20 апрель куни Тошкент шаҳрининг асосий кўчаларида Мудофаа вазирлиги қўшинлари ҳарбий бўлинмаларининг тантанали пиёда юришлари ташкил этилади. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар берди.
Бундан мақсад — аҳолида ватан ҳимоячиларига нисбатан фахр ва ифтихор туйғуларини ошириш, ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш.
Қуролли Кучлар академияси (Мустақиллик кўчаси) — Амир Темур хиёбони — Республика травматология ва ортопедия илмий тадқиқот институти (Темирйўлчилар кўчаси) — Тошкент марказий Эко боғи («Эко» парк, Махтумқули кўчаси) — Тошкент Марказий боғи (Ҳамидулла Орипов кўчаси) — Қуролли Кучлар академияси йўналиши бўйлаб ҳаракатланиш давомида ҳарбий хизматчиларнинг бўлинма таркибида, оркестр садолари остида, саф қўшиқларини ижро қилган ҳолда тантанали пиёда юришлари режалаштирилган.
Пиёда юраётган ҳарбий бўлинмаларнинг тўхташ нуқталарида, яъни Амир Темур хиёбони ҳамда Республика травматология ва ортопедия илмий тадқиқот институти ҳудуди майдонида ҳарбий хизматчиларнинг қўл жанги ва Фахрий қоровул жамоасининг кўргазмали чиқишлари, бўлинманинг жанговар чақириғи, ҳарбий оркестрнинг дифеле намойишлари ижро этилади.

По главным улицам Ташкента 20 апреля пройдёт торжественный марш воинских частей Министерства обороны Узбекистана, сообщила пресс-служба оборонного ведомства.
Цель мероприятия — «повышение чувства гордости страны защитниками Родины и воспитание молодёжи в духе патриотизма», отмечается в сообщении.
Военнослужащие под звуки оркестра с исполнением военных песен будут двигаться по следующему маршруту: Академия вооружённых сил (улица Мустакиллик) — сквер Амира Темура — Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр травматологии и ортопедиии (улица Темирйулчилар) — Центральный экопарк Ташкента (улица Махтумкули) — Центральный парк культуры и отдыха, бывший Тельмана (улица Хамидуллы Арипова) — Академия вооружённых сил.
У сквера Амира Темура и на территории НИИ травматологии и ортопедии, где будут останавливаться военнослужащие во время марша, пройдут показательные выступления военных и оркестра.
Шествие начнётся в 12:00 от главных ворот Академии вооружённых сил. Дороги, по которым пройдёт марш, на время мероприятия будут закрыты.