Шавкат Мирзиёев давлат ташрифи билан Тожикистоннинг Душанбе шаҳрига етиб борди. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар бермоқда.
Пойтахт аэропортида давлат раҳбарини Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон кутиб олди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди ва икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди. Ўзбекистон президентини кутиб олишда Тожикистон ёшлари ва ижодий жамоалари вакиллари ҳам қатнашди. Сўнг Шавкат Мирзиёев «Дўстий» майдонига ташриф буюриб, Исмоил Сомоний ҳайкали пойига гул қўйди.
Олий даражадаги музокараларда етакчилар Ўзбекистон-Тожикистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилади, халқаро ва минтақавий даражадаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашади.
Ташриф дастурида икки мамлакат санъат усталарининг концертини биргаликда томоша қилиш ҳамда Made in Uzbekistan маҳсулотлар кўргазмаси билан танишиш режалаштирилган.
Давлат ташрифи доирасида бир қатор тадбирлар, шу жумладан, хотин-қизлар форуми, Ўзбекистон киноси кунлари, зиёлилар, олимлар ва тарихчилар конференцияси, миллий таомлар ва туризм салоҳияти фестивали бўлиб ўтди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в Таджикистан с государственным визитом, сообщила пресс-служба главы государства.
В аэропорту Душанбе его встретил президент Таджикистана Эмомали Рахмон. Площадь аэропорта была украшена портретами глав государств, лозунгами и государственными флагами двух стран. Как сообщила пресс-служба таджикского президента, «высокопоставленного гостя также встретило большое число молодёжи и подростков цветами и флагами двух дружественных стран и лозунгами, воспевающими дружбу народов».
Фото: пресс-службы президентов Узбекистана и Таджикистана.
По прибытии Шавкат Мирзиёев посетил площадь «Дусти» и возложил венок к памятнику Исмоилу Сомони.
Программой визита предусмотрено совместное участие в концерте мастеров искусств двух стран, а также посещение выставки товаров «Made in Uzbekistan».
В рамках госвизита уже прошёл ряд мероприятий, включая форум женщин, Дни кино Узбекистана, конференция интеллигенции, учёных и историков, фестиваль национальных блюд и туристического потенциала.