Америка Қўшма Штатлари Фаластиннинг ташкилотга тўлиқ аъзо бўлишини назарда тутувчи БМТ Хавфсизлик Кенгаши резолюцияси лойиҳасига вето қўйди. Бу ҳақда БМТ сайтида хабар берилди.
Ҳужжатга 12 давлат «маъқуллаб» овоз берди, яна иккитаси — Буюк Британия ва Швейцария бетараф қолди.
Резолюция лойиҳаси қабул қилиниши учун уни Хавфсизлик Кенгашининг камида тўққиз аъзоси қўллаб-қувватлаши ва унинг доимий аъзолари — Хитой, Франция, Россия, Буюк Британия ва АҚШнинг ҳеч бири вето ҳуқуқидан фойдаланмаслиги керак.
«Қўшма Штатлар икки давлат бўлиш қарорини қатъий қўллаб-қувватлашда давом этмоқда. Бу овоз бериш Фаластин давлатчилигига қаршиликни акс эттирмайди, балки бу томонлар ўртасидаги тўғридан-тўғри музокаралар натижаси бўлишини тан олишдир», — деб тушунтирди АҚШнинг БМТдаги элчиси Роберт Вуд.
Фаластин маъмурияти АҚШни резолюцияга вето қўйгани учун қоралади ва буни Яқин Шарқни «жар ёқасига» олиб бораётган «агрессив» қарор деб атади.
Фаластиннинг БМТдаги элчиси Риёд Мансур овоз беришдан кейин «Ушбу резолюция қабул қилинмагани бизнинг иродамизни синдириб, қароримизни ўзгартирмайди», — деди. «Биз ҳаракатларимизни тўхтатмаймиз. Фаластин давлати муқаррардир. Бу ҳақиқат», — дея қўшимча қилди у.
Фаластин 2012 йилдан бери БМТда доимий кузатувчи мақомига эга. Бу унга ташкилотнинг барча йиғилишларида қатнашиш имконини беради, лекин унинг БМТ асосий органларида овоз бериш ҳуқуқи йўқ.
New York Times`нинг қайд этишича, Фаластиннинг БМТга тўлақонли аъзо бўлиши узоқ вақтдан бери миллий давлат яратишга интилаётган Фаластин маъмурияти учун «муҳим, кўп жиҳатдан рамзий ғалаба» бўлади. Янги мақом Фаластинга бир қатор имтиёзлар, жумладан, овоз бериш ҳуқуқи ва Хавфсизлик Кенгашидаги навбатдаги ўринни беради. Бироқ, нашр таъкидлаганидек, бу Фаластин давлати билан боғлиқ энг муҳим муаммоларни, жумладан, чегаралар ва алоҳида мамлакатлар томонидан тан олинишини ҳал қила олмайди.
- Ўтган йилнинг октябрь ойида ҲАМАС гуруҳи Исроил ҳудудига ҳужум қилганидан кейин Яқин Шарқдаги вазият кескинлашиб кетди. Оқибатда камида 1200 исроиллик ҳалок бўлди, 200 дан ортиқ киши гаровга олинди.
- Бунга жавобан Исроил Ғазо секторини назорат қилаётган ҲАМАСга қарши уруш эълон қилди, анклавга интенсив ҳаво ҳужумлари уюштирди ва у ерга қўшин юборди. Ғазо Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра, можаролар давомида минтақада 30 мингдан ортиқ фаластинлик ҳалок бўлди.
- Март ойи охирида БМТ Хавфсизлик Кенгаши Ғазо секторида «зудлик билан ўт очишни тўхтатиш» ва барча гаровга олинганларни озод қилишга чақирувчи резолюцияни қабул қилди. Бундай резолюцияларни илгари блоклаб қўйган Қўшма Штатлар ўша сафар овоз беришда бетараф қолганди.

США наложили вето на проект резолюции Совета Безопасности ООН, которая предусматривала полноправное членство Палестины в организации. Об этом сообщается на сайте ООН.
«За» документ проголосовали 12 стран, ещё две — Великобритания и Швейцария — воздержались.
Чтобы проект резолюции был принят, его должны поддержать по крайней мере девять членов Совбеза и ни один из его постоянных членов — Китай, Франция, Россия, Великобритания, США — не должны использовать своё право вето.
«Соединённые Штаты продолжают решительно поддерживать решение о создании двух государств. Это голосование не отражает оппозицию палестинской государственности, а является признанием того, что она станет результатом прямых переговоров между сторонами», — пояснил представитель США при ООН Роберт Вуд.
Палестинская администрация осудила США за наложение вето на резолюцию, назвав это решение «агрессией», которая толкает Ближний Восток к «к краю пропасти».
«Тот факт, что эта резолюция не была принята, не сломит нашей воли и не подорвёт нашу решимость», — заявил после голосования посол Палестины в ООН Рияд Мансур. «Мы не прекратим наши усилия. Государство Палестина неизбежно. Это реально», — добавил он.
Палестина с 2012 года имеет статус постоянного наблюдателя при ООН. Этот позволяет ей участвовать во всех заседаниях организации, но без права голоса в основных органах ООН.
New York Times отмечает, что полноправное членство Палестины в ООН стало бы «важной, хотя и во многом символической, победой» Палестинской автономии, которая уже давно стремится к созданию национального государства. Новый статус дал бы Палестине ряд привилегий, включая право голоса и ротационное место в Совбезе. При этом, как подчёркивает издание, это не решило бы наиболее важные вопросы, касающиеся палестинского государства, включая физические границы и признание отдельными странами.
- Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после нападения палестинской группировки ХАМАС на израильскую территорию в октябре прошлого года. В результате было убито по меньшей мере 1200 израильтян и более 200 взяты в заложники.
- В ответ Израиль объявил войну ХАМАС, под чьим контролем находится сектор Газа, начал наносить по анклаву интенсивные воздушные удары и направил туда войска. По данным Минздрава Газы, в регионе за время конфликта погибли свыше 30 тысячи палестинцев.
- В конце марта Совбез ООН принял резолюцию, которая призывает к «немедленному прекращению» огня в секторе Газа и освобождению всех заложников. США, до этого блокировавшие подобные резолюции, в тот раз воздержались при голосовании.