16 апрель куни Россия ҳудудида қонуний вакиллари (ота-оналари) бўлмаган ва ёрдамга муҳтож болалар Ўзбекистонга қайтарилди. Бу ҳақда «Дунё» ахборот агентлиги хабар берди.
Элчихона Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳамда Ички ишлар ва Соғлиқни сақлаш вазирликлари вакиллари билан биргаликда 17 нафар вояга етмаган болани ватанга қайтаришда ёрдам кўрсатди. Элчихона томонидан уларга қайтиш учун бепул сертификатлар берилди.
Қайтарилган барча болалар яқин қариндошларига ёки мамлакатдаги махсус болалар муассасаларига васийлик қилиш учун топширилади, дейилади хабарда.
Аввалроқ Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик муассасалари васийлари ҳамроҳлигида бўлмаган болаларни ҳисобга олиши ва уларни қайтариш чораларини кўриши хабар қилинганди. Уларни қайтариш масалалари Ўзбекистоннинг халқаро шартномалари асосида ҳал этилади.

Uzbekistani children, deprived of parental care and in need of assistance, returned to Uzbekistan on April 16, as reported by Dunyo information agency.
The repatriation process of 17 minors was facilitated by the Embassy of Uzbekistan, together with the National Agency for Social Protection under the President of Uzbekistan, and representatives from the Ministries of Internal Affairs and Health.
The embassy issued for the children to facilitate their return home, the message read.
Upon arrival in Uzbekistan, the minors will be placed under the care of relatives and special children’s institutions.
[telegram]
It was previously noted that Uzbekistan’s diplomatic missions abroad maintain a record of unaccompanied Uzbekistani children and take measures for their repatriation. These matters are addressed in accordance with Uzbekistan’s international agreements.