ишлар ва Соғлиқни сақлаш вазирликлари вакиллари билан биргаликда 17 нафар вояга етмаган болани ватанга қайтаришда ёрдам кўрсатди. Элчихона томонидан уларга қайтиш учун бепул сертификатлар берилди.
Қайтарилган барча болалар яқин қариндошларига ёки мамлакатдаги махсус болалар муассасаларига васийлик қилиш учун топширилади, дейилади хабарда.
Аввалроқ Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик муассасалари васийлари ҳамроҳлигида бўлмаган болаларни ҳисобга олиши ва уларни қайтариш чораларини кўриши хабар қилинганди. Уларни қайтариш масалалари Ўзбекистоннинг халқаро шартномалари асосида ҳал этилади.

Дети — граждане Узбекистана, лишённые родительской опеки и нуждавшиеся в помощи, 16 апреля вернулись в Узбекистан. Об этом сообщило ИА «Дунё».
Содействие в возвращении 17 несовершеннолетних на родину оказало посольство Узбекистана совместно с Национальным агентством социальной защиты при президенте Узбекистана, а также представители министерств внутренних дел и здравоохранения.
Посольство, в частности, оформило детям сертификаты для возвращения на родину, говорится в сообщении.
По прибытии в Узбекистан несовершеннолетние будут переданы на попечительство родственникам и в специальные детские учреждения.
Как сообщалось ранее, дипломатические учреждения Узбекистана за рубежом ведут учёт детей — граждан Узбекистана, находящихся без сопровождения попечителей за границей, и принимают меры к их возвращению. Вопросы возвращения этих детей решаются на основании международных договоров Узбекистана.